Meru Networks – producent bezprzewodowych urządzeń sieciowych – podpisał umowę dystrybucyjną z Konsorcjum FEN i w ten sposób wszedł na polski rynek.
Rozwiązania Meru na całym świecie znajdują zastosowanie przede wszystkim przy dużych projektach, gdzie wymaganiem stawianym sieciom bezprzewodowym jest skalowalność, stabilne działanie i szybkie przełączanie między punktami dostępowymi. Tego typu sieci umożliwiają m.in. bezproblemowe korzystanie z telefonii VoIP przy wykorzystaniu słuchawek bezprzewodowych.
Meru Networks i Konsorcjum Fen planują zbudować w Polsce silną sieć partnerską złożoną z odpowiednio przeszkolonych i certyfikowanych ok. 30 integratorów IT. Za ich pośrednictwem amerykańska korporacja chce dotrzeć do instytucji z sektora publicznego (m.in. urzędy, szpitale, uczelnie), a także do biznesu (w tym w szczególności – średnie i duże firmy, hotele, logistyka, handel, call center). Właśnie w tej grupie jest realizowanych w Polsce najwięcej dużych wdrożeń systemów bezprzewodowych.
Meru pod względem przychodów ze sprzedaży bezprzewodowych urządzeń sieciowych zajmuje obecnie czwarte miejsce na świecie. Jednak tempo wzrostu tych przychodów stawia Meru na pierwszym miejscu pośród wszystkich producentów – takie dane podaje raport Gartner Group z września 2007. Gartner wskazuje także Meru, jako twórcę najbardziej wizjonerskich rozwiązań bezprzewodowych na świecie. O wyjątkowości Meru decydują m.in. opatentowana technologia kontroli i zarządzania ruchem w sieci (tzw. technologia ATC) oraz technologia tzw. wirtualnej komórki.
Technologia ATC (Meru Air Traffic Control) pozwala na ścisły nadzór nad ruchem generowanym w sieci bezprzewodowej. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie siecią opartą na Meru pod kątem istotnych zjawisk, jak nadawanie priorytetów dla ruchu wrażliwego na opóźnienia, czy przełączanie poszczególnych klientów wireless do mniej obciążonych punktów dostępowych. Z kolei technologia wirtualnej komórki (Virtual Cell) pozwala wszystkim punktom dostępowym pracować na tym samym kanale, tworząc w ten sposób jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci bezprzewodowej. Dlatego bezprzewodowe sieci Meru bardzo dobrze radzą sobie z takimi zjawiskami, jak przełączanie klientów pomiędzy punktami dostępowymi, balansowanie pasmem, czy też uszkodzenia.
Zaimplementowane w punktach dostępowych i kontrolerach Meru właściwości powodują, że sieci bezprzewodowe Meru współpracują z klientami pracującymi w środowiskach mieszanych, gwarantując pełną wydajność właściwą dla standardów 802.11 b/g. Unikatową cechą rozwiązań Meru jest także i to, że są one zgodne ze wszystkimi standardami sieci WLAN.
Meru Networks jest jedną z największych na świecie firm sieciowych specjalizujących się w zaawansowanych rozwiązaniach bezprzewodowych (WLAN). Firma działa na rynku od 2002 roku, a jej główna siedziba jest zlokalizowana jest w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, w miejscowości Sunnyvale, w Kalifornii. Jako firma globalna, Meru posiada swoje oddziały na całym świecie, m.in. w: Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Indiach, Korei Południowej, Japonii, a także w Singapurze i Hongkongu. Ofertę Meru tworzą: urządzenia sieciowe (punkty dostępowe i kontrolery), oprogramowanie wspomagające projektowanie sieci bezprzewodowych, a także wsparcie techniczne gwarantowane partnerom oraz klientom.