Przygotowując się do rozpoczęcia roku szkolnego, rodzice powinni również pamiętać o tym, że ich dzieci będą chciały spędzać więcej czasu w internecie. Wiedza na temat tego, co dzieci robią w Sieci oraz jakie zagrożenia mogą je tam spotkać, może pomóc w ochronieniu ich. Badanie Growing Up Online – Connected Kids przeprowadzone przez Kaspersky Lab i iconKids&youth pokazało, że sposób korzystania z internetu znacznie różni się między dziewczętami a chłopcami w wieku 8-16 lat, zatem kroki podjęte na
rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa także muszą być inne.
Dziewczęta lubią używać smartfonów, natomiast chłopcy wolą komputery i konsole. Ogólnie chłopcy są bardziej podatni na uzależnienie od gier komputerowych: znacznie częściej wymieniają je na liście codziennych aktywności online, z kolei dziewczęta wskazują na rozmowy w sieciach społecznościowych i przy użyciu komunikatorów. Jeśli chodzi o ulubione metody kontaktu, u dziewcząt częściej wymieniane są rozmowy telefoniczne i wiadomości, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę ich miłość do smartfonów.
Prawdopodobnie ze względu na swoją towarzyskość, dziewczęta zwykle zasięgają informacji od członków rodziny, tymczasem chłopcy wolą czerpać wiedzę z internetu. Ponadto chłopcy znacznie częściej myślą, że wiedzą, jak używać internetu i jak bezpiecznie w nim przebywać.
Tymczasem według badania chłopcy wykazują mniej zahamowań w Sieci niż dziewczęta: w sieciach społecznościowych podają wiele informacji osobistych i udają starszych, niż są w rzeczywistości. Ponadto próbują ominąć kontrolę rodzicielską na swoich urządzeniach i ukrywają informacje związane ze swoją aktywnością online przed swoimi rodzicami. A jest co ukrywać – jak przyznają, znacznie częściej niż dziewczęta uzyskują dostęp do treści, które są nieodpowiednie dla dzieci.
– Badanie pokazuje, że rodzice chłopców powinni bacznie zwracać uwagę na to, co ich synowie robią w świecie cyfrowym. Muszą korzystać z kontroli rodzicielskiej, która jest aktualizowana i której nie można ominąć, aby chronić swoje niepokorne dzieci przed niechcianymi lub niebezpiecznymi informacjami, np. grami, które są przeznaczone dla dorosłych. Z kolei rodzice dziewczynek muszą przykładać większą uwagę do tego, z kim ich córki komunikują się przez internet. Sieci społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane przez szemrane osoby w celu zdobycia zaufania dziecka — radzi Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.