Prezydent RP Andrzej Duda powołał nowy rząd. Na jego czele stanął premier Mateusz Morawiecki. Ministrem cyfryzacji ponownie został Marek Zagórski.
Minister Marek Zagórski i prezydent Andrzej Duda podają sobie ręce. W tle tłum przedstawicieli mediów. Szef Ministerstwa Cyfryzacji odpowiada m.in. za politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju elektronicznych usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury i
wykorzystywania nowoczesnych technologii.
Obywatel w centrum
Marek Zagórski z Ministerstwem Cyfryzacji jest związany od września 2016 r., gdzie najpierw – przez niemal dwa lata – był Sekretarzem Stanu. Na stanowisko ministra cyfryzacji po raz pierwszy został mianowany 17 kwietnia 2018 r. W piątek 15 listopada 2019 r. rozpoczął swoją drugą kadencję na tym urzędzie.
– Stworzenie „Kodeksu cyfrowego”, czyli pakietu zmian w prawie, które uregulują i uporządkują kwestie informatyzacji państwa, rozwój cyfrowych usług publicznych, zamazywanie internetowych białych plam oraz rozbudowa 5G to tylko niektóre priorytety na nową kadencję – mówi minister cyfryzacji. – Jedno na pewno się nie zmieni. W centrum naszych działań zawsze będzie obywatel – dodaje Marek Zagórski.
Wśród planów na najbliższy czas szef MC wskazuje także dokończenie projektu e-doręczeń, wdrożenie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, a także uregulowanie niektórych kwestii dotyczących funkcjonowania mediów społecznościowych.
Rozbudowa i integracja
– Naszym priorytetem nadal będzie także rozbudowa infrastruktury światłowodowej. Chcielibyśmy, aby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej, a jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe – aby zapewnić mieszkającym tam osobom dostęp do szybkiego internetu – mówi minister cyfryzacji. – Nadal będziemy także rozwijać e-administrację – dodaje Marek Zagórski.
Jak pokazują ostatnie lata, e-administracja – w tym m.in. e-usługi dla obywateli – cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w tym roku niemal dwa miliony Polaków założyło profil zaufany (PZ). To najlepszy wynik w historii. W sumie, z PZ korzysta już niemal 4,5 osób.
– Nadal będziemy rozwijać e-usługi, ale także je integrować. Przykład? Chcielibyśmy, aby zgłaszając elektronicznie narodziny dziecka, rodzic mógł od razu złożyć wniosek o 500+. Będziemy pracować nad takim rozwiązaniem – deklaruje szef MC.
Wśród planów Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższą kadencją są także m.in. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, strategia sztucznej inteligencji, ale i strategia dotycząca kompetencji cyfrowych.
– Co oczywiste nadal będziemy aktywnie działać w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, a także dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci – dodał Marek Zagórski.