czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Metodologia DevOps obecna już w połowie przedsiębiorstw

    Zobacz również

    Tak wynika z szacunków firmy doradczej Forrester. Tylko 1 proc. ankietowanych przyznało, że nie jest zainteresowane jej wdrożeniem. Z kolei jak pokazuje raport firmy Puppet, liczba respondentów pracujących w dedykowanym dziale DevOps wzrosła w latach 2014-2017 z 16 do 27 proc. Rynek metodologii DevOps, która usprawnia i przyspiesza cykl rozwoju oprogramowania, wchodzi w fazę dojrzałości.

    - Reklama -

    Według analiz Allied Market Research, w 2016 jego wartość wynosiła 2,88 miliarda dolarów, a do 2023 roku ma sięgnąć 9,4 miliarda. Tempo wzrostu rynku DevOps szacowane jest na 18 proc. rok-do-roku.

    DevOps, czyli o co w tym chodzi
    ?
    DevOps pozwala wykorzystać synergię kompetencji takich jak zarządzanie infrastrukturą, jakością i bezpieczeństwem. Wysoka złożoność współczesnego oprogramowania wymaga od przedsiębiorstw wdrożenia najlepszych praktyk organizacyjnych i inżynierskich we wszystkich aspektach jego produkowania – mówi Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer w Linux Polska.  – A metodologia DevOps doskonale się do tego nadaje, kładąc nacisk na współpracę developerów i administratorów infrastruktury przy zarządzaniu produkcją, rozwojem i utrzymaniem oprogramowania. Wśród korzyści płynących ze  wdrożenia tej metodologii można wymienić zwiększenie elastyczności, czyli możliwość decydowania na bieżąco o tempie rozwoju, w zależności od cyklu produktu. Jej atutem jest ponadto praca w chmurze, gdzie różne zespoły mogą pracować nad rozwojem produktu niezależnie. Zastosowanie DevOps jest w stanie zmniejszyć ryzyko projektowe oraz usprawnić komunikację między różnymi grupami.

    Wsparcie innowacyjności i zwiększenie zwinności (agility)

    Korzyści płynące z DevOps sprawiają, że po tę metodę firmy sięgają coraz częściej. Na zlecenie firmy Logz.io powstało badanie, w którym uczestniczyło ponad 700 profesjonalistów z branży IT. 50 proc. ankietowanych stwierdziło, że rozpoczęło wdrażanie lub wdrożyło DevOps w swoim przedsiębiorstwie. 43 proc. przyznało, że DevOps poprawia innowacyjność, a 70 proc., że zwiększa zwinność (agility). Nic dziwnego zatem, że wartość tego rynku rośnie. Według analiz Allied Market Research, w 2016 roku wynosiła ona 2,88 miliarda dolarów, a do 2023 roku ma sięgnąć 9,4 miliarda. Tempo wzrostu rynku DevOps szacowane jest na 18 proc. rok-do-roku.

    Według Gartnera w 2016 roku z DevOps korzystało 25 proc. firm z listy Global 2000. Natomiast z badania firmy  Forrester z 2017 roku wynika, że tylko 1 proc. respondentów nie jest zainteresowanych implementacją metodologii DevOps, a 9 proc. nie ma sprecyzowanych planów co do wdrożenia, ale jest zainteresowane. Reszta firm albo wdrożyła DevOps, albo planowała wdrożenie w ciągu najbliższych 12 miesięcy od przeprowadzonego badania.

    Jak wdrażać kod 46 razy częściej?
    Realny wpływ DevOps na usprawnienie pracy nad rozwojem oprogramowania bada doroczny raport „State of DevOps Report 2017” przygotowywany przez firmy Puppet i Dora. Z ostatniego opracowania wynika, że przedsiębiorstwa działające już według metodologii DevOps są znacznie skuteczniejsze w produkcji oprogramowania, od tych, które dopiero wdrażają tę metodologię. Opracowanie podaje, że ta pierwsza grupa organizacji wdraża nowy kod 46 razy częściej, a czas przestojów (MTTR) jest o 96 razy krótszy niż w innych projektach. Kluczowa jest także automatyzacja testów, zarządzania konfiguracją, czy wdrożeń – w przypadku firm, w których stosuje się DevOps, o 30 proc. maleje odsetek prac wykonywanych manualnie.

    Zmiany są potrzebne
    Tomasz Dziedzic podkreśla, że wdrożenie DevOps w przedsiębiorstwach to proces długofalowy. Samo wprowadzenie nowych technologii i narzędzi jest stosunkowo proste, jednak dla firm wyzwaniem jest podjęcie zmian w organizacji pracy, których wymaga koncepcja DevOps. To właśnie czynnik ludziki stanowi swoistą barierę dla wdrożenia i sukcesu tej metodologii w przedsiębiorstwie. Zmiany dotyczą wielu szczebli w firmie i wymagają zaangażowania ze strony kadry zarządzającej.

    Wprowadzenie tego modelu to konieczność zmiany obecnych przyzwyczajeń i kultury obowiązującej w środowisku IT, związana przede wszystkim z lepszym przepływem informacji i współpracą pomiędzy różnymi działami – dodaje Tomasz Dziedzic.

    Czy są czynniki, które przyspieszają i ułatwiają wdrożenie metodologii DevOps? Badania wskazują, że jednym z nich może być adopcja opartego na otwartym kodzie oprogramowania Open Source. Badanie przeprowadzone przez 451 Research wykazało korelację pomiędzy zastosowaniem otwartego oprogramowania, a sukcesem we wprowadzeniu DevOps. Wśród przebadanych firm, które w przynajmniej 60 proc. korzystały z otwartych rozwiązań, 54 proc. zadeklarowało, że ukończyło wdrażanie metodologii DevOps. Dla podmiotów, w których procentowy udział wykorzystania otwartego oprogramowania był niższy niż 60 proc., wskaźnik ten wyniósł zaledwie 30 proc.

    – Wśród najpopularniejszych narzędzi stosowanych w metodologii DevOps opartych o licencję Open Source należy wymienić Ansible i Puppet, czyli systemy do automatyzacji zarządzania konfiguracją systemów operacyjnych, Maven stosowny do realizacji procesu budowania kodu, Jenkins wspierający automatyzację rozproszonego budowania oprogramowania, a także jego testowania i badania jakości kodu, GitLab będący scentralizowanym system zarządzania wersjami kodu oraz Kubernetes i OpenShift będący oprogramowaniem do zarządzania chmurą prywatną – komentuje Tomasz Dziedzic.

    ŹródłoLinux Polska
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...