Czy nasza organizacja jest gotowa na chmurę? Jakie dane możemy przekazać do chmury publicznej? Jak zagwarantować bezpieczeństwo danym firmowym? Jakie będą koszty migracji do nowego środowiska? Czy mogę sobie pozwolić na pominięcie chmury w zarządzaniu informatyką? To tylko część z wielu pytań, które padły podczas warsztatów Cloud Challenegers. W trakcie dziewięciu spotkań ponad 100 przedstawicieli dużych przedsiębiorstw dyskutowało z ekspertami Microsoft
o kluczowych wyzwaniach związanych z adopcją chmury w swoich organizacjach. Konkluzja jest jedna – chmurowy pociąg rozpędza się w zawrotnym tempie. Dzisiaj jest ten moment, by wsiąść do niego i nie pozostać w tyle.
– Rynek chmury w Polsce rośnie 5-6 razy szybciej niż rynek innych usług IT. Oznacza to, że firmy coraz bardziej zwracają uwagę na pracowników z właściwymi umiejętnościami w obszarze chmury obliczeniowej. Badania przeprowadzone przez IDC na zlecenie Microsoft wskazują, że co druga polska firma zgłasza zapotrzebowanie na ekspertów ds. chmury. Projekt Cloud Challengers jest jedną z odpowiedzi Microsoft na wypełnienie luki kompetencyjnej w tym zakresie – mówi Magda Taczanowska, Dyrektor sektora Enterprise w polskim oddziale Microsoft, podczas podsumowania programu Cloud Challengers.
Obok naturalnej w tym temacie dyskusji o metodach rozliczania chmury i migracji między środowiskami on-premise a cloud, uczestnicy pytali także o kwestie cyberbezpieczeństwa. Specjaliści IT z polskich firm zwracali szczególną uwagę na otoczenie prawne, które kształtuje zasady i określa możliwości dotyczące korzystania z chmury.
– Pod koniec września 2019 roku nastąpił w Polsce „chmurowy” przełom. Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z ignorowaniem chmury, w 2017 roku wypracowano pierwsze wytyczne dla sektora finansowego i zdrowotnego. Wkrótce pojawiło się RODO i ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdzie okazało się, że chmura może pomóc w spełnieniu wymagań prawa. Najnowsza uchwała Rady Ministrów “Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” zmienia krajobraz ponownie. Jest nie tylko pierwszym dokumentem, który mówi polskiej administracji, że chmury trzeba używać, ale także mówi jak – podkreśla Michał Jaworski, Członek Zarządu w polskim oddziale Microsoft.
Trzy obszary, dziesiątki pytań, setki rozwiązań
Warsztaty Cloud Challengers były prowadzone w trzech obszarach problemowych: zarządzanie danymi i wykorzystanie sztucznej inteligencji, kreowanie innowacji oraz tworzenia infrastruktury cloud.
– Zaczynałem ten cykl spotkań z pozycji sceptyka. Po tej serii stałem się ostrożnym entuzjastą – mówi Sebastian Konkol, Architekt IT z firmy NEUCA. – Podstawową sprawą dla mnie był pragmatyzm. Wiele zagadnień dotyczących chmury, podobnie jak innych technologicznych trendów, jest przedstawianych z perspektywy piękna i porządku w wymiarze technologicznym. Ja potrzebowałem szerszego spojrzenia, a przede wszystkim obiektywizującego. I taką perspektywę uzyskałem. Choć nie odkrywczą, ale niezwykle pouczającą była konstatacja, jak głęboko w decyzje technologiczne wnika wątek kosztów usług. I dobrze, że tak jest.
Data+AI
– Chmura to nie jest już ciekawostka to konkretna potrzeba – mówi Marek Pyka, Architekt AI w polskim oddziale Microsoft. – Ludzie chcą wiedzieć jak wyciągnąć siłę z danych, jak je zorganizować i jak na ich podstawie rozwijać swój biznes? Niejednokrotnie uświadamiamy sobie, że bez głębokiej mądrości jaka drzemie w danych oraz wyrafinowanych narzędzi ich analizy trudno będzie nam stworzyć coś unikatowego, przełomowego, coś co zmieni nasz biznes. Każdy nowoczesny produkt i usługa zależy obecnie od danych – musimy po prostu po nie sięgnąć i nauczyć się je wykorzystywać dla naszych potrzeb.
