Bezpieczne korzystanie z sieci jest ważne każdego dnia, ale w ten szczególny dzień – 11 lutego – chcemy przypomnieć o tym całej Polsce! Dołączcie się do nas! Już za sześć dni – 11 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)! Happening, konkurs czy zajęcia edukacyjne – jest mnóstwo sposobów, aby włączyć się w jego obchody. Wystarczą dobre chęci i zapał do zorganizowania inicjatywy. Tegoroczny DBI obchodzimy pod hasłem „Działajmy razem!”.
To już 16. edycja akcji, która obecnie organizowana jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach.
Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Co ważne, w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu może zaangażować się każdy. Jak to zrobić? Wystarczy, że zorganizujecie inicjatywę, w trakcie której porozmawiacie o odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z sieci. Co ważne, swoje inicjatywy możecie organizować przez cały luty. Nie zapomnijcie ich zgłosić.
– Zależy nam na zaangażowaniu możliwie największej liczby osób. Zachęcamy do organizowania wydarzeń. Mogą to być inicjatywy organizowane lokalnie, ale i centralnie. Spontaniczne i dokładnie zaplanowane. Najważniejsze, abyśmy wspólnie pracowali nad podniesieniem świadomości jak bezpiecznie korzystać z internetu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jak się włączyć?
Jeśli chcecie zgłosić swoją inicjatywę, koniecznie zajrzyjcie na stronę www.dbi.pl i wypełnijcie dostępny tam formularz.
WAŻNE! Data Waszego wydarzenia nie musi ograniczać się do Dnia Bezpiecznego Internetu, czyli 11 lutego – może zostać zorganizowana przez cały luty. Wśród zgłoszonych już inicjatyw są m.in. zajęcia edukacyjne, przedstawienia teatralne, warsztaty z psychologiem, przygotowanie gazetek i konkursy plastyczne. Ogranicza Was tylko własna wyobraźnia.
Najciekawsze inicjatywy mają szansę na nagrody. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie wydarzenia do końca lutego 2020 r. na stronie DBI – zgłoś inicjatywę, a następnie nadesłanie sprawozdania z jej przebiegu do końca marca 2020 r. Akcje, które znajdą uznanie organizatorów krajowej edycji DBI, zostaną nagrodzone.
W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano w Polsce aż 3977 akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Angażowały się szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów.
Organizatorami polskich obchodów Dnia Bezpiecznego jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.