Kaspersky Lab oraz International Society of Automation (ISA) ogłosili uruchomienie wspólnej inicjatywy edukacyjnej, której celem jest zwiększenie świadomości operatorów sprzętu automatyzacji przemysłowej w dziedzinie cyberzagrożeń. W ramach tej inicjatywy projekt Kaspersky Industrial Protection Simulation zostanie włączony do oferty programów szkoleniowych ISA.
W dzisiejszym wysoce zautomatyzowanym świecie, w którym regularnie zdarzają się incydenty naruszenia bezpieczeństwa, takie jak rozprzestrzenianie szkodliwego oprogramowania BlackEnergy2 w złożonych środowiskach (w szczególności zarządzanych oprogramowaniem przemysłowym SCADA), nie wolno nie docenić znaczenia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
Według danych statystycznych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network do końca 2014 r. wykrywano miesięcznie około 13 000 incydentów, w których szkodliwy kod próbował infekować komputery obsługujące automatyczne systemy kontroli procesów, dostarczane przez firmy takie jak Siemens, Rockwell, Wonderware, General Electric, Emerson i inne.
Łącząc siły, Kaspersky Lab i ISA chcą promować rozwój wiedzy zarówno z dziedziny bezpieczeństwa informacji, jak i inżynierii wśród właścicieli i operatorów obiektów infrastruktury krytycznej.
– Szkolenie opracowane przez Kaspersky Lab zapewnia uczestnikom bezpośrednie doświadczenie w zakresie ochrony obiektów infrastruktury krytycznej przed cyberatakami z uwzględnieniem wszystkich niuansów. Co więcej, jest dostosowane do potrzeb specjalistów ds. IT, inżynierów oraz menedżerów najwyższego szczebla, którzy często nie dostrzegają potrzeby podjęcia specjalnych działań w celu zabezpieczenia produkcji, która już i tak jest atestowana w najszerszym możliwym zakresie. Sądzimy, że ta interaktywna symulacja wzbogaci naszą przyszłą ofertę szkoleń o czynnik realnego doświadczenia – powiedział Dalton Wilson, dyrektor ISA Education & Certification.
Kaspersky Industrial Protection Simulation ma postać turowej gry strategicznej, w której uczestnicy mają za zadanie kierować wirtualnym obiektem infrastruktury krytycznej tak, aby działał bez zakłóceń. Celem tego ćwiczenia jest zapewnienie niezakłóconego i dochodowego działania obiektu znajdującego się pod coraz większą presją ataków cybernetycznych. Symulacja wykorzystuje przykłady z realnego życia i pokazuje, że bez jednorodnego pojmowania cyberbezpieczeństwa przez specjalistów IT oraz inżynierów odporność takiego obiektu na ataki jest daleka od optymalnej.
– Specjaliści związani z infrastrukturą krytyczną to praktyczni ludzie, którzy nie mają w zwyczaju przyjmowania czegoś bezkrytycznie. Właśnie dlatego opracowaliśmy symulację Kaspersky Industrial Protection Simulation, za pomocą której obrazowo pokazaliśmy, w jaki sposób zapewnienie cyberbezpieczeństwa procesu technologicznego jest istotne nie tylko dla spokoju umysłu pracowników zajmujących się bezpieczeństwem IT, ale również stabilności finansowej całej firmy. Trudno przecenić wartość ISA w dziedzinie automatyki – organizacja ta wywiera wpływ na miliony inżynierów na całym świecie, zarówno w zakresie standardów, jak i przetwarzania wiedzy oraz umiejętności dotyczących wszystkich aspektów automatyki, łącznie z cyberbezpieczeństwem. Dlatego cieszymy się, że ISA jest naszym partnerem – powiedział Wiaczesław Borilin, menedżer ds. rozwoju biznesu, Kaspersky Lab.
Kaspersky Industrial Protection Simulation będzie stanowić interaktywny komponent procesu edukacyjnego dla uczestników szkoleń ISA, takich jak TS12 (Industrial Networking & Security) i TS20 (Advanced Industrial Networking and Cybersecurity).