czwartek, 19 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Już w przyszłym miesiącu Apple Intelligence zadebiutuje na iPhonie, iPadzie i Macu

    Zobacz również

    Firma Apple ogłosiła dziś, że w przyszłym miesiącu udostępni pierwsze funkcje Apple Intelligence, osobistego systemu sztucznej inteligencji, który łączy znajomość indywidualnego kontekstu z mocą modeli generatywnych, żeby zapewniać użytkownikom wyjątkowo pomocne i dopasowane do ich potrzeb inteligentne rozwiązania. Zadebiutują one w systemach iOS 18.1, iPadOS 18.1 i macOS Sequoia 15.1, a jeszcze więcej funkcji pojawi się w kolejnych miesiącach. Oprócz tego Apple wprowadza na rynek rodzinę telefonów iPhone 16. Od początku projektowano je z myślą o Apple Intelligence i wyposażono w szybszy i wydajniejszy czip A18 lub A18 Pro, co czyni z nich najbardziej zaawansowane i wszechstronne modele iPhone’a.

    - Reklama -


    Na początek Apple Intelligence będzie obsługiwać angielski w wariancie amerykańskim, ale szybko zacznie działać także w innych odmianach tego języka: australijskiej, brytyjskiej, kanadyjskiej, nowozelandzkiej i południowoafrykańskiej. Ponadto w przyszłym roku do języków systemu Apple Intelligence dołączą między innymi chiński, francuski, hiszpański i japoński.


    Czym jest Apple Intelligence
    System Apple Intelligence jest ściśle zintegrowany z iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sequoia i wykorzystuje moc układu scalonego Apple. Dzięki temu może analizować i tworzyć wypowiedzi i obrazy, działać w różnych aplikacjach i czerpać z osobistego kontekstu, żeby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania. Co więcej, wszystko to robi, chroniąc prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Wiele z modeli, na których opiera się Apple Intelligence, działa bezpośrednio na urządzeniu, a rozwiązanie Private Cloud Compute pozwala w elastyczny i skalowalny sposób korzystać zarówno z mocy obliczeniowej urządzenia, jak i z większych modeli opartych na specjalnych serwerach z układami scalonymi Apple. Pierwsze funkcje z pakietu Apple Intelligence zostaną udostępnione w przyszłym miesiącu. Opracowano je tak, by pomagały w tym, co jest dla użytkowników najważniejsze, a przy tym były proste, intuicyjne i przyjemne w obsłudze.


    Narzędzia pisania pomagają doszlifować styl wypowiedzi. Pozwalają redagować, poprawiać i podsumowywać teksty niemal wszędzie, gdzie można coś napisać, w tym w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm.


    MacBook Pro 14 z pokazanym widokiem Narzędzi pisania w aplikacji Poczta. Widać opcję redakcji zaznaczonego tekstu z wiadomości e‑mail.
    Narzędzia pisania, które wykorzystują Apple Intelligence i działają w całym systemie, pozwalają użytkownikom niemal wszędzie redagować i poprawiać teksty, a także tworzyć ich podsumowania.


    W aplikacji Zdjęcia użytkownicy mogą generować filmy za pomocą funkcji Wspomnienia. Wystarczy, że wpiszą opis tego, co chcą otrzymać. Oprócz tego w aplikacji można znaleźć konkretną fotografię, posługując się językiem naturalnym, a przeszukiwanie filmów zostało udoskonalone i pozwala wyszukiwać w klipach wybrane momenty. Ponadto nowe narzędzie Oczyść potrafi rozpoznać i usunąć rozpraszające obiekty z tła, nie zmieniając przy tym wyglądu sfotografowanego obiektu.

    W aplikacjach Notatki i Telefon użytkownicy mogą rejestrować dźwięk i tworzyć transkrypcje oraz podsumowania takich nagrań. Po rozpoczęciu nagrywania rozmowy prowadzonej przez aplikację Telefon uczestnicy są o tym automatycznie informowani, a po zakończeniu połączenia Apple Intelligence generuje podsumowanie najważniejszych informacji, które pozwoli łatwo przypomnieć sobie szczegóły.


    Apple Intelligence pomaga użytkownikom zarządzać priorytetami i skupiać się na tym, co w danej chwili ważne. Ułatwiają to takie narzędzia, jak podsumowane powiadomienia w różnych aplikacjach i nowy tryb skupienia Nie rozpraszaj się, który pokazuje jedynie wiadomości wymagające natychmiastowej uwagi. W Poczcie pomocna jest także funkcja wiadomości priorytetowych, która analizuje zawartość maili i przesuwa na górę listy te najpilniejsze. Ponadto w skrzynce odbiorczej użytkownicy widzą podsumowanie najważniejszych punktów z każdego maila zamiast tylko kilku pierwszych linijek tekstu. Funkcja Odpowiedź inteligentna w aplikacji Poczta sugeruje użytkownikom szybkie odpowiedzi i rozpoznaje w mailu pytania, a potem upewnia się, że żadnego nie pominięto.


