piątek, 8 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Konsumenci i małe firmy na celowniku cyberprzestępców

    Zobacz również

    Raport ITRC dotyczący wpływu na konsumentów i przedsiębiorstwa w 2024 r. wskazuje na niepokojące tendencje w zakresie kradzieży tożsamości zarówno wśród konsumentów, jak i małych przedsiębiorstw. Najnowsze statystyki podane przez organizację non-profit, która jest oddana wspieraniu ofiar przestępstw tożsamości, ujawniają, że konsumenci i małe firmy są bardziej narażeni na cyberprzestępczość niż kiedykolwiek wcześniej, ze względu na gwałtowny wzrost naruszeń danych i strat finansowych wśród ofiar. Skok naruszeń danych, wraz z emocjonalnym i finansowym kosztem przestępstw tożsamości, maluje trzeźwiący obraz obecnego krajobrazu zagrożeń.

    - Reklama -

    Rosnące zagrożenie naruszeniami danych dla konsumentów

    Tylko 18% ankietowanych osób stwierdziło, że nie otrzymało powiadomienia o naruszeniu danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Spośród tych, którzy otrzymali powiadomienia o naruszeniu danych, 43% otrzymało wiele powiadomień — znaczący wzrost z 29% w raporcie z poprzedniego roku, pokazujący, że skala i częstotliwość naruszeń stale rosną.

    Badanie General Consumers wykazało 21-punktowy wzrost liczby ofiar przestępstw związanych z naruszeniem tożsamości w okresie od lipca 2023 r. do czerwca 2024 r., co wskazuje na szerszy wpływ tego zjawiska na jednostki niż w latach ubiegłych.

    Małe firmy na celowniku cyberprzestępców

    Małe firmy, często postrzegane przez cyberprzestępców jako cele o niższym priorytecie, są również coraz bardziej narażone na naruszenia danych i inne cyberataki, zgodnie z raportem. Ostatnie dane ITRC pokazują, że mniej niż 20% małych firm objętych badaniem udało się pozostać nietkniętym w ciągu ostatniego roku.

    ITRC ujawniło, że straty finansowe małych firm wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku, przekraczając 500 000 dolarów. Ten gwałtowny wzrost podkreśla ich podatność finansową i niszczycielski wpływ, jaki pojedynczy incydent cybernetyczny może mieć na organizację.

    Jedną rzeczą, którą firmy wszystkich rozmiarów mają wspólną, jest to, że są celem cyberprzestępców — powiedział James E. Lee, dyrektor operacyjny ITRC. – Widzimy, że małe firmy zwiększają inwestycje w nowe narzędzia bezpieczeństwa i szkolenia pracowników, a także gromadzą mniej danych. Jednocześnie cyberprzestępcy koncentrują się na małych firmach, zwłaszcza tych, które są częścią łańcuchów dostaw. Te postępy w praktykach cybernetycznych w małych i średnich firmach nie mogły nadejść w lepszym momencie.

    Emocjonalne i finansowe konsekwencje cyberprzestępczości dla ofiar kradzieży tożsamości

    Raport ITRC rzuca również światło na emocjonalny ciężar, jaki kradzież tożsamości zadaje ofiarom, przy czym prawie 47% osób, które szukały wsparcia w organizacji, doświadczyło kradzieży tożsamości wielokrotnie. Konsumenci wykazują również oznaki stresu psychologicznego z powodu cyberprzestępczości, co podkreśla rosnący emocjonalny ciężar cyberprzestępczości na osobach i potrzebę solidnych usług wsparcia dla ofiar oraz dostępnych zasobów zdrowia psychicznego.

    Jak uchronić się przed cyberprzestępcami?

    – Kluczowym elementem ochrony przed cyberprzestępcami jest zabezpieczenie swoich urządzeń za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, który nie tylko uchroni nas przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed phishingiem – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

    Poza zainstalowaniem systemu antywirusowego warto także przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny, takich jak:

    • Korzystanie ze skomplikowanych i unikatowych haseł do każdego swojego konta.
    • Unikanie pirackich treści.
    • Nie klikanie w podejrzane linki i szokujące reklamy.
    • Unikanie pobierania załączników od nieznanych adresatów.
    • Minimalizowanie cyfrowego śladu w mediach społecznościowych.
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Grupa Emirates ogłasza rekordowe wyniki za pierwsze półrocze 2024/25

    Grupa Emirates: nowy rekord – zysk przed opodatkowaniem wyniósł w ostatnim półroczu 10,4 mld AED (2,8 mld dolarów), o...