Aplikacja mObywatel wypływa na nowe wody, a dokładniej rzecz ujmując – wyjeżdża. Mieszkańcy Małopolski – jako pierwsi w kraju – będą mogli w niej trzymać swoje bilety. Kto jeździ transportem zbiorowym zna ten ból – karty miejskie, podobnie jak inne tego rodzaju dokumenty mają zdolność nagłego znikania. Oczywiście w najmniej oczekiwanym i najgorszym z możliwych momentów. Wkrótce o tej kwestii będą mogli zapomnieć mieszkańcy Małopolski.
Pełna integracja
Minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wraz z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Łukaszem Smółką podpisali porozumienie, na bazie którego system Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowany z aplikacją mObywatel.
Co to oznacza w praktyce? Bilet w telefonie. To nie wszystko. Korzystając z mTożsamości (czyli podstawowej funkcji mObywatela) Małopolanie będą mogli zalogować się do systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna.
– Stale pracujemy nie tylko nad rozwijaniem aplikacji mObywatel i jej nowymi funkcjonalnościami, ale i nad różnymi możliwościami jej zastosowania. A tych jest naprawdę wiele – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rozmawiamy już z kolejnymi samorządami, które podobnie jak Małopolska, chcą zintegrować swoje rozwiązania z naszym. To spora wygoda dla mieszkańców – dodaje szef MC.
mObywatel to nasza bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Obecnie to sześć usług:
- mTożsamość, której można używać, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.
- mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.
- mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.
- mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.
- eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą – podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.
Do tej pory aplikację mObywatel zainstalowało niemal 1,2 miliona Polaków.
Małopolska pierwsza!
– Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to nowoczesne rozwiązanie dedykowane do zarządzania i obsługi publicznego transportu zbiorowego na obszarze województwa małopolskiego. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z karty zbliżeniowej – na której zapisywane są ich bilety – oraz aplikacji mobilnej iMKA. System MKA umożliwia mieszkańcom regionu dostęp do publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta Krakowa i gmin ościennych, Tarnowa, Nowego Targu, Zakopanego oraz Wieliczki, a już niedługo kolejnych małopolskich miast – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.