czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Jak sztuczna inteligencja zmienia styl przywództwa liderów biznesu?

    Zobacz również

    Wiele zostało już powiedziane na temat wpływu technologii AI na współczesne zawody, branże czy gospodarkę. Niewiele jest jednak informacji dotyczących tego, jak AI zmieni sposób przywództwa oraz naszą ocenę tego czym jest dobre przywództwo w biznesie. Z moich licznych rozmów z liderami firm – naszych klientów oraz partnerów, wiem, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego też chcemy poświęcić mu nieco więcej uwagi.

    - Reklama -

    Kiedy firmy wykorzystują AI, liderzy mogą bardziej skupić się na zespole
    W miarę upowszechnienia się mechanizmów AI w biznesie, liderzy poświęcają więcej czasu na motywowanie i inspirowanie pracowników. Dzieje się tak między innymi dlatego, że coraz większe znaczenie zyskują cechy, które wyróżniają człowieka – kreatywne rozwiązywanie problemów, empatia, budowanie zaufania. Umiejętności te są szczególnie cenne dla firm w momencie transformacji. To właśnie ludzka pomysłowość jest kluczowa w tworzeniu nowych, przełomowych modeli biznesowych.

    Wierzę również, że gdy AI pomaga liderom skuteczniej wykonywać działania operacyjne, mogą oni skupić się na wzmocnieniu pozycji swojego zespołu. Oznacza to między innymi zaufanie do pracowników i tego, że samodzielnie znajdą własny sposób na pokonywanie trudności oraz zapewnienie im narzędzi i zaplecza niezbędnego do maksymalnego rozwoju. Krótko mówiąc, AI może pomóc liderom przejść od tradycyjnego zarządzania ludźmi do ich inspirowania i mobilizowania.

    Liderzy wykorzystują AI by rozszerzać swoje możliwości

    Istnieje związek między wynikami firmy a postawami liderów wobec sztucznej inteligencji. Szanse na aktywne wykorzystanie AI są ponad dwa razy większe w firmach, które odnotowują dwucyfrowy wzrost. Co ciekawe, liderzy szybko rozwijających się przedsiębiorstw wykazują indywidualne, charakterystyczne cechy. Odnoszący sukcesy liderzy postrzegają AI jako okazję do rozszerzenia swoich własnych możliwości strategicznego myślenia i ekspertyzy. Specjalistom wyższego szczebla nie chodzi tylko o to, by być bardziej wydajnymi i mieć więcej czasu. Chcą zmienić dotychczasowy sposób wykonywania pracy, mając na uwadze nie tylko korzyści biznesowe czy bycie krok przed konkurencją.

    Skuteczni liderzy używają AI do zadań operacyjnych, ale także po to, by zwiększyć swoją efektywność – innymi słowy, by stymulować wzrost, wyznaczać właściwe priorytety i mieć wolny czas na inspirowanie ludzi – mówi Heike Bruch, profesor i dyrektor Instytutu Zarządzania Kadrami i Przywództwa na Uniwersytecie St. Gallen.

    Co więcej, zdecydowana większość liderów w szybko rosnących firmach, chce rozwijać swoje umiejętności przywódcze, wykorzystując AI w swojej organizacji. W czasach, w których zmiana jest jedynym stałym elementem, nie ma miejsca na postawę „wiem już wszystko”, ale wygrywa podejście „ciągle się czegoś uczę”.

    Wyścig związany z AI już trwa – co jeśli ciągle stoisz w blokach startowych?

    Liderzy szybko rozwijających się firm mają jeszcze jedną wspólną cechę: śmielsze plany związane z wykorzystaniem AI jako czynnika wzrostu. Przykładowo, w ciągu najbliższych trzech lat, 87,3 proc. z nich zamierza poczynić inwestycje w sztuczną inteligencję, które usprawnią podejmowanie decyzji biznesowych. W Polsce ta liczba jest niższa (63,7 proc), ale wpisuje się w globalną tendencję.

    Przedsiębiorstwa notujące dwucyfrowy wzrost są nie tylko bardziej zaawansowane w kontekście wdrażania AI, ale również widzą większą potrzebę jej wykorzystywania. Skupiają się one przede wszystkim na nadchodzącym roku, podczas gdy pozostałe przedsiębiorstwa planują adopcję AI w perspektywie pięciu kolejnych lat. Sugeruje to, że im więcej wiesz o AI, tym szybciej i lepiej chcesz wdrażać tę technologię – mówi Susan Etlinger, analityk AI w Altimeter Group

    Nie ma wątpliwości, że wyścig związany ze sztuczną inteligencją już trwa. Co musisz zrobić jako doświadczony lider, by mieć pewność, że Ty i twoja organizacja nadążacie?

    • Po pierwsze, istnieje mit, że każdy dziś powinien być analitykiem danych. Nie musisz być analitykiem danych, ale zdecydowanie warto rozumieć szanse jakie sztuczna inteligencja może zapewnić Twojej firmie.
    • Musisz również patrzeć na swoją organizację całościowo. Nie można po prostu wdrożyć rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i liczyć na sukces. Przywództwo, kultura firmy i technologia muszą się ze sobą łączyć – tylko synergia tych elementów gwarantuje powodzenie.
    • Kolejny krok to dane. Aby czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji, zasoby danych, z których korzysta twoja organizacja muszą być uporządkowane. To powinno być priorytetem dla każdej firmy, która planuje wdrożenie wspomnianych rozwiązań.

    Na koniec chcę podkreślić, że można zacząć od „małych kroków”, ważne by robić to w sposób przemyślany. Może to być wdrożenie AI w call center, by zwiększyć produktywność pracowników lub wykorzystanie sztucznej inteligencji do wykrywania nadużyć w sektorze bankowym czy do optymalizacji cen i łańcucha dostaw w handlu detalicznym. Pomoże to organizacji w budowaniu zaufania do AI, wyciąganiu konstruktywnych wniosków oraz umacnianiu pewności siebie. Krótko mówiąc, to jest to, co pomoże dobrze wystartować w podróż napędzaną sztuczną inteligencją.

    ŹródłoMicrosoft
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...