Białystok, Jelenia Góra, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław – to tylko niektóre z 70 miast, w których podczas jubileuszowego, 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, będzie można przekazać datki kartą płatniczą lub telefonem, za pomocą transakcji zbliżeniowych. Kilkuset wolontariuszy Fundacji, kwestujących na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom, zostanie wyposażonych w zbliżeniowe terminale płatnicze.
Zostaną one udostępnione dzięki współpracy Fundacji WOŚP z Bankiem Pekao S.A. i Mastercard.
Z roku na rok wartość środków zgromadzonych podczas Finału WOŚP rośnie, a w zeszłym roku sięgnęła rekordowej sumy 72,7 mln zł. Aby w czasie tegorocznej, jubileuszowej zbiórki możliwe było osiągnięcie jeszcze lepszego wyniku, Fundacja, we współpracy z partnerami, ułatwia Polakom angażowanie się w dobroczynność. Jednym ze sposobów jest podążanie za ich ulubionymi formami płatności bezgotówkowych. Według najnowszych danych NBP, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość transakcji kartami płatniczymi wyniosła 454 mld zł[1], co odpowiada prawie 1/3 PKB Polski i jest sumą o 13,6% większą niż rok wcześniej. NBP podaje również, że 80% kart w portfelach Polaków to karty zbliżeniowe, a z kolei z danych Mastercard wynika, że już 2/3 wszystkich transakcji kartą w Polsce to płatności zbliżeniowe. Dlatego już trzeci rok z rzędu, podczas 25. Finału WOŚP, 300 wolontariuszy zostanie wyposażonych w zbliżeniowe terminale płatnicze, do korzystania z których w sklepach czy punktach usługowych Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Dzięki temu darczyńcy będą mogli w szybki i bezpieczny sposób przekazać pieniądze na konto Fundacji, zbliżając do czytnika kartę płatniczą lub smartfon. Jeśli przekazywana kwota przekroczy 50 złotych, transakcję trzeba potwierdzić kodem PIN. Terminale będą również umożliwiały przyjmowanie donacji poprzez włożenie karty do czytnika.
Wolontariuszy z terminalem płatniczym będzie można spotkać w ponad 70 miastach w całej Polsce. Będą oni wyraźnie oznaczeni. Będą nosić koszulkę z napisem „Zbliż się do Orkiestry”, a ponadto identyfikator 25. Finału, tradycyjną puszkę oraz naklejki z sercem WOŚP. W trosce o bezpieczeństwo każdy terminal będzie oznaczony naklejką z hologramem WOŚP. Logo Orkiestry będzie wyświetlane na ekranie urządzenia w trakcie transakcji, a także znajdzie się na wydruku potwierdzającym transakcję bezgotówkową.
– Od samego początku, od pierwszego Finału podążamy za nowoczesnością – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – Kiedyś fantastycznie było zaprosić darczyńców do dokonywania wpłat kartami – było to w czasach, kiedy karty płatnicze dopiero ‘raczkowały’. Dziś jesteśmy dumni, że najnowocześniejsze, superwygodne i popularne metody płatności za pomocą transakcji zbliżeniowych to kolejna możliwość wsparcia Orkiestry i szansa dla nas, by odmieniać trudną codzienność na oddziałach pediatrycznych i geriatrycznych w całej Polsce.
– Od pięciu lat z dumą wspieramy dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Płatności zbliżeniowe stały się już dla Polaków standardem, dlatego wierzę, że umożliwienie darczyńcom przekazania donacji kartą zbliżeniową czy telefonem wpłynie pozytywnie na wysokość tegorocznej zbiórki. W czasie poprzednich Finałów obserwowaliśmy wzrost zainteresowania przekazywaniem datków w formie bezgotówkowej i spodziewamy się, że tym roku ten trend zostanie utrzymany – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.