czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Łukasiewicz partnerem technologicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

    Zobacz również

    Spółka CPK i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały ramową umowę o współpracy. Zakłada ona możliwość wykorzystania wyników prac naukowo-badawczych Łukasiewicza podczas projektowania i budowy CPK. Wszystko to ma służyć wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych m.in. na potrzeby inwestycji lotniskowych, kolejowych czy budowy aerotropolis. Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz ma zapewnić Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu zaplecze badawczo-rozwojowe, a docelowo stymulować powstawanie nowych

    - Reklama -

    technologii, które pozytywnie wpłyną zarówno na realizację celów CPK, jak i na konkurencyjność polskiej gospodarki. Współdziałanie obu podmiotów zakłada wykorzystanie potencjału badawczego Łukasiewicza w tak perspektywicznych obszarach, jak  inteligentna infrastruktura logistyczna, nowoczesne materiały budowlane i konstrukcyjne czy systemy zarządzania informacją o zagrożeniach w transporcie lądowym  i powietrznym.

    – Megaprojekty są nie tylko pozytywnym bodźcem dla PKB, gospodarki i rynku pracy, ale również impulsem dla rozwoju nauki i innowacyjności. Ze względu na skalę wyzwań naszego programu musimy uważnie obserwować najnowsze trendy technologiczne i w oparciu o nie poszukiwać skutecznych, niekiedy nie praktykowanych dotąd rozwiązań. Do tego potrzebna jest współpraca z najwyższej klasy specjalistami, aby poszukiwanie innowacji nie stało się „sztuką dla sztuki”. Dzięki współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz uzyskujemy dostęp do wiedzy i zasobów najlepszych instytutów naukowych w Polsce. Uzyskujemy w ten sposób możliwość wykorzystania dorobku polskiej nauki do wsparcia transformacyjnego charakteru programu CPK – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

    Instytuty Łukasiewicza mają potencjał realizowania multidyscyplinarnych projektów w obszarach transportu, logistyki, lotnictwa, automatyzacji i nowych materiałów w partnerstwie z przedsiębiorstwami dużej skali. Chcemy wykorzystać nasz know-how, pełniąc funkcję zaplecza B+R dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Już dziś w naszym portfelu znajduje się kilkadziesiąt projektów, które mają potencjał wdrożeniowy, a to dopiero początek możliwości Łukasiewicza, za którym stoi grupa ponad 4500 naukowców i inżynierów. Cieszymy się na współpracę z CPK i nowe możliwości rozwoju, które realizacja tego projektu otwiera przed polską gospodarką – podkreślił Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz .

    Wspólne projekty CPK i Łukasiewicza mają być częściowo finansowane ze środków unijnych w ramach programu Horyzont Europa. W wyścigu o pozyskanie funduszy europejskich obie strony umowy wesprze Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej. To powołana w ubiegłym roku przy Łukasiewicz – ORGMASZ jednostka, której zadaniem jest m.in. umiędzynarodowienie polskiej nauki poprzez zaangażowanie w realizację europejskich projektów badawczych.

    Jak wynika z raportu firmy analitycznej Kearney, docelowo do 2040 r. inwestycje związane z CPK wygenerują łącznie ok. 290 tys. nowych miejsc pracy, 780 mld zł wartości dodanej (opisuje przyrost wartości dóbr w danym okresie) i prawie bilion złotych wzrostu produkcji.

    Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 roku, jej celem jest ścisła współpraca nauki z biznesem z naciskiem na komercjalizację prac badawczo-rozwojowych. Z liczbą ponad 7,5 tys. pracowników oraz infrastrukturą badawczą, na którą składa się 440 laboratoriów i blisko 4000 urządzeń kluczowej aparatury badawczo-rozwojowej, Łukasiewicz stanowi trzecią pod względem wielkości sieć badawczą w Europie, która działa w następujących obszarach badawczych: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

    Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

    ŹródłoŁukasiewicz
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...