Kaspersky Lab, wraz z profesorem Davidem Smahelem z Uniwersytetu Masaryka, przeprowadził badanie*, aby dowiedzieć się, jak rodzice radzą sobie z nowymi wyzwaniami pojawiającymi się w związku z tym, że dzieci już od wczesnych lat korzystają z urządzeń cyfrowych i internetu. Jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa online, wyniki badania pokazują, że we współczesnych rodzinach zwykle to ojciec uczy dziecko, jak obsługiwać urządzenia cyfrowe, daje rady
odnośnie bezpiecznego korzystania z internetu oraz instaluje rozwiązania bezpieczeństwa.
Większość rodziców przyznała, że dzieci same uczą się korzystać z technologii cyfrowych i z wiekiem ta samodzielność się nasila. Jednak spośród wszystkich członków rodziny to właśnie ojcowie są bardziej skłonni do uczenia swoich dzieci: proporcje w stosunku do matek wynoszą tu 60% do 40%. Również ojcowie głównie (66%) dbają o bezpieczeństwo urządzenia cyfrowego swojego dziecka — matki znajdują się pod tym względem na drugim miejscu (49%).
Oboje rodziców regularnie rozmawia ze swoimi dziećmi o ich aktywności online i pomaga im w skomplikowanych kwestiach internetowych. Jednak ojcowie wyraźniej przejawiają inicjatywę w dawaniu rad odnośnie bezpiecznego korzystania z internetu: 44% z nich wyjaśnia dzieciom, jak uniknąć kłopotów online, podczas gdy w przypadku matek odsetek ten wynosi 35%.
– Obecnie niemal każde dziecko od pewnego wieku korzysta z urządzeń cyfrowych połączonych z internetem, co oznacza, że rodzice muszą stawić czoła nowym aspektom rodzicielstwa — czyli tzw. ‘cyfrowego rodzicielstwa’. Starsze dzieci ponoszą większą odpowiedzialność za korzystanie z urządzeń cyfrowych, a rodzice niekiedy nawet polegają na ich wiedzy, co nie zawsze jest pożądane i może narazić dziecko na poważne zagrożenia. Dlatego zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa online jest obecnie jednym z najbardziej palących problemów — powiedział prof. dr David Smahel, Uniwersytet Masaryka.
– Współcześni rodzice muszą myśleć o tym, co jest dobre, a co złe dla ich dzieci, jeśli chodzi o korzystanie z urządzeń cyfrowych, łącznie z tym, w jakim stopniu dzieci powinny korzystać z nowych technologii, ile kontroli należy stosować oraz jak zapewnić im bezpieczeństwo online. Dlatego zachęcamy rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi o wszelkich problemach, jakie mają online, dawali im więcej wskazówek odnośnie bezpiecznego korzystania z internetu i, oczywiście, kontrolowali aktywność swoich dzieci w Sieci. Aby pomóc uchronić dzieci przed zagrożeniami internetowymi, zalecamy wykorzystywanie wszechstronnych rozwiązań oferujących funkcje kontroli rodzicielskiej — dodał Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska.