czwartek, 19 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Inicjatywy Sony na rzecz dostępności z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności

    Zobacz również

    Celem Sony jest „wypełniać świat emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii”. Firma pragnie więc przyczyniać się do powstania inkluzywnej przyszłości, w której każdy może dzielić się chwilą, i promuje dostępność pod hasłem „innowacje wprowadzane z myślą o przyszłości bez barier”. Aby uwzględnić ten aspekt, firma Sony zamierza do roku podatkowego 2025 wdrożyć projektowanie inkluzywne w procesach komercjalizacji produktów.

    - Reklama -

    W ramach realizowanych przez Sony inicjatyw w pełni bezprzewodowe słuchawki LinkBuds współpracują teraz z opracowaną przez Computer Science Institute aplikacją Eye Navi. Ułatwia ona poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku dzięki intuicyjnej nawigacji głosowej (tylko dla klientów z Japonii).

    Najnowsze inicjatywy z zakresu projektowania inkluzywnego produktów i usług


    Integracja prawdziwie bezprzewodowych słuchawek dousznych LinkBuds z ułatwiającą poruszanie się aplikacją Eye Navi
    Słuchawki LinkBuds mają unikatową formę pierścienia, dzięki czemu użytkownicy mogą słyszeć dźwięki z zewnątrz bez pogorszenia warunków słuchania. Pierścieniowy przetwornik akustyczny przepuszcza dźwięki, pozwala więc swobodnie rozmawiać ze znajomymi i utrzymywać kontakt z otoczeniem. A ponieważ słuchawki mają małe wymiary, są lekkie i nie blokują uszu, można je nosić przez cały czas, bez obaw o przeoczenie dźwięków z otoczenia w czasie słuchania muzyki lub spotkania online.


    Jedną z inicjatyw z dziedziny projektowania inkluzywnego jest integracja słuchawek LinkBuds z opracowaną przez Computer Science Institute aplikacją Eye Navi1, która ułatwia poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku. Dzięki nowej funkcji podpowiedzi głosowych2, wprowadzonej w produktach dostępnych na rynku japońskim, słuchawki LinkBuds mogą wykrywać ustawienie głowy użytkownika i uzupełniać naturalne dźwięki z otoczenia intuicyjną nawigacją głosową. Wewnętrzne czujniki słuchawek LinkBuds i technologia dźwięku przestrzennego umożliwiają emisję wskazówek nawigacyjnych z kierunku, w którym znajdują się rzeczywiste obiekty.

    Funkcja czytnika ekranu TalkBack i pomocy w wyborze początkowych ustawień w telewizorach BRAVIA
    Telewizory BRAVIA oferują różne ułatwienia dostępu, wprowadzone zgodnie z sugestiami osób niepełnosprawnych, które chciały uzyskać większą niezależność w użytkowaniu telewizora. Obejmują one wybór ustawień początkowych z pomocą czytnika ekranu TalkBack, funkcję limitu czasu menu, która pozwala użytkownikom wydłużyć czas wyświetlania menu na ekranie, a także tryby odwrócenia kolorów i skali szarości dla osób słabo widzących lub nadwrażliwych wzrokowo*3. Wyczuwalne wypukłości na złączach HDMI i S-Center telewizorów BRAVIA z tegorocznej oferty,analogiczne z wypukłościami na domowym sprzęcie audio BRAVIA Theatre, upraszczają wyszukiwanie gniazd i łączenie urządzeń.

    Naprowadzanie na kod QR na opakowaniu produktu audio
    Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku na opakowaniu produktów audio BRAVIA Theatre znajduje się kwadratowe podwyższenie z kodem QR*4. Kod ten umożliwia instalację aplikacji BRAVIA Connect, pozwalającej skonfigurować nowy produkt przy pomocy funkcji czytnika ekranu.

