We wtorek w usłudze Google Maps pojawiły się połączenia spółki PKP Intercity. Usługa obejmuje też transport miejski w kilku miastach, ale brakuje w niej pozostałych przewoźników kolejowych. Na razie. O tym, że połączenia PKP Intercity będzie można prawdopodobnie wyszukać na Mapach Google informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Nasze przewidywania sprawdziły się. Od wtorku uruchomiona została usługa wyszukiwania połączeń PKP Intercity w Google Maps.
W Google Maps dla Polski nie ma ani połączeń Przewozów Regionalnych, ani konkurencji autobusowej, np. Polskiego Busa. Czasami pojawia się opcja wyboru połączenia lotniczego. To korzystna sytuacja dla PKP Intercity, choć przewoźnik zaznacza, że nie do końca.
– Rozkład już w tej chwili został oparty o skomunikowania. Chcemy, żeby kolej była konkurencyjna jako całość – mówi rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.
PKP coraz nowocześniejsze. Uruchamia współpracę z mapami Google.
Obecnie przez mapy Google można planować podróże komunikacją w niektórych miastach. Ciekawa jest sytuacja np. Kolei Mazowieckich, których połączenia są wyszczególnione tylko w tzw. ramach wspólnego biletu ZTM Warszawa. Dlatego połączenia np. z Warszawy do Skierniewic prezentowane są wyłącznie dla pociągów PKP Intercity. Ale już w Trójmieście alternatywą dla samochodu będą tylko połączenia PKP Intercity. Przepytaliśmy przewoźników kolejowych, czy będą współpracować z Google’em, który usługę udostępnia nieodpłatnie, a zyski czerpie m. in. z gromadzenia danych na temat zachowań użytkowników, co pozwala mu profilować reklamy.
Przewozy Regionalne rozmawiają z Google
– Cały czas jesteśmy w kontakcie z koncernem Google. Jako największy przewoźnik kolejowy w kraju również chcielibyśmy zaoferować narzędzie dla pasażerów, które ułatwi im pozyskiwanie informacji o naszych połączeniach. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, by móc mówić o konkretnych planach – mówi RK Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.
To uruchamiane przez tego przewoźnika połączenia Interregio są w skali kraju największą konkurencją dla PKP Intercity. Dodanie ich do map Google na wielu trasach wzbogaciłoby ofertę kolei względem transportu indywidualnego. Obecnie połączenia obu przewoźników można znaleźć np. w serwisie Rozkłady.com.pl.
Kolejni dwaj najwięksi przewoźnicy – Koleje Mazowieckie i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście – nie mają takich planów. – Obecnie nie są prowadzone rozmowy na temat pojawienia się Kolei Mazowieckich w Google Maps – mówi Aneta Podgajna z biura prasowego Kolei Mazowieckich. – Na tą chwilę nie mamy takich planów – mówi dyrektor marketingu i sprzedaży SKM Trójmiasto Marcin Głuszek. Warszawska SKM–ka w Google Maps już siłą rzeczy jest – w ramach sieci warszawskiego ZTM.
Koleje Dolnośląskie gratulują Inetrcity
Pod wrażeniem nowego w kraju rozwiązania są za to Koleje Dolnośląskie. – Gratulujemy Intercity nowego rozwiązania. Usługa pokazująca połączenia kolejowe PKP Intercity na mapach Google jest nowością na rynku. Z dużym zainteresowaniem będziemy się przyglądali jak się sprawdza i śledzili opinie użytkowników – mówi Justyna Stachniewicz z KD.
– Niewykluczone, że w przyszłości podejmiemy rozmowy na ten temat, ale najpierw chcemy przyjrzeć się temu rozwiązaniu – dodaje rzeczniczka. W przyszłości przewoźnik chce udostępnić podróżnym podobne rozwiązania. – Analizujemy możliwość udostępnienia aplikacji na smartfony dla podróżnych łączącej tą funkcjonalność z rzeczywistą lokalizacją pociągu on-line – zdradza Stachniewicz.
– Pomysł jest bardzo ciekawy i rozważymy wdrożenie podobnego rozwiązania w przyszłości – odpowiada krótko Joanna Parzniewska z Arrivy.
Koleje Śląskie wyprzedzą resztę?
Marta Markowska, rzecznik Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zaznacza, że pociągi tego przewoźnika są dostępne w popularnym serwisie Jakdojade.pl. – W przyszłości nie wykluczamy współpracy z Google Maps. Obserwujemy wprowadzanie tej usługi przez innych przewoźników kolejowych i czekamy na pierwsze wnioski i spostrzeżenia pasażerów – deklaruje, podobnie jak jej odpowiedniczka w KD.
Najbliżej wprowadzenia rozkładów na mapy Google, oprócz Przewozów Regionalnych, wydają się być Koleje Śląskie. – Z Google planujemy współpracę. Niebawem będziemy mogli w tym zakresie przedstawić więcej informacji – powiedział nam rzecznik spółki Michał Wawrzaszek. Przewoźnik planuje jednak również własny system prezentacji położenia pociągów on–line. Nie znamy stanowiska pozostałych przewoźników w sprawie Google Maps.