Eksperci Microsoft podkreślali, że punktem wyjścia jest zawsze zarządzanie danymi – zrozumienie jakimi danymi dysponujemy, jak je przygotować i jakie informacje możemy powierzyć zewnętrznemu dostawcy. To właśnie kwestie data governance wypełniły dużą część spotkań, podczas których uczestnicy dowiadywali się jak mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo w chmurze i wyciągnąć z tego jak największą korzyść biznesową. Po przełamaniu obaw przyszedł czas na dyskusję o możliwościach.
Podczas rozmowy o usługach kognitywnych, eksperci Microsoft przekonywali o konieczności demokratyzacji AI, tak by jej potencjał był powszechnie wykorzystywany. W ten sposób siła rozpoznawania mowy, obrazów, rekomendacji, analizy pomoże człowiekowi w podejmowaniu bardziej trafnych decyzji. Usługi kognitywne Microsoft pozwalają korzystać z gotowych modeli i sparametryzowanych algorytmów. Użytkownik nie musi tworzyć systemów od podstaw, może korzystać z nich od razu skracając drogę do uzyskania korzyści biznesowych.
Apps & Infrastruktura
Podczas warsztatów, uczestnicy mieli okazję śledzić powstawanie start-upu, który zajmował się wynajmem aut. Eksperci Microsoft dosłownie w 3 godziny oprogramowali swój biznes i wprowadzili go na rynek.
– Chmura pozwala budować aplikacje z gotowych elementów, dlatego mogliśmy sobie pozwolić na tak szybkie wprowadzenie naszego start-upu na rynek. Co więcej, chmura daje kontrolę nad finansami i pozwala zapewnić zgodność z regulacjami branżowymi i prawnymi przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa – podkreślał Błażej Miśkiewicz, Cloud Solution Architect – Azure Apps & Cloud Infrastructure z polskiego oddziału Microsoft.
Wspólne tworzenie firmy było okazją do stworzenia swoistego kalkulatora pozwalającego na wyliczenie kosztów rozwoju działalności w chmurze. “Pokazaliśmy, ile rozwiązanie będzie kosztować według precyzyjnie określonych parametrów. Zwróciliśmy także uwagę, gdzie trzeba pilnować kosztów, bo w przypadku środowiska chmurowego po prostu inaczej liczy się koszty” – dodaje Błażej Miśkiewicz. Eksperci Microsoft pokazali na przykładzie przedsięwzięcia jak przygotować i skonfigurować Azure dla swojej organizacji oraz jak zarządzać z poziomu kodu całymi środowiskami chmurowymi.
Apps & Innovations
Punktem wyjścia o innowacjach była dyskusja o procesie uczenia się i poznawania nowego, fascynującego środowiska usług. Skoro kreowanie innowacji polega na składaniu, niczym z klocków, zupełnie nowych konstrukcji, to chmura jest najlepszym „placem zabaw” dla innowatorów. W chmurze Azure jest obecnie ok. 2 tysięcy usług i narzędzi do rozwiązywania unikatowych problemów każdej organizacji. Daje ona zatem największe pole do myślenia i kreatywności – cały czas idzie do przodu.
– Chmurę musimy gonić cały czas, dlatego proces uczenia też nigdy się nie kończy. To nie oznacza, że nie możemy z niej korzystać. Wręcz przeciwnie, żeby korzystać z chmury porządnie trzeba pisać dla niej rozwiązania. Szybkość adaptacji do nowych warunków i szybkość budowy nowych rozwiązań, możliwa dzięki chmurze jest nieosiągalna w innym środowisku – mówi Tomasz Kopacz, CEE ISV Technical Recruit Lead w polskim oddziale Microsoft.
Mając na uwadze dalszą edukację specjalistów, Microsoft stworzył kompleksową platformę online ze ścieżkami edukacyjnymi Microsoft Learn. Pracownicy polskich firm mają szansę korzystać z meet-upów, konferencji organizowanych przez partnerów oraz indywidualnych warsztatów w otwartym w październiku Microsoft Technology Center.
– Spotkania Cloud Challengers to bardzo dobry pomysł. Dbałość o ich jakość i solidne partnerstwo w realizacji dały bardzo dobry efekt. Na świecie dzieje się tyle różnych rzeczy, które zmieniają technologiczny horyzont, że nie sposób poświęcić im wystarczająco dużo czasu – podsumowuje Sebastian Konkol.