    Samodzielnie zakładane aparaty słuchowe dostępne bez recepty (tylko na rynku amerykańskim)


    Rozpoczęta w 2022 r. współpraca firm Sony i WS Audiology zaowocowała wprowadzeniem na rynek amerykański aparatów słuchowych dostępnych w sprzedaży odręcznej*5, bez recepty. Opracowano je po przeprowadzeniu pogłębionych wywiadów z osobami z dysfunkcjami słuchu i zebraniu opinii takich osób, co pozwoliło zrozumieć ich problemy i ograniczenia.


    ​Niedawno opublikowaliśmy film pokazujący, jak aparaty słuchowe Sony poprawiają codzienne życie użytkowników.

    Inicjatywy w poszczególnych regionach


    Japonia
    Aby zwrócić uwagę na kwestię dostępności, firma Sony prowadzi szkolenia z projektowania inkluzywnego i praktyczne warsztaty. Opracowaliśmy programy szkoleniowe z udziałem niepełnosprawnych z Sony/Taiyo. Uczestniczący w nich pracownicy zyskują nowe doświadczenia i możliwość planowania produktów i usług z uwzględnieniem różnych perspektyw. Regularnie organizujemy też wykłady i szkolenia prowadzone przez ekspertów z zewnątrz.

    Firmy Sony i QD Laser Inc. przekazały japońskim szkołom dla niewidomych oraz ośrodkom i organizacjom dla osób z dysfunkcjami wzroku około 200 zestawów z aparatami DSC-HX99 RNV, umożliwiających projekcję obrazu na siatkówkę oka. Aparaty te pomagają osobom z dysfunkcjami wzroku w utrwalaniu otaczającego świata*6. Ponieważ projekcja na siatkówkę nie wymaga skupiania wzroku, rozwiązanie firm Sony i QD Laser umożliwia osobom słabowidzącym ostrzejsze widzenie oglądanego i fotografowanego świata. Oprócz tego w galerii Sony Imaging w Tokio oraz w innych miejscach zorganizowano wystawę fotografii zrobionych aparatami DSC-HX99 RNV przez osoby słabowidzące.

    Ameryka Północna
    Firma Sony nadal jest wystawcą i prezentuje się na jednej z największych na świecie międzynarodowych konferencji na temat dostępności: CSUN Assistive Technology Conference (CSUN) odbywającej się w Anaheim w Kalifornii.

    Firma Sony współpracuje także z organizatorami konkursu Easterseals Disability Film Challenge, w którym mogą brać udział twórcy z niepełnosprawnościami. 9 maja 2024 r., podczas ceremonii wręczenia nagród w kompleksie Sony Pictures Studios w Culver City w Kalifornii, sześcioro zwycięzców otrzymało kamery Sony Cinema Line FX30.

    Umożliwiając twórcom wykazanie się kreatywnością niezależnie od stopnia niepełnosprawności, Sony pragnie przyczynić się do powstania świata, w którym każdy może dzielić się Kando (emocjami).

    Europa
    W 2023 r. firma Sony piąty rok z rzędu była uczestnikiem i sponsorem TechShare Pro — największego w Europie wydarzenia poświęconego dostępności i włączenia cyfrowego. Nasi przedstawiciele brali udział w różnych sesjach, dzieląc się informacjami o naszych inicjatywach, wiedzy i trendach technologicznych w zakresie dostępności i projektowania inkluzywnego.

    Aby zwrócić uwagę na kwestie niepełnosprawności, dostępności i projektowania inkluzywnego, w naszych europejskich obiektach uruchomiliśmy laboratorium IDEA (Inclusive Design Education and Accessibility). Służy ono zrozumieniu problemów z technologią, jakie napotykają osoby niepełnosprawne, oraz prezentacji sposobów na zapewnienie każdemu możliwości korzystania z naszych produktów, usług i doświadczeń.

    ŹródłoSony
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Mapy Apple dostarczają nowych sposobów na odkrywanie świata

    Wraz z dzisiejszą premierą systemów iOS 18, iPadOS 18, macOS Sequoia i watchOS 11 w Mapach Apple pojawią się...