Więcej niż jeden na 4 ankietowanych twierdzi, że opuszczając firmę zabrał ze sobą istotne dane. Aż 85% respondentów stwierdziło, że są bardziej skłonni do podejmowania takiej decyzji, gdy zostaną zwolnieni lub wyrzuceni, a nie odchodzą na własną rękę. 85% pracowników, którzy decydują się na krok zabrania danych najczęściej zabierają materiały przez siebie stworzone i nie uważają, że jest to złe.
Podczas, gdy zdecydowana większość zabiera własne dokumenty 25% zabiera dane, które nie są ich dziełem.
Badanie pokazuje również, że 95% respondentów uważa, że wynoszenie danych jest możliwe, ponieważ firma nie miała wdrożonych polityk bezpieczeństwa lub innych technologii, które zapobiegają kradzieży danych lub po prostu można je zignorować bez konsekwencji.
– Wyniki ankiety ujawniają pracowników, jak wielką lukę w zabezpieczeniach.- mówi John Lane Dyrektor zarządzający bezpieczeństwem informacji w Biscom. – Firmy mogą wykorzystać te informacje, aby zrozumieć, w jaki sposób mogą chronić swoje dane. Czy to poprzez szkolenia pracowników, ustanowienie surowszych zasad w firmie lub uzyskanie bezpiecznych narzędzi do przechowywania i śledzenia danych firmowych.
Wyniki badania pokazały również, że technologia, w jakiej działa firma odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o zabraniu danych firmowych. W związku z narzędziami, takimi jak Dropbox, Google Drive i e-mail wynoszenie plików nie wymaga żadnego wysiłku.
Około 93% pracowników biurowych posiada jakąś formę ryzykownych zachowań online, które mogłyby zagrozić ich pracodawcy lub klientom. Pracownicy długoterminowi mają tendencję do wprowadzania większych ogólnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.