Fińska firma właśnie sprzedała używanego iPhone’a, którego wcześniej samodzielnie odnowiła, milionowemu użytkownikowi. W ciągu sześciu lat z kilkuosobowego startupu zmieniła się w lidera gospodarki cyrkularnej, zatrudniającego ponad 1200 osób. Swappie zajęło 1 miejsce w rankingu dziennika Financial Times jako najszybciej rozwijająca się firma w Europie. Bardzo dobre wyniki Swappie idą w parze z wyraźnym wyjściem z niszy przez cały sektor odnawianej elektroniki konsumenckiej.
Kwietniowy raport Counterpoint Research szacuje, że w ubiegłym roku wartość globalnego rynku odnowionych smartfonów rosła ponad trzykrotnie szybciej niż sprzedaż nowych urządzeń – w tempie 15 proc. rok do roku.
Od ciekawostki do mainstreamu
Autorzy raportu zwracają uwagę na, że na rosnącą popularność telefonów z drugiej ręki wpływ ma nie tylko ich niższa cena. Znaczenie ma również coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów oraz aktywność ruchów takich jak Right to Repair (prawo do naprawy), które dążą do tego, by nasze urządzenia elektroniczne przestały być jednorazowymi gadżetami czy też urządzeniami o krótkiej dacie przydatności.
– Niespełna sześć lat historii Swappie to wciąż niewiele, ale mam wrażenie, jakby w tym czasie minęła cała epoka. Tak jak my, ze startupu zmieniliśmy się w dużą, międzynarodową firmę, tak samo gospodarka cyrkularna z ekologicznej ciekawostki staje się czymś dostępnym i przydatnym tu i teraz – zauważa Janne Korpela, Head of Region w Swappie.
W lutym Swappie dołączyło do ruchu Right to Repair zrzeszającego kilkadziesiąt firm i organizacji w 16 krajach. Wspólnie zmierzają one do tego, by unijne przepisy wydłużające cykl życia urządzeń objęły również telefony. Obecnie, według danych UE, wciąż zaledwie 15 proc. starych telefonów trafia do recyklingu lub jest naprawianych. Potencjał rozwoju sektora odnawialnych smartfonów jest więc ogromny i przewiduje się, że w obecnej dekadzie rynek ten będzie rósł w tempie ponad 10 proc rocznie.
Milion goni milion
Swappie zaczynało w 2016 r. w Helsinkach jako czteroosobowy zespół. Sami Marttinen i Jiri Heinonen wpadli na pomysł założenia startupu po tym, jak padli ofiarą oszustwa, kupując używany telefon na aukcji internetowej. Gdy dowiedzieli się, jak powszechne są takie sytuacje, pomyśleli, by sprzedawać solidnie odnowione smartfony gwarantując ich wysoką jakość Model biznesowy Swappie, zakłada pozyskiwanie, diagnozowanie i naprawę iPhone’ów we własnych centrach technologicznych w Helsinkach i Tallinie, a następnie ich odsprzedawanie, obecnie już w 15 europejskich krajach. Na początku 2022 r. technicy Swappie nadali drugie życie milionowemu iPhone’owi. Wiosną zaś odnowiony przez Swappie telefon został zakupiony przez milionowego użytkownika.
Niedawno fińska firma poinformowała o pozyskaniu finansowania na kwotę 108 mln euro, którą zamierza wykorzystać na dalszy rozwój i ekspansję. W tym aspekcie radzi sobie bardzo dobrze, czego dowodzi pierwsze miejsce w najnowszym rankingu Financial Times i tytuł najszybciej rozwijającej się europejskiej firmy. Jak wynika z zestawienia brytyjskiego dziennika, w latach 2017-2020 Swappie odnotowało łączny wzrost przychodów rzędu niemal 500 proc. Sprzedaż w 2020 zamknęła się kwotą 98 mln euro, a wynik ten miał zostać podwojony w 2021 r.
– Przyjęty przez nas model biznesowy – skupienie się na iPhone’ach, naprawianie telefonów na miejscu, w naszym centrum technologicznym i ich sprzedaż przez internet – okazał się bardzo dobry w skalowaniu. Jesteśmy w stanie szybko zwiększać zatrudnienie w naszych centrach technologicznych, jak i rozszerzać działalność na kolejne kraje, nadążając za rosnącym w Europie zapotrzebowaniem na bardziej przyjazną środowisku elektronikę – ocenia Janne Korpela.