Backup, czyli kopia bezpieczeństwa to dane, które posłużyć mają do odtworzenia oryginalnej zawartości, np. dysku w przypadku jej utraty lub uszkodzenia. Bazy danych zawierają nie tylko strategiczne informacje o funkcjonowaniu całego biznesu, które nie powinny zostać utracone. To również między innymi dane poufne, a więc szczegółowe informacje o klientach, umowach, strategii. Regularnie i prawidłowo wykonywany backup danych zapewnia ochronę przed utratą cennych informacji.
To po prostu kopie zapasowe wszystkich informacji gromadzonych na dyskach twardych czy na serwerach. Aby poprawnie je wykonać, warto kierować się tzw. regułą 3-2-1. Czym ona jest? Oznacza ona zrobienie backupu na 3 oddzielnych kopiach, na minimum 2 różnych nośnikach na kopię oraz trzymanie 1 nośnika pamięci w innej lokalizacji.
Pierwsze dwie reguły są bardzo spójne. Oprócz oryginalnych danych powinniśmy posiadać minimum 2 odrębne ich kopie, a każda z nich musi być przechowywana na oddzielnym nośniku. Łącznie daje to więc już 3 osobne nośniki. Awaria 3 urządzeń jednocześnie jest dużo mniej prawdopodobna niż 2 na raz, a już ryzyko jest dużo mniejsze niż uszkodzenie pojedynczego nośnika.
Przechowywanie jednego nośnika w innej lokalizacji to dodatkowa ochrona przed fizycznym jego uszkodzeniem, np. w skutek pożaru czy zalania. Jeśli nośniki z kopiami znajdują się w tym samym miejscu, w takich sytuacjach mogą one wszystkie ulec trwałemu uszkodzeniu. Mając jedną kopię w prywatnym domu, czy po prostu w innym budynku, backup danych jest bardziej skuteczny, gdyż eliminuje kolejne zagrożenie.
Dlaczego tracimy dane?
Powodów utraty danych jest wiele. Najczęstszą przyczyną jest awaria nośnika pamięci, ale nie jest ona jedyną. Do innych typowych zagrożeń zaliczyć można:
- usterkę całego komputera lub serwera – wystarczy nawet spięcie na zasilaczu, które doprowadzi do spalenia wielu podzespołów sprzętu, w tym nośników pamięci
- utratę danych w wyniku działania wirusów lub złośliwego oprogramowania
- omyłkowe skasowanie plików z komputera
- nagłą utratę zasilania lub nieprawidłowe wyłączenie komputera – siłowe, nagłe wyłączenie systemu komputerowego może doprowadzić do utraty części informacji, szczególnie plików ostatnio dodanych czy modyfikowanych
- pożary, zalania oraz powodzie
- działanie na szkodę firmy – niestety dochodzi do przypadków, w których to niezadowoleni pracownicy celowo kasują ważne informacje z dysków twardych
- kradzieże – utrata danych może być związana z kradzieżą sprzętu, na którym były one przechowywane
Backup danych przynosi wiele korzyści i powinien być stosowany zarówno przez mikro, małe jak i duże przedsiębiorstwa. Na takie rozwiązanie zdecydowała się jedna z firm z branży deweloperskiej, dla której inżynierowie Komputronik Biznes stworzyli projekt architektury IT.
– Wdrożenie systemu do backupu obejmowało 3 lokalizacje serwerowe, ponad 100 maszyn wirtualnych z replikacją pomiędzy lokalizacjami i centralnym monitoringiem środowiska Hyper-V, z wykorzystaniem platformy Veeam Backup & Replication oraz Veeam ONE. Dzięki wdrożeniu Klient otrzymał zintegrowane i w pełni zarządzane środowisko do backupu danych gwarantujące ciągłość pracy systemów – mówi Łukasz Matuszak, architekt systemów IT Komputronik Biznes.
Dzięki wdrożeniu backup’u danych firmy mają pełną ochronę przed utratą danych spowodowaną błędem ludzkim lub awarią. Mogą efektywnie zarządzać przechowywanymi plikami oraz błyskawicznie przywrócić system do pracy.
– Podejmując się wdrożenia backup’u danych naszą pracę rozpoczynamy od szczegółowej analizy potrzeb. Ta pozwala nam lepiej poznać oczekiwania klienta, dzięki czemu możemy zaproponować najbardziej optymalne i efektywnie kosztowo rozwiązania. Oprócz wdrożenia zapewniamy także szkolenia i obsługę powdrożeniową – komentuje Matuszak.