370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma komputery, które posłużą im do nauki, ale też rozrywki. „Chcemy, żeby docelowo były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program ten został w szkołach na stałe, a kolejne roczniki również otrzymywały takie wsparcie” – podkreśla Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.
Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. – Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie – mówił podczas konferencji Minister Janusz Cieszyński.
Program na lata
W tym roku zaczynamy program wieloletni, na który przeznaczymy 760 mln zł. Chcemy kupować laptopy dla każdego rocznika 4-klasistów. Dlaczego 4-klasiści? Jak podkreśla minister Cieszyński, decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów.
Uczniowie zaczynają:
- naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3,
- zajęcia z informatyki,
- podstawę programową, w której potrzebne są komputery,
- rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.
Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku. – Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – dodał minister Cieszyński.
Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich
To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery i tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.
Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE.