Innergo Systems zbuduje, uruchomi i obejmie obsługą serwisową sieć transmisji danych IP MPLS w standardzie przemysłowym w obiektach energetycznych PGE Dystrybucja. Wdrożenie dotyczy warstwy transportowej tzw. sieci technologicznej. To wydzielona część infrastruktury do obsługi krytycznych procesów produkcji i dystrybucji energii. Sieć będzie złożona z ponad 200 przełączników IP MPLS Nokia. Wykonawca projektu został wyłoniony w przetargu.
Sieć technologiczna służy do sterowania wszystkimi urządzeniami oraz przekazywania danych pomiarowych w systemie energetycznym. PGE Dystrybucja dysponuje już siecią IP MPLS w oddziałach i rejonach energetycznych. Projekt, który zrealizuje wspólnie z Innergo Systems, pozwoli rozbudować tę sieć do poziomu stacji energetycznych. To obiekty w terenie, w których pracują urządzenia elektroenergetyczne zapewniające przesyłanie i dystrybucję energii.
Urządzeniami na stacjach energetycznych zarządza się zdalnie, dlatego tak ważne jest, aby niezawodnie funkcjonowało zarówno przesyłanie danych pomiarowych pokazujących stan sieci, jak i – przede wszystkim – sterowanie wszystkimi urządzeniami tam pracującymi (telemechanika). Od tego zależy niezakłócone działanie sieci energetycznej oraz możliwość szybkiego reagowania na sytuacje krytyczne i sprawnego usuwania awarii.
– Widzimy, że energetyka docenia konieczność posiadania niezawodnej i nowoczesnej sieci. IP MPLS to wielka uniwersalność rozwiązania, możliwość realizacji wszystkich potrzebnych usług oraz kreowania nowych w przyszłości, a także łatwość zarządzania siecią. A standard przemysłowy to większe bezpieczeństwo i niezawodność – tak ważne w transmisji danych w energetyce. Coraz więcej procesów krytycznych dla dystrybucji energii i prawidłowego funkcjonowania sieci elektroenergetycznej zależy właśnie od sieci IT – mówi Paweł Panasiuk, wiceprezes zarządu Innergo Systems, komentując podpisanie umowy.
Standard przemysłowy w rozwiązaniach IT oznacza stosowanie specjalnych konstrukcji urządzeń pozwalających na pracę w trudnych warunkach. Urządzenia te spełniają wyśrubowane normy niezawodności i bezpieczeństwa – znacznie bardziej rygorystyczne niż te wymagane w sieciach korporacyjnych.
– Nokia buduje takie sieci dla najbardziej wymagających klientów. Cieszymy się, że PGE Dystrybucja docenia te walory naszych rozwiązań, które decydują o ich stosowaniu w sieciach o znaczeniu krytycznym. Dzisiejsza sytuacja związana z pandemią pokazuje, że energetyka jest branżą dobrze przygotowaną na sytuacje kryzysowe. Ma właściwe procedury i konsekwentnie je stosuje. Budowanie stabilnych, bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań informatycznych jest więc naturalnym elementem strategii bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej i procesów przesyłu oraz dystrybucji – wyjaśnia Paweł Niedzielski, dyrektor ds. sprzedaży w Nokia Solutions and Networks.