Woolet – inteligentny portfel pomysłu trzech Polaków – w niecały miesiąc zebrał ponad 330 000 dolarów w największym serwisie crowdfundingowym świata – Kickstarter.com. To druga w historii najwyższa zbiórka pieniędzy dla polskiego projektu organizowana za pośrednictwem tego serwisu. W ciągu miesiąca finansowe wsparcie dla pomysłu Polaków zadeklarowało ponad 2600 osób, a zakładaną kwotę 15 000 dolarów wpłacono w niecałe 2 dni.
Projekt Woolet to pomysł trzech Polaków: Marka Cieśli, Bartłomieja Zimnego i Teodora Koscha. Ten inteligentny portfel oprócz spełniania swojej podstawowej, tradycyjnej funkcji, współpracuje również ze smartfonem poprzez łącze Bluetooth 4.0. Sygnał emitowany przez sparowany z aplikacją portfel jest odbierany na smartfonie lub tablecie użytkownika. Dedykowana aplikacja włączy się, gdy właściciel oddali się od portfela na odległość od 6 do 25 metrów. Oprócz powiadamiania głosowego o zgubie, aplikacja pozwala na jej zlokalizowanie oraz posiada funkcję wywoływania dźwiękiem. Również znajomi zapominalskiego mogą pomóc w szukaniu zgubionego portfela dzięki funkcji crowd detection. Woolet zadowoli również sympatyków klasycznej elegancji, ponieważ portfel został wykonany z wysokiej jakości skóry.
Projekt Woolet to wynik aktywnej działalności polskiego start-upu Clime, który współtworzą Bart Zimny, Szymon Fortuna, Wojciech Bąk i Andrzej Pawlikowski. Historia tej młodej firmy nabrała rozpędu podczas grudniowej konferencji ICT Summit, podczas której polscy innowatorzy wygrali konkurs Scale Me Global organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Młoda firma produkuje mikrosensory mierzące parametry otoczenia takie jak temperatura, wilgotność powietrza czy natężenie światła.
– Konkurs Scale Me Global, zorganizowany przez PARP w ramach konferencji ICT Summit, to jeden z przykładów na nasze działania zachęcające młodych przedsiębiorców, by realizowali marzenia o własnym biznesie. Sukces polskiej firmy Clime jest najlepszym dowodem na to, że warto wcielać takie plany w życie. Chcemy, by coraz więcej firm, które dowiodły już swojego potencjału na rodzimym rynku, rozwijało się na skalę globalną – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zespół otrzymał nagrodę ufundowaną przez firmę Microsoft – dwutygodniowy wyjazd do Doliny Krzemowej i możliwość zaprezentowania się na Launch Festival – jednym z największych wydarzeń na świecie poświęconych innowacjom. Dla Clime była to szansa na poznanie inwestorów, konkurencji, organizacji rządowych i pozarządowych, potencjalnych klientów i mentorów z całego świata. To także inspiracja do budowania kolejnych innowacyjnych rozwiązań, takich jak najnowszy projekt Woolet.
– Udział w Launch Festival ufundowany przez Microsoft umożliwił nam cenne doświadczenie biznesowe i utwierdził w przekonaniu, że warto nadać rozgłos naszemu projektowi. Wierzymy, że to także dzięki temu efekt zbiórki pieniędzy na Kickstarterze przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy szczęśliwi, że nasze marzenia o międzynarodowym sukcesie Wooleta udało się tak szybko urzeczywistnić – powiedział Bartłomiej Zimny z Clime.
Na miejscu Polacy zaprezentowali swoją działalność ponad 500 osobom, odbyli liczne spotkania w sprawie możliwej współpracy przy projektach hardware, wymiany doświadczeń przy produkcji, prowadzenia sprzedaży i prowadzenia biznesu w USA. Mieli również okazję odwiedzić akcelerator i przestrzeń coworkingową Runway, z którą są obecnie w stałym kontakcie. W San Francisco spotkali także twórców kilku “wearables” (tzw. urządzeń ubieralnych) i rozmawiali o możliwej integracji ich produktów z rozwiązaniami chmurowymi Clime.
Polski oddział Microsoft wspiera początkujące firmy także na kolejnych etapach rozwoju, zapewniając im mentoring biznesowy oraz pomoc w zdobyciu finansowania projektów. Tylko w 2014 r. poprzez wsparcie technologiczne 2000 start-upów Microsoft w bezpośredni sposób przyczynił się do powstania 4000 miejsc pracy w tym sektorze. W rozwój polskiej branży IT i polskich start-upów Microsoft zainwestował w minionym roku kalendarzowym 105 milionów zł poprzez program BizSpark, przekazując wsparcie dla 1925 projektów. Na przestrzeni ostatnich 5 lat łączna kwota zaangażowania finansowanego Microsoft w tym obszarze przekroczyła 396 milionów złotych. O skuteczności podejmowanych działań świadczy również rozwój ścieżek zawodowych studentów, którzy skorzystali z programów Microsoft – wskaźnik bezrobocia wśród tej grupy jest bliski zeru.
– Polskie start-upy niezmiennie pozytywnie zaskakują nas swoimi doskonałymi pomysłami na biznes. Wiemy przy tym, jak istotny dla poczatkujących firm jest dostęp do wiedzy, narzędzi i technologii, dlatego globalnie i tu lokalnie w Polsce, wspieramy ich projekty, bo mamy pewność, że tkwi w nich potencjał wart rozwijania – powiedział Rafał Albin, szef działu nowych technologii w polskim oddziale Microsoft.