W sieci pełno jest portali z darmowymi filmami i zdjęciami. Internauci korzystają z nich bardzo chętnie. Czy jednak publikowanie tych utworów na innych stronach lub przerabianie na własne potrzeby jest na pewno legalne? Jeżeli chcemy wykorzystać jakiś film dostępny w internecie, czy to do celów osobistych, czy to komercyjnych, powinniśmy sprawdzić, czy zezwala nam na to regulamin serwisu, na którym to wideo zostało zamieszczone.
Bez pozwolenia nie możemy ani korzystać z utworu w celach zarobkowych, ani go przerabiać – byłoby to naruszeniem autorskich praw osobistych, ponieważ to autor decyduje o tym, w jaki sposób jego utwór może być modyfikowany.
– W każdym przypadku musimy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych. Należy spróbować ustalić, kto jest autorem, i podać jego imię i nazwisko oraz źródło pochodzenia filmu – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl prawnik Marek Grąbczewski, specjalista w zakresie prawa własności intelektualnej.
A co z darmowymi zdjęciami dostępnymi w internecie? Czy możemy swobodnie je pobierać, rozpowszechniać i przerabiać (tworzyć z nich utwory zależne)? Aby to ustalić, powinniśmy zapoznać się z regulaminem serwisu internetowego, na którym są one opublikowane. Jeśli regulamin ten nie określa naszych uprawnień jednoznacznie, lepiej powstrzymać się od korzystania z fotografii znalezionej na takim serwisie, chyba że uzyskaliśmy na to zgodę jej autora lub podmiotu mającego autorskie prawa majątkowe do zdjęcia.