23 lipca zakończył się proces przechodzenia z sygnału analogowego telewizji naziemnej na sygnał cyfrowy. Dzięki temu 99,5 proc. mieszkańców kraju może korzystać z telewizji publicznej za pośrednictwem cyfrowych nadajników naziemnych. Dla obywateli oznacza to telewizję w cyfrowej jakości, ale także uwolnienie częstotliwości, które posłużą do świadczenia usług telefonii komórkowej i internetu. Dzięki uruchomieniu na wniosek MAC rezerwy celowej w wysokości 31 mln zł,
udało się m.in. doświetlanie części kraju nowymi nadajnikami, dzięki czemu sygnał cyfrowy dotarł do dodatkowych 1,5 mln osób.
Cyfrowa telewizja – więcej i lepiej
Przechodzenie na sygnał cyfrowy udało się dzięki ścisłej współpracy MAC m.in. z samorządami i instytucjami centralnymi, harcerzami z ZHP, Cyfrowymi brygadami, czyli uczniami ze szkół technicznych, którzy informowali o cyfryzacji, organami władzy kościelnej, mediami i organizacjami społecznymi i wolontariuszami.
– Projekty informatyzacji administracji publicznej wdrażane są po to, by obywatele mieli poczucie, że jakość ich życia się poprawia – mówił minister Michał Boni podczas posiedzenia Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. KRMC omawiał m.in. postępy w realizacji projektów e-zdrowia oraz zakończony proces cyfryzacji telewizji naziemnej.
Najlepszym przykładem zmian na lepsze, które następują dzięki nowoczesnym technologiom jest przełączenie analogowego sygnału telewizji naziemnej na cyfrowy.
Projekty e-zdrowia
O poprawie jakości życia obywateli decydować będą m.in. systemy e-zdrowia: Projekt P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) oraz Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ). W przypadku P1 podpisane zostały już umowy na wszystkie części systemu, trwają też odbiory poszczególnych produktów.
KUZ będzie kartą pozwalającą m.in. na identyfikację prawa obywatela do ubezpieczenia (zastąpi system eWUŚ, w którym identyfikujemy się przy pomocy dowodu osobistego). Jej zdrożenie przewidywane jest na 2015 r.