Edukacja to ważny element naszego życia, także w zakresie codziennych finansów. Najnowszy raport przygotowany przez Akademię Binance pokazuje, że na rynku kryptowalut już dziesiątki milionów osób zdecydowały się zwiększyć swoją wiedzę z zakresu cyfrowych aktywów. Spora część z nich pochodzi z Polski. Tylko w ostatnich 12 miesiącach liczba absolwentów Akademii zwiększyła się o 62% i osiągnęła liczbę 39 milionów. Kryptowaluty towarzyszą nam już od kilkunastu lat. Szczyt zainteresowania ich tematem rozpoczął się
jednak na przełomie 2017 i 2018 roku, kiedy cena bitcoina (BTC) – najstarszej i największej kryptowaluty – pierwszy raz osiągnęła astronomiczną wówczas cenę 20 tys. dolarów. Właśnie w tym okresie powstała Akademia Binance, należąca do największej na świecie giełdy kryptowalutowej, nastawiona na edukowanie inwestorów z zakresu dynamicznie rozwijającej się branży blockchain.
Od tego czasu z wiedzy oferowanej przez Akademię, która działa także w języku polskim, skorzystało już 39 milionów ludzi, a tylko w przeciągu ostatniego roku liczba ta wzrosła o 15 milionów. Co spowodowało tak znaczny wzrost zainteresowania inwestorów i konsumentów tematyką cyfrowych aktywów?
Stajemy się coraz bardziej ciekawi świata kryptowalut, technologii Web3 i metaverse
Jak podaje raport Binance, była to przede wszystkim atrakcyjność kryptowalut jako alternatywnych metod inwestowania oraz realizowania codziennych płatności. Duże znaczenie miało również wsparcie ze strony rządów dla cyfrowej infrastruktury oraz obecne uwarunkowania gospodarcze. W obliczu wysokiej inflacji oraz niskiego oprocentowania lokat, zaczęliśmy szukać nowych sposobów alokacji kapitału i jego ochrony przed rosnącymi cenami.
– Kryptowaluty są rynkiem cały czas nowym i dla wielu nieodkrytym. W takim przypadku edukacja odgrywa istotną rolę, pozwala bowiem poznać cyfrowe aktywa od podstaw i ograniczyć ryzyko utraty kapitału. W grupie krajów, w których edukacja kryptowalutowa jest coraz bardziej popularna, znajduje się również Polska – powiedziała Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.
Jak dodała, kursy dostępne w ramach Akademii dotyczą nie tylko zagadnień kryptowalutowych, ale również blockchain, technologii Web3 oraz metaverse, pozwalając odkryć użytkownikom kierunki, w których rozwija się obecny Internet. W ramach edukacji młodych Polaków, Binance uruchomiło w trakcie minionych wakacji Krypto Szkołę, w której można było nie tylko uzyskać wiedzę, ale dodatkowo zdobyć certyfikat w formie NFT i nagrody wypłacane w stablecoinie USDT.
Współpraca z uniwersytetami z całego świata
Akademia Binance to nie tylko kursy online, ale także stacjonarne zajęcia na uczelniach rozlokowanych w różnych miejscach na świecie. Obecnie Binance współpracuje ze 180 uniwersytetami (w 2022 roku było ich 73), zapewniając wykłady z wiedzy o Web3 i krypto grupie kilkunastu tysięcy studentów i uczniów.
W 2023 roku absolwenci Akademii Binance najchętniej szukali informacji o wspomnianym już wcześniej metaversie, portfelach kryptowalutowych, samym bitcoinie oraz wykresach świecowych. Te ostatnie to istotny element analizy technicznej, która staje się coraz popularniejsza wśród sympatyków cyfrowych aktywów. Umiejętność właściwego analizowania wykresów sprawia, że podczas podejmowania decyzji handlowych przechylamy szalę zwycięstwa na rynkach, które są przecież grą o sumie zerowej, na naszą korzyść.
Portfele kryptowalutowe i bitcoin to natomiast podstawowe narzędzia, z którymi większość inwestorów styka się na tym rynku jak pierwszymi. Właśnie dlatego tak kluczowe jest zrozumienie podstawowych zasad działania BTC, kryptowalut jako ogółu oraz portfeli, w ramach których możemy je przechowywać.
– W szybko rozwijającym się świecie finansów edukacja kryptowalutowa jest trzonem cyfrowej transformacji. Nauczanie o krypto jest niezbędne dla przyśpieszenia masowej i globalnej adopcji kryptowalut. Wierzę, że w kolejnych 12 miesiącach edukacja kryptowalutowa przeżyje kolejny boom – podsumowała wyniki raportu Katarzyna Wabik.