Już za niecałe dwa miesiące zakończy się wsparcie dla Windows XP, a także dla pakietu Office 2003. Aby ułatwić małym i średnim firmom migrację do nowszego oprogramowania, firma Microsoft przygotowała listę zagadnień oraz serię ogólnodostępnych webinariów. Pomogą one przygotować się do procesu migracji i odpowiedzą na wiele związanych z nim pytań. Wraz z zakończeniem wsparcia dla Windows XP i Office 2003, wszystkie firmy wciąż korzystające z tych rozwiązań będą
narażone na większe ryzyko związane z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz brakiem wsparcia technicznego. Dlatego też warto rozważyć przeprowadzenie migracji na nowocześniejsze rozwiązania, bardziej odpowiadające dzisiejszym możliwościom technologicznym i stylowi pracy.
– Zakończenie wsparcia technicznego dla naszych starszych rozwiązań to normalna praktyka, przewidziana cyklem życia produktu. W przypadku Windows XP i Office 2003 – rekordowo długo obecnych na naszym rynku i wspieranych przez producenta, nastąpi to już 8 kwietnia. Od czasu premiery tych rozwiązań minęła przeszło dekada i w tym czasie znacząco zmienił się sposób interakcji z komputerem a także styl pracy. Oznacza to, że migracja z Windows XP i Office 20013 dla wielu firm pociągnie za sobą również wymianę sprzętu – mówi Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. – Warto dobrze przygotować się do tego procesu, aby w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych technologii i maksymalnie wykorzystać dostępny budżet.
Aby ułatwić właścicielom oraz pracownikom przejście na nowsze systemy oraz pomóc w zakupie odpowiednich urządzeń, Microsoft udostępnia serię ogólnodostępnych, bezpłatnych webinariów.
Podczas spotkań online eksperci wytłumaczą, co w praktyce oznacza zakończenie wsparcia Windows XP oraz pomogą odpowiedzieć na wiele pytań technicznych, związanych z migracją.
Microsoft stworzył również krótką listę podstawowych, praktycznych wskazówek. Pomogą przygotować się na zmiany, które nastąpią po 8 kwietnia 2014 lub zweryfikować dotychczas przeprowadzone działania.
Weryfikacja wykorzystywanych rozwiązań – po pierwsze należy sprawdzić, z jakich systemów operacyjnych i pakietów czy usług oprogramowania biurowego korzysta firma. Struktura IT w wielu firmach jest niejednolita i zawiera cały przekrój urządzeń i systemów, co do których pełną wiedzę mają tylko ich bezpośredni użytkownicy.
Ocena wymagań sprzętowych – jeżeli firma wciąż wykorzystuje Windows XP to przed przystąpieniem do migracji na nowszy system operacyjny należy zweryfikować parametry komputera, na którym pracuje ten system. Można to zrobić, korzystając z bezpłatnego Asystenta uaktualnienia, który oceni, czy komputer spełnia wymagania systemu Windows 8 lub 8.1. W przypadku starszych urządzeń, konieczny może okazać się zakup nowego sprzętu, który będzie oferował moc obliczeniową i wydajność spełniające wszystkie potrzeby biznesowe.
Wybór nowych urządzeń – jeżeli faktycznie wymiana hardware’u okaże się konieczna, warto zastanowić się, jak zmienił się styl pracy w firmie na przestrzeni ostatnich 12 lat. Dzisiejsze komputery zapewniają nieograniczone możliwości i przyjmują różne formy: od tabletów PC i urządzeń hybrydowych, po laptopy i komputery stacjonarne. W nowym, atrakcyjnym wydaniu są cieńsze, lżejsze i dłużej pracują na baterii, umożliwiając np. bezproblemową pracę mobilną przy zapewnieniu odpowiedniego oprogramowania i usług. Wachlarz dostępnych urządzeń pozwala każdemu wybrać takie, które maksymalnie odpowiada jego potrzebom biznesowym i podniesie wydajność jego pracy.
Przygotowanie firmowych danych – w celu przeprowadzenia migracji należy zaplanować proces zabezpieczenia poufnych danych oraz przesłania zebranych plików do nowych urządzeń. W tym celu można wykorzystać rozwiązania chmurowe, jak np. OneDrive lub skorzystać z pomocy dostawców rozwiązań informatycznych Microsoft, którzy zapewnią wsparcie w przeprowadzeniu tego procesu.
Sprawdzenie aplikacji – aby uniknąć sytuacji, w której kluczowa dla firmy aplikacja nie jest kompatybilna z nowszymi wersjami systemu Windows, należy ją sprawdzić za pomocą narzędzia Microsoft Application Compatibility Toolkit. Weryfikacji powinny podlegać nie tylko programy instalowane na urządzeniach, ale również aplikacje internetowe, które mogą być niedostosowane do nowszych wersji przeglądarek. Pozwoli to odpowiednio przygotować nowe środowisko pracy.
Wdrażanie systemu Windows 8.1 Pro – po wykonaniu wszystkich czynności, firma może przystąpić do wdrożenia nowego systemu operacyjnego, jak na przykład Windows 8.1 Pro. Wraz z nim organizacja zyskuje lepsze zarządzanie i większe bezpieczeństwo danych oraz zwiększenie produktywności pracowników, w różnych modelach pracy – nie tylko tej za biurkiem.
Dobór odpowiednich narzędzi biurowych – jeżeli firma musi dokonać migracji z pakietu Office 2003 do nowszych wersji narzędzi biurowych, warto zapoznać się z ich różnymi wariantami, również tymi w chmurze, jak Office 365. Oprogramowanie jako usługa pozwala nie tylko na lepszą współpracę w zespole i zwiększenie produktywności, ale też wspiera pracę mobilną. Jednocześnie jest to atrakcyjna oferta dla firm, które zamiast ponosić inwestycje związane z zakupem licencji oprogramowania wolą płacić miesięczną subskrypcję za korzystanie z tego oprogramowania.