    Funkcja Siri jest ściśle zintegrowana z systemem, a interakcje z nią są bardziej naturalne i swobodne. Do tego ma nowy wygląd, a gdy aktywuje się Siri na iPhonie, iPadzie lub w CarPlay, wokół krawędzi ekranu pojawia się elegancka poświata. Na Macu można umieścić Siri w dowolnym miejscu biurka, żeby łatwo korzystać z tej funkcji podczas pracy. Na iPhonie, iPadzie i Macu z funkcji Siri można skorzystać w każdej chwili, wpisując zapytanie. W szybkim wykonywaniu codziennych zadań pomaga też to, że użytkownicy mogą swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi. Dzięki ulepszonym funkcjom analizy ludzkiego języka Siri rozumie sens wypowiedzi nawet mimo drobnych przejęzyczeń, a do tego pamięta informacje pozyskane przy realizacji wcześniejszego zadania. Siri dysponuje bogatą wiedzą o produktach, a teraz może odpowiedzieć na tysiące pytań o funkcje i ustawienia urządzeń Apple. Użytkownicy mogą się na przykład dowiedzieć, jak nagrywać ekran lub łatwo udostępnić hasło do Wi‑Fi.

    Zapowiedź kolejnych funkcji
    Jeszcze w tym roku i w następnych miesiącach pojawią się kolejne funkcje Apple Intelligence. Funkcja Image Playground pozwoli użytkownikom błyskawicznie tworzyć zabawne obrazki. Różdżka graficzna zmieni proste szkice w ciekawe rysunki, dzięki czemu notatki będą atrakcyjniejsze wizualnie. Wystarczy narysować okrąg wokół pustej przestrzeni, a Różdżka graficzna wygeneruje obraz na podstawie sąsiadującego obszaru. Użytkownicy będą mogli używać nowej odsłony emoji, czyli unikatowych Genmoji. W celu ich utworzenia wystarczy podać opis lub wskazać zdjęcie przyjaciół bądź rodziny. Funkcja Siri zyska większą wszechstronność i będzie mogła czerpać z osobistego kontekstu użytkownika, żeby dostarczać mu inteligentne i spersonalizowane rozwiązania. Do tego będzie analizować, co dzieje się na ekranie, a także wykonywać setki dodatkowych czynności w aplikacjach Apple i innych firm. Oprócz tego użytkownicy mogą korzystać z bogatych zasobów wiedzy rozwiązania ChatGPT w różnych aplikacjach systemu iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia. W efekcie nie muszą przełączać się między zasobami, żeby używać informacji oraz funkcji do analizy obrazów i dokumentów, które oferuje ta platforma.

    Ogromny postęp dla ochrony prywatności w systemach sztucznej inteligencji (AI)
    System Apple Intelligence zaprojektowano tak, by zawsze chronił prywatność użytkowników. Podstawą Apple Intelligence jest przetwarzanie na urządzeniu i to, że wyłącznie na urządzeniu działa wiele z modeli tego systemu. Dzięki Private Cloud Compute dane z urządzeń Apple pozostają bezpieczne i prywatne także w chmurze, co pozwala na jeszcze szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji i obsługę złożonych zapytań, które wymagają większej mocy obliczeniowej. Private Cloud Compute wyznacza nową erę w dziedzinie systemów inteligentnych działających na serwerach. Dane użytkownika korzystającego z Private Cloud Compute nigdy nie są zapisywane i nie trafiają do Apple. Służą jedynie do wykonywania zadanych poleceń. To, czy taka prywatność jest zapewniana, kontrolują już niezależni eksperci, którzy mogą weryfikować kod rozwiązań działających na serwerach z układami scalonymi Apple.
    Wbudowane funkcje ochrony prywatności działają także wtedy, gdy z bota ChatGPT korzysta się za pośrednictwem Siri lub Narzędzi pisania. Adresy IP są wtedy ukrywane, a OpenAI nie przechowuje wprowadzanych zapytań. Użytkownicy mogą korzystać z bota ChatGPT bezpłatnie bez tworzenia konta. Jeśli zdecydują się podłączyć swoje konto, ich dane będą przetwarzane zgodnie z zasadami ChatGPT.


    Dostępność

    System Apple Intelligence zostanie udostępniony jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania. Pierwszy pakiet funkcji Apple Intelligence będzie dostępny w wersji beta w przyszłym miesiącu w ramach iOS 18.1, iPadOS 18.1 i macOS Sequoia 15.1, a kolejne funkcje będą wdrażane w nadchodzących miesiącach. Zostanie udostępniony na urządzeniach iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max oraz iPad i Mac z czipem M1 lub nowszym, z Siri i językiem urządzenia ustawionym na angielski (USA). Dodatkowe języki i platformy pojawią się w ciągu kolejnego roku.

    ŹródłoApple
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Słuchawki Sony z serii 1000X teraz w kolorze Smoky Pink

    Sony poinformowało o wprowadzeniu nowej wersji kolorystycznej nagradzanych słuchawek z serii 1000X z wiodącym systemem redukcji hałasu.​​​Dwa modele z...