Na przełomie tego roku rozpoczęła się realizacja pierwszego w Polsce komercyjnego projektu z obszaru e-rolnictwa z wykorzystaniem technologii Narrowband-IoT. eAgronom, spółka specjalizująca się w tworzeniu cyfrowych rozwiązań wspierających pracę gospodarstw rolnych, dostarczyła swoim klientom pierwsze czujniki pozwalające kontrolować stan upraw oraz dostarczające dane niezbędne do optymalizacji produkcji. Urządzenia działają w oparciu o ogólnopolską sieć
internetu rzeczy NB-IoT od T‑Mobile Polska.
Producenci rolni korzystający z rozwiązania powstałego dzięki współpracy eAgronom oraz T‑Mobile Polska zyskują stały dostęp do danych dotyczących wilgotności, temperatury gleby i powietrza na polu. Pomiar dokonywany jest co dziesięć minut i przesyłany z każdego miejsca w Polsce do urządzenia z zainstalowanym programem eAgronom. Jest to możliwe dzięki mobilnej, niskoprądowej sieci rozległej, stworzonej dla sieci sensorycznych Internetu Rzeczy. Za pośrednictwem technologii NB-IoT odczyty z sensorów na terenie całej Polski są transmitowane do programu eAgronom zainstalowanego na urządzeniu użytkownika. Dostarczane dane pozwalają na sprawdzenie stanu gleby, co pozwala na lepsze planowanie terminu siewu oraz pielęgnacji upraw, optymalizowanie użycia nawozów a także planowanie plonów. Rozwiązanie jest zintegrowane z platformą eAgronom, w której dane są przechowywane i która umożliwia ich późniejszą analizę.
Czujniki SuperSpot Agri wykorzystywane w projekcie są całkowicie samowystarczalne – ich instalacja nie wymaga montażu żadnej dodatkowej infrastruktury, na przykład kablowej. Montaż jest prosty i intuicyjny, może zostać z łatwością wykonany przez użytkownika, a aktywacji urządzenia można dokonać za pomocą smartfonu. Dzięki wykorzystaniu wąskopasmowej łączności z Internetem Rzeczy przy użyciu technologii NB-IoT czujniki są podłączone do chmury za pomocą niezawodnej technologii mobilnej, przeznaczonej do zastosowań na obszarach wiejskich i w miejscach, w których sygnał standardowej sieci GSM może być słabszy. Sensory IoT cechuje dłużony czas pracy na baterii, osiągnięty dzięki zaawansowanemu projektowi elektroniki, doborowi komponentów i optymalizacji oprogramowania oraz użyciu standardu NB-IoT. Pozwala on na bezproblemową, energooszczędną transmisję danych – przy zdecydowanie niższych poziomach sygnału w porównaniu do wcześniej uruchomionych technologii mobilnych działających w technologii 2G/3G/4G.
Nowy standard transmisji w sieci mobilnej wpływa m.in. na dłuższą żywotność baterii urządzeń, jak również możliwość korzystania z dwukierunkowego przesyłu danych w miejscach trudnodostępnych, np. w piwnicach czy kondygnacjach podziemnych. Właśnie taka wydajna energetycznie forma transmisji danych z dobrą penetracją sygnału stanowi ważny element budowy infrastruktury Internetu Rzeczy, wykorzystywanego m.in. w biznesie czy zarządzaniu miastami. Dotąd jednak podobne usługi świadczono jedynie lokalnie. T‑Mobile Polska jako pierwszy operator w kraju jest więc w stanie sprostać wymaganiom klientów na tym polu, zapewniając pokrycie zasięgiem sieci na dużej powierzchni.
T-Mobile intensywnie rozbudowuje swoje stacje bazowe o standard przesyłu danych NB-IoT, przeznaczony do budowy rozwiązań w oparciu o urządzenia Internetu Rzeczy. W 2020 r. zasięg sieci Narrow Band operatora objął już 94% obszaru Polski, a liczba stacji bazowych T‑Mobile działających zgodnie z najnowszą technologią sięgnęła 4400.