Prezes UKE ogłasza rozpoczęcie konsultacji modelu kalkulacji kosztów świadczenia usługi połączenia sieci w trybie kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego.
W 2005 r. Prezes UKE przy wsparciu firmy Andersen Business Consulting Sp. z o.o. zbudował model kalkulacji kosztów świadczenia usługi połączenia sieci w trybie kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego. Do budowy powyższego modelu zastosowano podejście bottom-up, a do kalkulacji wykorzystano koszt ekonomiczny operatora wyrażony w wartości bieżącej.
Budowa modelu kosztowego bottom-up charakteryzuje się zapotrzebowaniem na specyficzne dane. W przypadku kalkulacji kosztów uruchomienia i utrzymania punktu styku w różnych trybach, najbardziej wiarygodnym ich źródłem są operatorzy telekomunikacyjni. Z tego względu oraz w celu zachowania realiów polskiego rynku telekomunikacyjnego, dane źródłowe do modelu pochodzą od kilku operatorów stacjonarnych działających na polskim rynku. Tymi operatorami są:
* Telekomunikacja Polska S.A.,
* Telefonia Dialog S.A.,
* Netia S.A.,
* Multimedia Polska Sp. z o.o.,
* Pilicka Telefonia Sp. z o.o.
W pierwszym kroku prac nad modelem zdefiniowane zostały parametry wejściowe, czyli czynniki, które mają wpływ na wysokość kosztów. Pozwoliło to na określenie zakresu zadań obejmujących wszystkie czynności od momentu przyjęcia wniosku od innego operatora o połączenie do sieci do komercyjnego uruchomienia punktu styku. Obecnie Prezes UKE rozpoczął prace nad rozbudową, uszczegółowieniem i aktualizacją przedmiotowego modelu.
W związku z powyższym Prezes UKE informuje, iż rozpoczyna realizację procedury rozwoju modelu bottom-up kalkulacji kosztów świadczenia usługi połączenia sieci w trybie kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego, kierując jednocześnie prośbę o aktywne uczestnictwo w projekcie: operatorów telekomunikacyjnych, izb gospodarczych zrzeszające operatorów, jak również inne zainteresowane podmioty.
Założeniem projektu jest ustalenie w porozumieniu z zainteresowanymi przedstawicielami środowiska telekomunikacyjnego kompletnej i ostatecznej listy zadań związanych z uruchomieniem punktu styku w 3 trybach. Dla określenia ww. listy niezbędne są informacje o czynnościach wykonywanych przez operatorów podczas połączenia sieci.
Opinie jak również wszelkie uwagi i sugestie ze strony środowiska telekomunikacyjnego w tym aspekcie będą bardzo ważnym źródłem informacji, które posłuży do ustalenia zbieżnych czynności (najlepszego ich zbioru) i przypisaniu ich do konkretnego zadania. W konsekwencji umożliwi to precyzyjne wyznaczenie kosztów zadań (procesów) niezbędnych do zestawienia i utrzymania punktu styku sieci w trybie kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego.
W dalszym etapie aktualizacji modelu Prezesa UKE zostaną przesłane kwestionariusze dla zainteresowanych podmiotów w celu ich wypełnienia. Wszystkie uwagi zostaną przeanalizowane w kontekście prowadzonych działań oraz posłużą do zasilenia modelu i implementacji najlepszych rozwiązań.
Znaczenie opinii operatorów jest o tyle istotne, iż będą miały one wpływ na ostateczny kształt modelu, którego rozbudowa i regularna aktualizacja może skutkować implementacją stawek w nim zawartych do Ramowej Oferty Interkonektowej (ang. Reference Interconnection Offer – RIO), co z kolei w przyszłości przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku połączenia sieci.