piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    MAC: Konsultacje na temat globalizacji nadzoru nad funkcją IANA

    Zobacz również

    Każdy może mieć wpływ na techniczne aspekty zarządzania Internetem. Do 8 maja można przesyłać swoje stanowisko lub propozycje do ICANN, który organizuje konsultacje na temat tego, jak powinno wyglądać przekazanie wspólnocie wielostronnej nadzoru na tzw. funkcją IANA, sprawowaną dotychczas przez amerykański rząd. Proces ma odbywać się w sposób przejrzysty i z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

    - Reklama -

    Funkcja IANA to tak jakby książka telefoniczna dla Internetu. Obejmuje wprowadzenie zmian w tzw. root file zone, a więc zbiorze danych zawierających informację o najważniejszych elementach systemu DNS, który umożliwia komunikację w Internecie. Ponadto funkcja IANA obejmuje koordynację przydzielania adresów IP.

    Początkowo funkcja IANA była wykonywana przez amerykańską agencję rządową – National Telecommunications and Information Administration (NTIA) podległą Departamentowi Handlu USA. Obecnie wykonuje ją ICANN na podstawie umowy zawartej pomiędzy ICANN a NTIA. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) jest prywatną organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii. Na mocy tej umowy NTIA, czyli amerykański rząd, zachowywał dotychczas ogólny nadzór nad wykonywaniem przez ICANN funkcji IANA. Dla wielu jest to symbol tego, iż rząd USA dysponuje wpływem na techniczne zarządzanie Internetem nieporównywalnie większym niż jakiekolwiek inne państwo czy organizacja.

    W marcu 2014 roku rząd amerykański poinformował na stronie NTIA, że zgodzi się na rezygnację ze sprawowania nadzoru nad funkcją IANA . Nadzór ma zostać przekazany wspólnocie wielostronnej, a nie międzyrządowej.

    Rząd amerykański godząc się na przekazanie nadzoru nad funkcją IANA uznał, że przyszłe rozwiązania muszą mieć szerokie poparcie oraz:

    • wspierać i wzmacniać wielostronny model zarządzania Internetem;
    • utrzymać bezpieczeństwo, stabilność oraz odporność systemu DNS;
    • spełniać potrzeby i oczekiwania globalnych usługobiorców korzystających z usług i funkcjonalności IANA;
    • utrzymać otwarty charakter sieci Internet.

    Temat globalizacji nadzoru nad funkcją IANA był też szeroko dyskutowany przez uczestników globalnego spotkania o zarządzaniu internetem w Sao Paulo. Przedstawiciele rządów, firm, społeczeństwa obywatelskiego i organizacji technicznych z ICANN na czele zgodziły się, że proces przekazywania przez rząd USA nadzoru nad realizowaniem funkcji IANA musi obywać się w sposób transparentny i z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. W dokumencie końcowym zapisano także, że proces ten powinien zakończyć się do września 2015 roku.

    Trwające obecnie konsultacje prowadzone prze ICANN mają dotyczyć szczegółów tego, jak globalna społeczność wielostronna ma sprawować nadzór nad realizacją funkcji IANA. Efekt konsultacji będzie podstawą do dalszych prac w modelu wielostronnym podczas 50 spotkania ICANN w Londynie w dniach 22 – 26 czerwca 2014 r.

    ŹródłoMAC
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OPPO Find X8 Pro debiutuje w Europie, a wraz z nim ColorOS 15

    OPPO oficjalnie zaprezentowało najnowsze modele z flagowej serii Find – OPPO Find X8 oraz OPPO Find X8 Pro. Model...