poniedziałek, 25 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Lider Cyfryzacji z zespołem rozmawiają z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską

    Zobacz również

    5 stycznia Min. Anna Streżyńska spotkała się z Zespołem Lidera Cyfryzacji. Było to pierwsze robocze spotkanie z Minister Cyfryzacji od czasu nominacji członków Zespołu w sierpniu 2016 r. Zespół, w skład którego wchodzą: Agnieszka Aleksiejczuk, Karol Karski, Tomasz Łukawski, Paweł Sieczkiewicz, Tomasz Sielicki, Wojciech Strzałkowski oraz Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński przedstawił dotychczasową, kilkumiesięczną działalność na rzecz wspierania aktywności cyfrowej.

    - Reklama -

    Uczestnicy przedstawili także najważniejsze ich zdaniem obszary rozwoju cyfrowego. Wśród nich kluczowe miejsce zajęły: edukacja cyfrowa dzieci i młodzieży, nauka programowania oraz  upowszechnianie umiejętności cyfrowych wśród obywateli. Spośród wielu przewijających się w dyskusjach Zespołu wątków, na pierwsze spotkanie wybrano trzy, które łączyło hasło – umiejętności.

    Tomasz Łukawski zaprezentował koncepcję Szkoły Umiejętności 21 wieku (Szkoły Umiejętności dla Przyszłości), która przygotuje  absolwentów polskich szkół do założeń powszechnego jednolitego rynku cyfrowego (DSM – Digital Single Market) poprzez kształtowanie u uczniów kompetencji według koncepcji „Umiejętności XXI wieku” (21st Century Skills wg. Great Schools Partnership, Inc. Portland, USA).  

    Projekt mógłby być wkładem Ministra Cyfryzacji w realizację zapowiedzi Ministerstwa Edukacji dotyczących stosowania narzędzi informatycznych również na innych lekcjach niż zajęcia komputerowe czy  informatyka. Członkowie Zespołu zadeklarowali także zaangażowanie w proces przygotowania rekomendacji dla dyrektorów szkół w celu osiągnięcia standardowych progów wymagań infrastruktury sieciowej i wyposażenia szkół w sprzęt, szkoleń dla nauczycieli, systemu motywacji, awansu oraz certyfikowanie cyfrowe pedagogów i szkół.

    Paweł Sieczkiewicz, podzielił się doświadczeniami  z prowadzenia cyfrowego biznesu. W ramach swojej działalności w Zespole planuje wspierać młodych przedsiębiorców – programistów. Dostrzega ku temu potencjał już na poziomie gimnazjalistów i licealistów, do których chciałby skierować wsparcie oparte na istniejących dobrych praktykach. Uczestnicy takich kursów i warsztatów zamiast zajmować się teoretycznymi przykładami przez cały okres nauki będą tworzyć aplikację taką jak Airbnb.

    Lider Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński, zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia warunków dla opracowania i przyjęcia planu działania na rzecz umiejętności cyfrowych w oparciu o Komunikat KE ”NOWY EUROPEJSKI PROGRAM NA RZECZ UMIEJĘTNOŚCI – Wspólne działania na rzecz wzmocnienia kapitału ludzkiego, zwiększania szans na zatrudnienie i konkurencyjności” COM (2016) 381 z czerwca 2016 r. Dokument ten zaleca opracowania do połowy 2017 roku krajowych planów rozwoju umiejętności cyfrowych, a także przygotowanie zasobów koniecznych do podnoszenia umiejętności i kompetencji cyfrowych na wszystkich poziomach kształcenia i szkolenia, wsparcia nauczycieli i wychowawców oraz promowania aktywnego uczestnictwa przedsiębiorstw i innych partnerów.

    Zespół Lidera Cyfryzacji oraz środowisko partnerów Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych chce podjąć się roli inicjującej i koordynującej powstanie takiego planu działania, którego współautorami, a następnie realizatorami byłyby wszystkie zainteresowane instytucje i organizacje.

    Wobec szybkości z jaką rozwija się i wchodzi do codziennego użytku technologia cyfrowa, klasyczne, liniowe metody jej przyswajania muszą zostać zastąpione metodami równoległego upowszechniania i nauki przez całe życie. Np. dziś ze smartfonów i ich aplikacji korzystają zarówno dzieci jak i osoby starsze.

    W rozmowie z Panią Minister wielokrotnie podkreślano, że tematyka rozwoju cyfrowego, szczególnie umiejętności, stała się horyzontalna, przekraczająca zakres odpowiedzialności jednego resortu. Wyznaczanie kierunku i przywództwo w tym zakresie, według uczestników spotkania, w naturalny sposób przypada resortowi odpowiedzialnemu za cyfryzację. Zaangażowani w ten proces powinni być wszyscy interesariusze, tj. administracja, biznes, nauka i edukacja, media, organizacje pozarządowe oraz sami obywatele. Warto jednoczyć się dla tak ważnego, wspólnego celu. 

    Kolejne spotkanie zaplanowano na początek lutego.

    ŹródłoMAiC
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Credit Agricole proponuje zakładanie firmy przez bank

    Nowość w Credit Agricole dla przedsiębiorców. Bank udostępnił możliwość rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej bezpośrednio w swoim serwisie internetowym Strefa...