Jedna rzecz, którą mamy zawsze przy sobie? Oczywiście telefon! Przyjmuje się, że przeciętny mieszkaniec naszej planety spędza średnio około 3 godziny i 15 minut dziennie przed ekranem swojego smartfona. Aby nasze urządzenia były sprawne, przez cały ten czas, potrzebują dobrego źródła energii, czyli ładowarki. Tylko jak dobrać ładowarkę do telefonu? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Jakie są fakty i mity na temat ładowania? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym wpisie.
Jak dobrać ładowarkę do telefonu?
Najlepiej zacząć od podstaw, czyli od specyfikacji ładowania naszego telefonu. To ona podpowie nam jaką ładowarkę powinniśmy wybrać, aby telefon ładował się w odpowiednim tempie. Nie musisz znać się na wszystkich parametrach technicznych dotyczących technologii ładowania, aby dokonać właściwego wyboru. Podstawową i najważniejszą informacją, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, jest maksymalna dopuszczalna moc zasilania. Warto wspomnieć w tym momencie, że ładowarka nie może mieć za dużej mocy. Co to znaczy? Jeżeli telefon lub inne urządzenie przyjmuje maksymalnie np. 5W albo 10W to bez problemu można podłączyć do niego ładowarkę o mocy 20 W i większej. Wyższe natężenie nie powinno budzić waszych obaw, ponieważ większość urządzeń wyposażona jest w odpowiednie zabezpieczenia i przyjmują tylko tyle prądu, ile potrzebują. Pamiętajmy jednak, że bez sensu kupować ładowarkę o dużej mocy, jeżeli nasz telefon nie będzie w stanie jej przyjąć. Nie przyśpieszy to procesu samego ładowania, a jedynie podwyższy koszt samej ładowarki.
Czy jeszcze na coś warto zwrócić uwagę?
Na pewno nie powinno umknąć waszej uwadze, jakie standardy ładowania obsługuje wasz telefon lub inne urządzenie. Obecnie najbardziej popularnymi są Quick Charge i Power Delivery, które można spotkać w wielu urządzeniach. Istnieją również inne standardy ładowania, charakterystyczne dla konkretnych brandów takie jak np. OnePlus z Warp Charge 65 W czy Xiaomi z HyperCharge 120 W. Dobranie odpowiedniego kompatybilnego standardu zapewni szybsze ładowanie. Z kolei, jeżeli chcemy wybrać ładowarkę indukcyjną, warto również sprawdzić w specyfikacji maksymalną dopuszczalną moc zasilania, dla tego rodzaju ładowania i czy nasz telefon w ogóle obsługuje ładowanie indukcyjne. Mając te podstawowe informacje, możemy przejść wyboru odpowiedniej ładowarki.
Tyle rodzajów ładowarek tylko, którą wybrać?
Znając specyfikację naszego telefonu, możemy wybrać ładowarkę, która najbardziej będzie nam odpowiadać. Oczywiście do naszej dyspozycji mamy klasyczne ładowarki sieciowe, ładowarki samochodowe oraz te nowsze indukcyjne. Już od kilkunastu lat największą popularnością cieszą się ładowarki oparte na systemach szybkiego ładowania. Pierwsze takie rozwiązanie zostało stworzone przez firmę Qualcomm, która w 2012 roku wprowadziła technologię Quick Charge 1.0. Tak jak wcześniej wspominaliśmy ważne, jest dopasowanie ładowarki do standardu szybkiego ładowania. Idealną ładowarką dla urządzeń z systemem Power Delivery będzie ładowarka z serii PD Smart od Forever, która rozpoznaje parametry ładowania urządzenia i dopasowuje prąd do wymagań baterii. Dzięki kompaktowej formie, moc szybkiego ładowania zamknięta w kompaktowej formie, która może towarzyszyć Ci w każdym momencie.
Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest ładowanie indukcyjne. Czy wiecie, że już w 1899 roku Nikola Tesla zaprezentował sposób przesyłania energii elektrycznej przez powietrze? Jednak dopiero od niedawna technologia ta przechodzi do użytku codziennego. Na pewno jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, wystarczy tylko odłożyć telefon, który zacznie się ładować bezprzewodowo, wykorzystując pole elektromagnetyczne. Dla miłośników nowych technologii oraz estetycznych gadżetów idealna będzie właśnie ładowarka indukcyjna, którą możecie znaleźć w portfolio Forevera, Setty, jak i MaxLife. Każdy może znaleźć coś dla siebie, wybierając nie tylko moc ładowarki, ale również jej formę, która często jest gadżetem samym w sobie. Ładowarki indukcyjne są łatwe w użyciu i estetyczne, ale mają swoje ograniczenia w postaci niższej mocy i niekompatybilności z niektórymi modelami telefonów. Dlatego tym bardziej warto sprawdzić specyfikacje naszych urządzeń.
Na jakie inne rozwiązania opłaca się zwrócić uwagę?
