W dniach 25-26 lipca firma LG Electronics wraz z Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej Korei Południowej oraz organizacją Rehabilitation International Korea przeprowadziła eliminacje online do projektu Global IT Challenge 2023 for Youth with Disabilities (GITC).
LG we współpracy z południowokoreańskim Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej prowadzi program GITC od 2011 roku. Stworzono go w celu rozwijania zdolności informatycznych wśród młodych ludzi z niepełnosprawnościami, a także po to, by budować mocne podstawy
wspierające ich integrację społeczną. Do tej pory z projektu skorzystało około 4500 osób z 38 krajów.
W tym roku około 500 uczestników wybranych w lokalnych eliminacjach w 17 krajach wzięło udział w 6 konkurencjach, aby zdobyć miejsce w finale. Odbędzie się on w październiku br. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Certyfikaty i nagrody pieniężne zostaną przyznane najlepszym w każdym wydarzeniu oraz w podziale na kategorie niepełnosprawności.
W konkurencjach oceniania jest nie tylko znajomość różnych programów komputerowych, takich jak Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel czy wyszukiwarki internetowe. Sprawdzane są także umiejętności tworzenia i edycji filmów, programowania autonomicznych pojazdów oraz opracowywania technologii informatycznych, które poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnościami. W każdym konkursie mogą wziąć udział zespoły liczące do czterech osób. W tym roku debiutuje konkurencja e-sportowa bez ograniczeń ze względu na rodzaj lub stopień niepełnosprawności.
W wydarzeniu od tego roku mogą uczestniczyć także młodzi z krajów innych niż Korea Południowa, Chiny, Wietnam, Tajlandia i pozostałe kraje azjatyckie, ponieważ GITC rozszerza się na regiony Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami uczestniczących w GITC pomyślnie rozwija się w społeczeństwie. Przykładem są Chan Outdam Keo i Paramuditaya Dyan, laureaci nagrody Global IT Leader (MVP) odpowiednio w Busan GITC 2014 i w Indonesia GITC 2015, którzy zdobywają sławę jako programiści IT w najlepszych agencjach rządowych.
– Doświadczenie zdobyte podczas konkursu było bezcenne dla mojego rozwoju, ponieważ całkowicie zmieniło moje myślenie. Udało mi się zmienić nastawienie i rozwinąć marzenie o pozytywnych zmianach w dziedzinie związanej z moją niepełnosprawnością – powiedział Keo.
Firma kontynuuje wysiłki w ramach wizji Better Life for All, dbając o dostępność swoich produktów i usług dla każdego, niezależnie od jego zdolności fizycznych. Obejmuje to prowadzenie centrum poradnictwa w języku migowym, dostarczanie instrukcji obsługi z materiałami wideo, językiem migowym i wsparciem głosowym, a także dystrybucję naklejek w alfabecie Braille’a dla urządzeń gospodarstwa domowego. Ponadto od zeszłego roku firma prowadzi grupę doradczą dla osób z niepełnosprawnościami, jest otwarta na informacje od klientów na temat największych niedogodności, z jakimi się mierzą i stara się rozwiązywać te problemy.
– Global IT Challenge buduje fundament, który pozwala ludziom z niepełnosprawnościami lepiej integrować się ze społeczeństwem, a byli uczestnicy udowadniają, że mogą rozwijać karierę w dziedzinie IT. Jako globalna firma zawsze będziemy starali się wspierać młodzież z niepełnosprawnościami, aby osoby te mogły realizować swoje pasje i spełniać marzenia – powiedział Yoon Dae-sik, starszy wiceprezes ds. stosunków zewnętrznych w LG Electronics.