Coraz więcej obywateli melduje się online. Na koniec maja 2024 r. zrobiło to aż 1 009 359 osób. Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców. Aby to zrobić nie trzeba iść do urzędu – wszystko możesz załatwić na stronie gov.pl.
Już ponad milion osób zameldowało się przez internet
E-usługa meldunek online działa w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Na koniec maja 2024 r. skorzystało z niej aż 1 009 359 osób. To aż o 75 918 osób więcej niż na koniec 2023 r. Do tej pory w 2024 r. najwięcej meldunków online odbyło się w lutym (były to dokładnie 17 021 osoby).
Co jest potrzebne do zameldowania się online?
- Profil zaufany.
- Dokumenty potwierdzające prawo do lokalu (np. umowa najmu, odpis z księgi wieczystej).
- Jeśli dana osoba nie jest właścicielem to potrzebuje zgody właściciela na piśmie oraz dokumentu potwierdzającego prawo właściciela do lokalu.
Jak to zrobić krok po kroku?
- Wejdź na gov.pl i wybierz usługę „Zamelduj się”.
- Wybierz rodzaj meldunku (stały lub czasowy).
- Zaznacz, kogo chcesz zameldować (siebie, rodzinę).
- Dodaj wymagane dokumenty.
- Wypełnij dane osobowe i adresowe.
- Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.
- Gdy wszystko zrobisz poprawnie, urząd zamelduje cię od razu. Jeśli Twoja księga wieczysta jest w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych zostaniesz automatycznie zameldowany. Możesz też sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL, co wymaga profilu zaufanego.
Jak się wymeldować?
W przypadku gdy chcesz się wymeldować użyj e-usług „Wymelduj się z pobytu stałego” lub „Wymelduj się z pobytu czasowego”.
Zaświadczenie o zameldowaniu
Twój dowód osobisty nie zawiera adresu zameldowania, ale możesz uzyskać takie zaświadczenie online. Jest to przydatne, gdy np. banki proszą o potwierdzenie adresu.
Pobierz dokument o zameldowaniu – to całkowicie bezpłatna e-usługa, a aby z niej skorzystać potrzebujemy profilu zaufanego.
Jak uzyskać zaświadczenie?
Wejdź na gov.pl i wybierz „Pobierz dokument o zameldowaniu”.
Sprawdź swoje dane i aktualny adres zameldowania.
Wskaż rodzaj adresu (stały, czasowy lub brak) i kliknij Dalej.
Odbierz dokument w formacie PDF ze skrzynki na koncie Mój GOV.
Nie drukuj dokumentu – jest ważny tylko w wersji elektronicznej. Dostaniesz go niemal od razu i możesz go wysłać mailem, jeśli instytucja akceptuje dokumenty elektroniczne. Warto pamiętać, że zameldować się za pomocą e-usługi mogą tylko obywatele Polski.