W ostatnich latach rynek domowych klimatyzatorów odnotował wyraźny wzrost sprzedaży. Już teraz rozwiązania dla osób prywatnych stanowią około 48% rynku HVAC. Przewiduje się, że popularność tego typu urządzeń wzrośnie w przyszłości. Według Global Market Insights branża może liczyć na rozwój na poziomie 5,6% (CAGR).
Powodem takiego stanu rzeczy są m.in. coraz częściej występujące fale upalnych dni, przez które wiele osób decyduje się na montaż klimatyzatora w swoim domu. Podjęciu takiej decyzji sprzyja również wzrost wynagrodzeń i dostępność atrakcyjnych cenowo rozwiązań, np. klimatyzatorów przenośnych.
Obserwując ten trend w skali światowej, wiele organizacji proekologicznych zwraca uwagę na fakt, że jedną z przyczyn ocieplania się klimatu jest właśnie rosnąca popularność systemów chłodzenia powietrza. Rozwiązaniem tego problemu mogą się okazać sprzęty pomagające w świadomym i odpowiedzialnym zarządzaniu energią w domu.
Czy przez klimatyzację jest nam coraz cieplej?
Troska o komfort termiczny jest czymś naturalnym. Poszukiwanie ochłody nie powinno być stygmatyzowane, zwłaszcza w sytuacjach, gdy temperatury w miastach w Polsce już teraz potrafią regularnie sięgać powyżej 30 stopni Celsjusza. Fale upałów mogą przyczynić się m.in. do zaostrzenia objawów posiadanych chorób. Według danych z 2021 roku wysokie temperatury w skali światowej są przyczyną blisko 500 tysięcy zgonów rocznie . Jednym ze sposobów radzenia sobie z taką pogodą jest montaż klimatyzatora w domu.
Niestety w wielu przypadkach korzystanie z klimatyzacji odbywa się w sposób nieprzemyślany, zwłaszcza pod kątem wpływu, jaki nasze nawyki mogą mieć na postępującą zmianę klimatu. Przestrzenie są często chłodzone nadmiernie, przez dłuższy niż potrzeba czas. To właśnie w takim kontekście widoczny jest paradoks: klimatyzatory pośrednio generują znaczące ilości dwutlenku węgla, który ma istotny wpływ na wzrost temperatury na świecie.
Zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez świadome użytkowanie
Coraz istotniejsze staje się podejmowanie racjonalnych decyzji związanych z klimatyzacją. Wśród najlepszych praktyk znajdują się m.in.:
• Odpowiednie dobranie klimatyzatora do metrażu i rodzaju pomieszczenia oraz uwzględnienie realnych potrzeb użytkownika.
• Właściwa konserwacja i regularne przeglądy instalacji.
• Utrzymanie maksymalnej różnicy między temperaturami na zewnątrz i wewnątrz na poziomie 8 stopni Celsjusza.
• Dbanie o oszczędne i kontrolowane korzystanie z klimatyzacji, np. dzięki zewnętrznym urządzeniom smart home.
Przykładem rozwiązania ułatwiającego podejmowanie ekologicznych decyzji jest AC Controller od Netatmo. To niewielkich rozmiarów urządzenie jest kompatybilne z niemal każdym rodzajem klimatyzatora. W praktyce przejmuje on rolę pilota do klimatyzacji, który może być obsługiwany z poziomu smartfona. Użytkownik ma możliwość w bardzo łatwy i świadomy sposób planować cykle pracy klimatyzatora.
Ekologia i ekonomia idą ze sobą w parze
Dzięki integracji z ekosystemem smart home, możliwe jest również wprowadzenie przydatnych automatyzacji w zarządzaniu pracą klimatyzacji. Mogą to być na przykład scenariusze, w ramach których system przestanie chłodzić pomieszczenie np. w ustalonych godzinach lub gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonego pułapu. Możliwe jest również włączenie opcji „Eco-Assist”, dzięki której AC Controller wyłączy klimatyzator, gdy użytkownicy opuszczą dom i włączy go z powrotem, gdy wrócą.
Jednym z dodatkowych plusów wdrożenia takiego rozwiązania jest aspekt ekonomiczny. Każde ograniczenie korzystania z systemu klimatyzacji oznacza również oszczędności w zużyciu energii. Może to być szczególnie istotne w świetle zbliżających się podwyżek energii elektrycznej, zapowiedzianych na drugą połowę 2024 roku.
Cena i dostępność
Kompatybilność kontrolera z klimatyzatorami można sprawdzić na stronie: check.netatmo.com
AC Controller od Netatmo jest dostępny w sprzedaży w cenie: 559 zł.