Huawei, globalny dostawca rozwiązań teleinformatycznych (ICT) wraz z partnerami – firmą Microsoft, wiodącym producentem oprogramowania, a także Europejskim Forum Młodych Innowatorów (EYIF) zaprasza młodych programistów do udziału w konkursie na projekt aplikacji mobilnej. Celem konkursu jest walka z wykluczeniem społecznym.
W konkursie InnoApps, Huawei Apps Developers European Challenge, Powered by Microsoft mogą wziąć udział studenci i młodzi profesjonaliści z branży
którzy nie ukończyli 27 roku życia i są mieszkańcami Unii Europejskiej. Celem inicjatywy jest walka z wykluczeniem społecznym poprzez rozwój „e-umiejętności”, popularyzację procesu „e-partycypacji” oraz promowanie przedsiębiorczości wśród osób młodych.
– Organizujemy konkurs, aby dotrzeć do młodych talentów programistycznych i dać im szansę na realizację swoich pomysłów, promując tym samym przedsiębiorczość wśród młodych Europejczyków – wyjaśnia Leo Sun, Dyrektor Europejskiego Biura Komunikacji i PR Huawei w Brukseli.
-Technologia niesie ze sobą wielki potencjał. Wykraczając poza codzienne zastosowania oferuje szansę na rozwiązanie niektórych problemów społecznych. Młodzi Europejczycy, którzy wezmą udział w konkursie, będą mieli za zadanie zmierzyć się z problemem wykluczenia społecznego, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Równocześnie chcemy rozbudzać w europejskiej młodzieży przedsiębiorczość i pomysłowość – dodaje Jan Muehlfeit, Prezes Microsoft Europe.
Zdobywcy głównej nagrody otrzymają 5 tys. Euro oraz wsparcie podczas komercyjnego wdrożenia swojej aplikacji, co ułatwi im promocję produktu i przyczyni się do popularyzacji przedsiębiorczości wśród młodych osób. Osoby, które zajmą drugie i trzecie miejsce, a także najlepiej oceniona zawodniczka (Female Developer Prize) zostaną zaproszone w podróż po centrach badawczo-rozwojowych Huawei w Chinach. Wszystkie nagrodzone osoby oraz zdobywca nagrody publiczności, otrzymają możliwość promocji swoich produktów w sklepie z aplikacjami Microsoft Windows. Szóstka finalistów weźmie udział w szkoleniu technicznym i marketingowym podczas warsztatów w Brukseli. Dwunastu najlepiej ocenionych uczestników otrzyma smartfony z oferty Huawei.
Specjaliści IT przyszłością nowoczesnej Europy
Szacuje się, że do 2015 roku, pracodawcy Unii Europejskiej nie będą w stanie znaleźć pracowników na ok. 900 tys. wakatów w branży IT. InnoApps, Huawei Apps Developers European Challenge, Powered by Microsoft jest jednym z wielu projektów realizowanych przez organizatorów, które wpisują się w przyjętą przez UE strategiczną politykę budowy inteligentnej, zrównoważonej gospodarki, sprzyjającej integracji społecznej do roku 2020. Jej celem jest powstrzymanie młodych specjalistów przed emigracją, stworzenie nowych szans i możliwości.Europejskie Forum Młodych Innowatorów (EYIF) jest wiodącą fundacją, która wspiera innowacyjne inicjatywy młodych osób.
– Tworzenie możliwości samodzielnego rozwoju dla młodych osób oraz zachęcanie ich do podejmowania działań związanych z innowacjami i przedsiębiorczością, odgrywa zasadniczą rolę w procesie budowy przyszłości Europy. Celem działalności fundacji EYIF jest stwarzanie takich szans wspólnie z partnerami ze wszystkich grup społecznych, instytucji rządowych i sektorów biznesu – podkreśla Kumardeva Chatterjee, założyciel i dyrektor EYIF.
Microsoft wspiera przyjętą przez Komisję Europejską strategię rozwoju e-umiejętności oraz intensywnie pracuje nad budowaniem partnerstwa z instytucjami Unii Europejskiej, którego celem jest rozwój i realizacja Agendy Cyfrowej dla Europy.
W Polsce Huawei również prowadzi intensywne działania z zakresu edukacji. Długofalowa współpraca z Politechniką Warszawską w zakresie rozwoju naukowego i technicznego pozwoliła wyposażyć laboratoria dydaktyczne na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych w nowoczesny sprzęt działający w oparciu o technologie Long Term Evolution (LTE) i IP Multimedia Subsystem (IMS). Firma realizuje programy szkoleń technologicznych i praktyk przemysłowych dla studentów uczelni. W czerwcu br. powstała Akademia HANA, której celem jest pogłębienie wiedzy oraz umiejętności praktycznych studentów w zakresie nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych, w tym technologii LTE. W zajęciach mogą uczestniczyć nie tylko studenci, ale również osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii teleinformatycznych.
Propozycje konkursowe można nadsyłać do 8 września 2013. Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas ceremonii końcowej, która odbędzie się w Brukseli, podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pomiędzy 18 a 24 listopada 2013.