piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Kaspersky Lab wykrywa 360 000 nowych szkodliwych plików dziennie

    Zobacz również

    Średnia liczba nowych szkodliwych plików przetwarzanych codziennie przez wewnętrzne technologie wykrywania firmy Kaspersky Lab wynosiła w 2017 r. 360 000 — o 11,5% więcej niż w ubiegłym roku. Po niewielkim spadku odnotowanym w 2015 r. liczba szkodliwych plików wykrywanych każdego dnia rośnie już drugi rok z rzędu. Liczba wykrywanych dziennie szkodliwych plików odzwierciedla średnią aktywność cyberprzestępców zajmujących się tworzeniem i dystrybucją szkodliwego oprogramowania.

    - Reklama -

    Liczba ta została po raz pierwszy skalkulowana w 2011 r. i wynosiła wtedy 70 000. Od tego czasu zwiększyła się pięciokrotnie i, jak wynika z danych dotyczących bieżącego roku, nadal rośnie.  

    Większość plików identyfikowanych jako niebezpieczne należy do kategorii szkodliwego oprogramowania (78%). Klasyczne wirusy, których udział w krajobrazie cyberprzestępczym znacznie zmniejszył się 5-7 lat temu ze względu na poziom skomplikowania i niską efektywność, w dalszym ciągu stanowią 14% nowych zagrożeń wykrywanych każdego dnia.

    Pozostałe pliki to oprogramowanie reklamujące, które nie jest domyślnie uznawane za szkodliwe, ale w wielu przypadkach może zagrozić bezpieczeństwu prywatnych informacji oraz spowodować inne zagrożenia.

    Około 20 000 wszystkich niebezpiecznych plików codziennie wykrywa Astraea — autorski system Kaspersky Lab służący do analizowania szkodliwego oprogramowania w oparciu o metody uczenia maszynowego. Astraea identyfikuje i blokuje szkodliwe oprogramowanie w sposób całkowicie automatyczny.

    – W 2015 r. miał miejsce widoczny spadek liczby wykrywanych dziennie szkodników i zaczęliśmy nawet sądzić, że nowe szkodliwe oprogramowanie może być mniej istotne dla przestępców, którzy zamiast tego skupili się na ponownym wykorzystywaniu starych technologii. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat liczba wykrywanych przez nas nowych szkodliwych programów rosła, co świadczy o wznowionym zainteresowaniu tworzeniem nowego szkodliwego kodu. Gwałtowny wzrost liczby ataków ransomware obserwowany na przestrzeni ostatnich kilku lat z pewnością będzie trwał, ponieważ tego typu zagrożenie wspierane jest przez ogromny ekosystem przestępczy, który produkuje setki nowych próbek dziennie. Tego roku miał również miejsce wzrost liczby koparek — klasy szkodliwego oprogramowania, które cyberprzestępcy zaczęli aktywnie wykorzystywać w świetle obecnego wzrostu wartości kryptowalut. Wzrost liczby wykrywanych szkodliwych programów możemy również przypisać ciągłym udoskonaleniom, jakie wprowadzamy do naszych technologii ochrony. Wraz z każdą aktualizacją wersji jesteśmy w stanie wykrywać więcej szkodliwych programów niż wcześniej, co może przekładać się na wzrost liczby detekcji — powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef zespołu ds. zwalczania szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

    Pozostałe najważniejsze dane liczbowe w ramach rocznych statystyk dotyczących cyberzagrożeń w 2017 roku:

    • Rozwiązania Kaspersky Lab odparły 1 188 728 338 ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie.
    • Technologie Kaspersky Lab zapewniające ochronę przed zagrożeniami online wykryły 15 714 700 unikatowych szkodliwych obiektów.
    • 29,4% komputerów użytkowników co najmniej raz w ciągu roku stanowiło cel ataku online z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania.
    • 22% komputerów użytkowników było narażonych na programy reklamowe oraz ich moduły.
    • Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali także kilka porad bezpieczeństwa:
    • Nie uruchamiaj podejrzanych plików lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
    • Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł.
    • Nie klikaj żadnych odsyłaczy pochodzących z nieznanych źródeł ani podejrzanych reklam online.
    • Twórz mocne hasła i pamiętaj, aby regularnie je zmieniać.
    • Zawsze instaluj aktualizacje na bieżąco. Duże epidemie oprogramowania ransomware, takie jak WannaCry czy ExPetr, pokazały, że opóźnienia w instalacji łat wynoszą u wielu użytkowników nawet kilka miesięcy.
    • Ignoruj wiadomości proszące o wyłączenie systemów bezpieczeństwa w pakiecie Office lub oprogramowaniu antywirusowym.
    • Stosuj odpowiednie rozwiązanie bezpieczeństwa dostosowane do typu Twojego systemu i urządzeń.
    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OPPO Find X8 Pro debiutuje w Europie, a wraz z nim ColorOS 15

    OPPO oficjalnie zaprezentowało najnowsze modele z flagowej serii Find – OPPO Find X8 oraz OPPO Find X8 Pro. Model...