20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Z myślą o dalszym upowszechnieniu świadomości znaczenia technologii dla uchodźców, których potrzeby nie są w wystarczającym stopniu zaspokajane, firma Ericsson i operatorzy sieci komórkowych wspierają Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i organizację Refugees United w ich staraniach o zapewnienie uchodźcom pomocy w odnalezieniu zaginionych członków rodzin i innych bliskich osób.
Na świecie żyją 43 miliony ludzi przymusowo wysiedlonych. Problem rozłąki rodzin na skutek wojen, głodu i klęsk żywiołowych wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. Tysiące rodzin próbują odnaleźć swoich bliskich, z którymi straciły kontakt.
18 czerwca UNHCR opublikowało swój doroczny raport na temat trendów w przymusowych wysiedleniach, podając rekordową liczbę 80 000 ludzi zmuszonych do ucieczki przez granice.
– W 2011 roku zjawisko to osiągnęło ogromną skalę. Tak wielu ludzi rzuconych na trudne koleje losu w tak krótkim czasie oznacza wielkie koszty osobiste dla nich wszystkich — powiedział António Guterres, szef UNHCR i Wysoki Komisarz ds. Uchodźców.
19 czerwca, na konferencji Rio+Social, Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson, António Guterres, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców, i Christopher Mikkelsen, współzałożyciel organizacji Refugees United, przedstawili słuchaczom zorientowanym głównie na media społecznościowe trudną sytuację uchodźców. Ponadto zaapelowali o wspólne działanie na rzecz informowania świata o tym zjawisku oraz spopularyzowania usługi Refugees United, która ułatwia odnajdywanie bliskich.
Obecnie usługa Refugees United jest dostępna przez Internet oraz za pośrednictwem aplikacji WAP i Android, co pozwala z niej korzystać uchodźcom z prostszymi telefonami, a także tym, którzy mieszkają w krajach o większym upowszechnieniu smartfonów.
Refugees United i Ericsson przekroczyły wspólnie wyznaczony, ambitny cel — 120 000 uchodźców zarejestrowanych w bazie danych w 2012 roku. Usługa zyskuje coraz większą popularność — tygodniowo rejestruje się 800 nowych użytkowników. Dodatkowo swoje poparcie zadeklarowała firma Vodafone Egypt.
Dowodem na szeroki zasięg i skuteczność tego narzędzia jest historia dwóch braci z Somalii przebywających w różnych częściach świata, którzy odnaleźli się po zaledwie dwóch miesiącach poszukiwań za pomocą platformy Refugees United przy wsparciu Kenijskiego Czerwonego Krzyża. Bracia uciekli przed atakiem milicji Al-Shabaab w 1998 roku i od tego czasu się nie widzieli. Młodszy, który miał wtedy 7 lat, udał się do Kenii, a starszy uciekł do Pakistanu, skąd przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.
Ambasador Refugees United, znany aktor Mads Mikkelsen, powiedział: –Rodzina zawsze była dla mnie bardzo ważna. Jako ojciec dwojga dzieci po prostu nie mogę sobie wyobrazić, przez co ci bracia musieli przejść. Rozłąka w wieku siedmiu i trzynastu lat, gdy bracia ci byli tylko o klika lat młodsi od moich dzieci teraz, to sytuacja nie do zniesienia — a jednocześnie codzienność wielu tysięcy rodzin uchodźców. Organizacja Refugees United i jej partnerzy wykorzystują technologię do rozwiązywania palących problemów dotyczących rodziny — które leżą na sercu nam wszystkim.