Kwestie cyberbezpieczeństwa Polski, wolność i prawo do prywatności w internecie, czy neutralność sieci, to niektóre tematy konferencji, jaką zorganizowano dziś w Sejmie RP pod patronatem marszałka Radosława Sikorskiego. Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji podkreślał, że Polska w ostatnich latach na wszystkich forach konsekwentnie popiera wielostronny model zarządzania internetem.
Wiceszef MAC podkreślał, że każdy z interesariuszy ma swoją rolę do odegrania: rządy, które ponoszą odpowiedzialność za zagwarantowanie, że w internecie przestrzegane będą podstawowe wolności i prawa obywatelskie, jak i organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i internauci.
– Model, w którym decyzje o najważniejszych dla rozwoju internetu kwestiach podejmowane są w otwartym dialogu równych sobie przedstawicieli rządów. Musimy pracować właśnie poprzez model wielostronny – powiedział wiceminister Jurand Drop.
Wiceszef MAC stwierdził też, że – dla nas najważniejsze jest zapewnienie wolności, maksymalnego bezpieczeństwa w sieci, odpowiednich przepisów związanych z ochroną danych osobowych i wszystkich działań związanych z infrastrukturą czy zwiększaniem świadomości użytkowników.
Podkreślał, że równie ważną jest kwestia aktywności Polski zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju. Przypomniał m.in. polską obecność podczas spotkania NetMundial, w ubiegłym roku w Brazylii, a także w Dubaju. Mówił m.in. o tym, że dla Polski niezwykle ważne są kwestie wolności w internecie. W tym celu odbywa się wiele spotkań i konsultacji związanych z globalnymi procesami i zachodzącymi zmianami – jak np. dyskutowane obecnie zmiany w nadzorze nad funkcją IANA – przypomniał wiceminister Drop.
Z kolei marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski przypomniał, że internet, jak żadne inne zjawisko historyczne do tej pory, pozwala każdemu człowiekowi korzystać z określonych praw, a w szczególności z wolności słowa i wolności informacji. Mówił też, że dzięki internetowi społeczność międzynarodowa może też na bieżąco monitorować przestrzeganie tych praw.
Marszałek Radosław Sikorski podkreślał, że na przyszłą geopolityczną pozycję państw zarówno w internecie, jak i w tradycyjnie rozumianej rzeczywistości, znaczący wpływ będzie miało, to -na ile już dzisiaj zaczną one programować swoją politykę zagraniczną w perspektywie sieciowego środowiska międzynarodowego i współtworzyć jego struktury polityczne, społeczne i gospodarcze oraz normy etyczne i prawne.
Mówił również o toczących się obecnie sporach i próbach podsumowania wdrażania postanowień – podjętych 10 lat temu na Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie. – Fundamentalnym dla przyszłości internetu jest spór o rolę państwa, na poziomach krajowym i globalnym. Spór ten dotyczy szeroko pojętego, interdyscyplinarnego, zarządzania wszystkimi warstwami globalnej sieci – ocenił.
Podkreślił też znaczenie dotychczasowego polskiego udziału w globalnej debacie o internecie, m.in. zaangażowanie rządu w dyskusję na forum UE w Brukseli oraz na forum Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie.
W konferencji wzięli udział m.in. eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych, naukowcy, eksperci, przedsiębiorcy oraz politycy. Debata pod hasłem „Internet jako globalne dobro wspólne?” została zorganizowana przez Komisję Administracji i Cyfryzacji.