Dobrze znane nam SMS-y przeżywają prawdziwy renesans. Sposoby ich wykorzystywania potrafią przyprawić o zawrót głowy. Do SMS marketingu, komunikacji SMS, powiadomień PUSH, powiadomień alarmowych doszło wykorzystywanie SMS-ów w rolnictwie i hodowli zwierząt. Specjaliści z francuskiego instytutu Biopic zaprezentowali biochipy, dzięki którym możliwe będzie przesyłanie SMS-ów o stanie zdrowia krów na smartfony, które posiada już blisko co trzeci rolnik .
Wszystko za sprawą specjalnych mikroprocesorów wszczepionych zwierzętom pod skórę. Cyfryzacja stopniowo opanowuje kolejne sektory gospodarki i naszego życia.
– Rewolucja technologiczna trwa i nic nie zapowiada, żeby coś stanęło jej na przeszkodzie. Nasze społeczeństwo jest w coraz większej mierze zdigitalizowane, coraz więcej czynności wykonujemy za pomocą naszych smartfonów, tabletów czy po prostu online. SMS-y z potwierdzeniami przelewów, SMS-y alarmowe, zakupy w sklepach internetowych to już standard. Procesy biznesowe są z kolei coraz bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu możliwa jest znaczna optymalizacja kosztów. Dlaczego więc nie zaimplementować takich rozwiązań w rolnictwie? Przecież, aż 71 proc. polskich rolników korzysta z internetu – komentuje Artur Sadowski, CEO SerwerSMS.pl
Biochipy będą zasilane energią pochodzącą z glukozy znajdującej się w organizmie krowy. Naukowcy z Normandii zapewniają, że nie przyniesie to zwierzętom żadnej szkody. SMS-y będą informowały rolnika o stanie zdrowia poszczególnego zwierzęcia, raz dziennie wysyłany będzie regularny bilans całego stada. Podobne rozwiązania przygotowywane są pod inne zwierzęta hodowlane.
– Rolnicy wbrew powszechnym stereotypom wcale nie odstają od innych grup zawodowych jeżeli chodzi o zastosowanie nowoczesnych technologii. Wręcz przeciwnie – nowoczesne systemy i maszyny, w celu usprawnienia swojej produkcji stosuje większość dużych gospodarstw rolnych. Z badań ekspertów wynika, że rolnicy chętnie korzystają z urządzeń mobilnych: 57 proc. – laptopa, 27 proc. – smartfona, a 13 proc. z tableta . Innowacyjne zastosowanie dobrze znanej od lat technologii udowadnia tylko, że potencjał niektórych narzędzi jest niewyczerpany i ograniczony jedynie przez ludzką kreatywność – podsumowuje Daniel Zawiliński, CMO SerwerSMS.pl
52 proc. badanych rolników deklaruje realizowanie przelewów w placówce bankowej, 50 proc. w banku sprawdza historię transakcji, a 51 kontroluje tam stan konta .