Słyszeliście o technologii GaN? Tradycyjne ładowarki sieciowe wykorzystują do przesyłu energii krzem, w technologii GaN został on zastąpiony przez azotek galu. Co nam to daje? Umożliwia ona tworzenie ładowarek o mniejszych rozmiarach i większej wydajności, dzięki czemu zapewniają szybsze ładowanie urządzeń. Ponadto, są bardziej energooszczędne i trwalsze od tradycyjnych ładowarek sieciowych. Ładowarkę GaN znajdziecie również w ofercie marki Forever.
Wybierając ładowarkę, powinniśmy pamiętać również o ilości portów do ładowania. Jeżeli masz potrzebę ładować kilka urządzeń jednocześnie i zależy ci na czasie, zwróć uwagę, ile urządzeń możesz podpiąć do jednej ładowarki. Co ważniejsze, zapoznaj się z jej specyfikacją techniczną, ponieważ całkowita moc ładowarki w przypadku podłączenia kilku urządzeń równocześnie, zostanie podzielona pomiędzy poszczególne porty. Moc może zostać podzielona równomiernie, ale nie musi tak być, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją, aby ładowanie każdego urządzenia przebiegało sprawnie. Jest jeszcze jedna istotna rzecz, na którą koniecznie powinniście zwrócić swoją uwagę, a mianowicie kabel. Pamiętajcie, że kabel ma znaczenie! Możecie mieć nawet najlepszą ładowarkę, ale jeśli kabel nie będzie w stanie obsłużyć mocy ładowarki, to wasz telefon nie będzie się ładować w najszybszym tempie. Więcej na temat kabli dowiecie się z poprzedniego wpisu, do którego link zostawiamy wam na końcu artykułu.
Jak zadbać o dobrą kondycję baterii? Czyli fakty i mity na temat ładowania.
Aby zadbać o dobrą kondycję baterii, powinniśmy bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób ładujemy telefon. Istnieje wiele mitów na temat tego, co wolno robić, a czego powinno się unikać. Tylko jak rozpoznać które z nich są prawdziwe, a które nie koniecznie? Weźmy pod lupę najbardziej popularne stwierdzenia dotyczące tego procesu i sprawdźmy ile w nich prawdy.
Należy w pełni rozładować baterię, aby móc ją ładować do pełna przez kilka godzin. MIT
Żeby w pełni zrozumieć ten mit musimy się cofnąć do ery sprzed smartfonów. Niektóre dinozaury pamiętają, że telefony komórkowe były wtedy wyposażone w baterię niklowo-kadmową. Taki rodzaj baterii posiadał tzw. pamięć, im dłużej była ładowana za pierwszym razem, tym większą miała pojemność. Smartfony wyposażone są najczęściej w baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe, które nie posiadają takiej pamięci. Dzięki temu możemy korzystać ze smartfona, bez konieczności długiego ładowania.
Zawsze ładuj telefon do 100%. MIT
Kolejny mit, tak naprawdę zaleca się utrzymanie naładowania baterii poniżej 100%. Bateria, która przez dłuższy czas, jest naładowana do maksimum, może doświadczać wysokiego napięcia i przegrzania. Najlepiej utrzymać poziom baterii pomiędzy 20% a 80%.
Ładowanie telefonu przez całą noc może być szkodliwe dla baterii. FAKT
Pomimo tego, że nam służy ładowanie naszych baterii w nocy w trakcie snu, to naszym urządzeniom, już niekoniecznie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, baterie nie lubią ładowania stale do 100% swojej pojemności. Ładowanie telefonu całą noc, jeśli nie jest wyposażony w mechanizm przerywania, ładowania przy 100%, może prowadzić do przegrzewania baterii, a tym samym może wpływać negatywnie na jej żywotność.
Częste i krótkie ładowanie jest szkodliwe dla baterii. MIT
Regularne ładowanie telefonu jest korzystne dla kondycji jego baterii. Żywotność nowoczesnego akumulatora opiera się na cyklach ładowania. Nie będzie miało znaczenia, czy naładujesz jednorazowo, czy będziesz ładować go 5 razy po 20%. Bateria dłużej zachowa swoją pojemność, jeżeli będziesz swój telefon ładować regularnie przez krótki czas. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora.
Co warto w takim razie zapamiętać, aby poprawnie korzystać z naszych ładowarek i smartfonów?
Starajcie się, aby ładować wasze urządzenia regularnie, utrzymując poziom baterii pomiędzy 20% a 80%. Unikajmy długiego ładowania do 100% baterii oraz pełnego rozładowania akumulatora. Nie ładujmy telefonu przez całą noc i uważajmy na przegrzewanie się smartfona. Te proste zasady ułatwią zadbanie o baterie w naszych telefonach. Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie zniszczymy naszej baterii w krótkim czasie, niewłaściwe jej użytkowanie da się we znaki nawet dopiero po dwóch latach. Po drugie, wiele nowszych modeli smartfonów jest wyposażonych w programy chroniące akumulator i zarządzające całym procesem ładowania. Takie programy często przerywają proces ładowania w określonym momencie, zachowują rezerwę energii w przypadku niskiego poziomu baterii. Ponadto dbają o sam proces ładowania, dbając o przepływ odpowiedniej ilości prądu. Mamy nadzieję, że temat ładowania nie jest już dla was taki straszny. Teraz możecie wybrać dobrą ładowarkę i poprawnie z niej korzystać.