Linie Emirates rozpoczynają współpracę z Etihad Clean Energy Development, by działać w jeszcze bardziej zrównoważony sposób i dążyć do efektywności energetycznej. W ramach tego partnerstwa rozpocznie się duży projekt dotyczący wykorzystania energii słonecznej w Emirates Engineering Centre w Dubaju. Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło podczas World Green Economy Summit 2024.
Projekt obejmuje rozwój, inżynierię, zaopatrzenie, budowę, testowanie i uruchomienie systemów fotowoltaicznych (PV) w Emirates Engineering Centre, a także usługi eksploatacyjne i konserwacyjne przez 20 lat.
Łącznie zainstalowanych zostanie 39 960 paneli słonecznych, a wygenerowana przez nie energia zaspokoi 37% rocznego zapotrzebowania obiektu. Po pełnym uruchomieniu zmniejszą one także emisję CO2 o blisko 13 000 ton rocznie. Całkowita moc wynosi 23 177 kWp, a szacowana roczna produkcja energii to 34 301 960 kWh.
Zainstalowane systemy fotowoltaiczne przez najbliższe lata przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego, a ich działanie będzie stale monitorowane dzięki 20-letniej umowie na eksploatację i konserwację. Oznacza to również, że w Emirates Engineering Centre przez cały ten czas wykorzystywana będzie energia odnawialna. Projekt jest częścią podejmowanych przez obie firmy działań, które stanowią element programu zrównoważonego rozwoju ZEA. Ma on prowadzić do uniezależnienia od nieodnawialnych źródeł energii, a także stanowić element pozwalający osiągnąć niskoemisyjność w przyszłości.
Panele słoneczne zainstalowano też w innych obiektach należących do Emirates w Dubaju – Emirates Flight Catering oraz The Sevens Stadium, na którym znajduje się pierwsza i największa w regionie wiata solarna umieszczona ponad obiektem sportowym.
O Etihad Clean Energy Development
Etihad Clean Energy Development to postępowe przedsiębiorstwo będące częścią Dubai Electricity and Water Authority (DEWA). Etihad Clean Energy Development działa w kierunku tworzenia w Dubaju środowiska, które stanowiłoby modelowy przykład efektywnego wykorzystania energii. Ich misją jest zrewolucjonizowanie rynku usług energetycznych w Dubaju, a także wspieranie projektów dotyczących modernizacji energetycznej ponad 30 000 obiektów. Głównym celem jest uzyskanie efektywności energetycznej – osiągniętej dzięki modernizacji budynków, zwiększeniu udziału systemów chłodzenia, wzmocnieniu pozycji lokalnych firm ESCO w sektorze prywatnym oraz ułatwieniu dostępu do finansowania projektów.