Państwowa Straż Pożarna w Wielkopolsce postawiła na nowoczesność i w listopadzie 2012 roku wzbogaciła się o najnowsze rozwiązania teleinformatyczne – sieć światłowodową oraz wyposażenie jednostek w urządzenia służące szybkiemu przetwarzaniu i przesyłaniu danych. Wykonawcą Wojewódzkiej Sieci Teleinformatycznej została INEA, największy w Wielkopolsce alternatywny operator telekomunikacyjny, która jako jedyna sprostała wymaganiom stawianym przy realizacji tego kompleksowego projektu.
Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna jest częścią indywidualnego projektu kluczowego realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie, pierwsze tego typu zrealizowane przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Polsce. Dzięki Wojewódzkiej Sieci Teleinformatycznej, jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce mogą korzystać w swojej codziennej pracy z zaawansowanych usług telekomunikacyjnych świadczonych przy wykorzystaniu światłowodu, co poprawia stan bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego na terenie województwa wielkopolskiego. Zbudowany został system informacji o środowisku i zagrożeniach oraz poprawiła się efektywność systemu ratowniczego województwa wielkopolskiego. Projekt był realizowany przez ponad rok. W ramach projektu utrzymanie usług i sieci jest zagwarantowane do końca 2017 roku. Koszt przedsięwzięcia to ponad 7 mln PLN brutto.
Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna połączyła wszystkie komendy powiatowe i miejskie Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki ratowniczo-gaśnicze w Wielkopolsce – łącznie 44 lokalizacji. W ramach projektu INEA wdrożyła gotowy system łączności, oparty na technologii IP, dzięki której możliwe jest nawiązywanie kontaktów w ramach całej sieci oraz z jednostkami mobilnymi. Ponadto dostarczyła urządzenia aktywne, które pozwalają zrealizować transmisje danych, tj. obraz video oraz usługi dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej. W terenie do łączności w ramach Wojewódzkiej Sieci Teleinformatycznej jest wykorzystywana między innymi nowoczesna i bezpieczna technologia WiMAX, połączenia satelitarne oraz inne technologie dostępu do sieci szerokopasmowych.
– Dzięki zbudowanej sieci mamy możliwość prowadzenia sprawnej komunikacji głosowej, ale również konferencji video. Możemy prowadzić połączenia on-line ze wszystkimi jednostkami straży. Sieć szerokopasmową wykorzystujemy również w mobilnych węzłach łączności – mówi Paweł Pohl, Naczelnik Wydziału Informatyki i Łączności, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej
Zastosowane rozwiązania techniczne systemu gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
– Dojścia światłowodowe do głównych węzłów na terenie miasta Poznania zrealizowane są osobnymi drogami geograficznymi, aby zabezpieczyć dostęp do usług na wypadek awarii jednego z łączy – mówi Maciej Łątkowski, Dyrektor Departamentu Integracji i Rozwoju Usług B2B, INEA S.A.
Na potrzeby projektu wykorzystano 1200 km włókien światłowodowych, które są najnowocześniejszym medium transmisyjnym. W wybudowanej sieci światłowody gwarantują transmisję danych rzędu dwóch gigabitów na sekundę, ale możliwości przesyłu danych w sieci w przyszłości są niemal nieograniczone. Sieć szerokopasmowa dla jednostek straży pożarnych w Wielkopolsce zbudowana jest w oparciu o rozwiązania sieciowe firmy Cisco Systems. Wszystkie urządzenia, które zostały dostarczone w ramach projektu są kompatybilne z siecią OST 112. Aby zapewnić utrzymanie sprawności sieci przeszkolono administratorów. W przyszłości będą prowadzone kolejne certyfikowane szkolenia w tym zakresie.
Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna dla straży pożarnej jest pierwszym projektem realizowanym na tak dużą skalę przez operatora sieci kablowej.
– Bardzo się cieszę, że projekt zrealizowała INEA, gdyż stawia to sieci kablowe na równi z innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Udowodniliśmy, że potrafimy budować tego sieci, robimy to sprawnie, w czasie w jakim się do tego zobowiązaliśmy i z jakością, jakiej oczekuje nasz kontrahent – mówi Prezes Janusz Kosiński, INEA S.A.
Działania prowadzone były przez operatora zgodnie z metodyką projektową, która usprawniła i zabezpieczyła cały projekt przed opóźnieniami i pozwoliła kontrolować budżet, czas i zakres realizowanych prac. Sprawna realizacja projektu była możliwa również dzięki dużemu doświadczeniu INEA w dostarczaniu usług dla biznesu.
Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna to prawdziwy skok technologiczny w dziedzinie łączności i teleinformatyki, przede wszystkim dzięki wykorzystaniu technologii światłowodowej. Szybszy przepływ informacji to większa skuteczność systemu ratowniczego województwa wielkopolskiego, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w regionie.