sobota, 12 kwietnia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Komisja Europejska ogłosiła skoordynowany plan ws. sztucznej inteligencji

    Zobacz również

    Nowa strategia Komisji Europejskiej ma za zadanie uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów – inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji i uproszczenie regulacji. Celem jest jak najskuteczniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

    - Reklama -


    Plan KE wzmacnia konkurencyjność i suwerenność technologiczną UE. Kontynent zyska szansę na objęcie pozycji światowego lidera w dziedzinie odpowiedzialnej, innowacyjnej oraz inkluzywnej sztucznej inteligencji.

    Priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest przyspieszenie inwestycji i wzmocnienie rozwoju sztucznej inteligencji. Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska wspólnie z nami wypracowała Plan, który jest kolejnym etapem w budowaniu Kontynentu AI. Pracujemy dalej, wspólnie z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i nauką – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

    Superkomputery i gigafabryki
    Komisja zapowiada nowe inwestycje w infrastrukturę obliczeniową – m.in. w ramach sieci fabryk AI i planowanych gigafabryk, które łączą potężne moce obliczeniowe z niskoemisyjnymi centrami danych. Nowe superkomputery powstaną, a sektor prywatny otrzyma zachęty do inwestowania w chmurę i infrastrukturę brzegową. Cel zakłada umożliwienie firmom oraz naukowcom swobodnego korzystania z zasobów niezbędnych do trenowania i wdrażania modeli AI.

    Więcej danych dla rozwoju AI
    W drugiej połowie roku Komisja przedstawi nową Strategię Unii Danych, która stawia za cel ułatwienie dostępu do wysokiej jakości danych – interoperacyjnych, uporządkowanych, dostępnych transgranicznie. Laboratoria Danych, utworzone przy Fabrykach AI, połączą potrzeby twórców AI z zasobami sektorowymi, a wspólne oprogramowanie chmurowe ma ułatwić zarządzanie przestrzeniami danych.

    AI w służbie gospodarki i sektora publicznego
    Planowana Strategia Wdrażania AI (ang. Apply AI Strategy) przyśpieszy adaptację AI w strategicznych sektorach: od przemysłu po administrację. Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych zostaną przekształcone w Centra Doświadczeń AI, oferując wsparcie we wdrażaniu rozwiązań dostosowanych do konkretnych branż. Inicjatywy tj. GenAI4EU i RAISE będą wspierać generatywne modele i przełomowe zastosowania w nauce.

    Kompetencje i talenty
    W ramach Unii Umiejętności, KE inwestuje w rozwój talentów: powstaje Akademia Umiejętności AI, uruchamiane zostaną stypendia, programy studiów i staży z zakresu sztucznej inteligencji. Priorytetem jest także ułatwienie migracji wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz powroty europejskich talentów. Centra Innowacji będą oferować kursy dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów.

    Proste i przejrzyste zasady dla europejskich firm
    Po wejściu w życie AI Act zaplanowane jest powstanie szeregu narzędzi wspierających jego wdrażanie: punkt kontaktowy, krajowe piaskownice regulacyjne, inicjatywa AI Pact oraz wytyczne postępowania. Celem jest zapewnienie przewidywalnego oraz uproszczonego otoczenia regulacyjnego, przy zachowaniu przestrzeni dla innowacji.

    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Wygraj podwójny karnet na Audioriver Festival together with T-Mobile Electronic Beats

    Nie ma lata bez zabawy w świetnym towarzystwie i przy dźwiękach najlepszej muzyki! W T-Mobile wiemy o tym doskonale,...