Internet rzeczy (IoT) wraz z szeregiem technologii katalitycznych, takich jak chmura, analityka na granicy sieci (edge computing), sztuczna inteligencja (AI) czy rzeczywistość mieszana (mixed reality), tworzy dla firm miliardy połączonych punktów końcowych w celu optymalizacji wydajności operacyjnej, poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy i zwiększenia przychodów. Przy takich korzyściach, nic dziwnego, że zgodnie z ostatnio opublikowanym raportem Microsoft IoT Signals,
88% firm uważa, że Internet rzeczy jest bardzo lub nieco krytyczny dla ich sukcesu.
Nie tylko przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają jego udział w swoim sukcesie. IoT jest również stosowany w wielu sektorach: detalicznym, produkcyjnym, rolniczym, opiece zdrowotnej – lista jest długa.
W rzeczywistości raport pokazuje, że 85% decydentów korporacyjnych zaadoptowało Internet Rzeczy, a 74% jest w fazie adopcji. Podane dane nasuwają na myśl pytanie: czy rynek Internetu rzeczy wciąż się rozwija czy już jest dojrzały, jakie nowe możliwości i wyzwania są teraz najważniejsze w tej dziedzinie?
Podczas ostatnio odbytych spotkań IoT in Action, pośród naszych partnerów przeprowadziliśmy ankietę na temat kluczowych rozwiązań firmy Microsoft dotyczących budowania, wdrażania lub sprzedaży nowych rozwiązań IoT i doświadczeń w zakresie Internetu rzeczy – poniżej znajdują się ich przemyślenia, poczynając od tego, co oznacza dla nich sukces, poprzez znaczenie partnerstwa na istniejącym rynku.
Jednocześnie ogłaszamy, że IoT in Action w Warszawie odbędzie się już 13-go listopada! Na wydarzenie można zarejestrować się bezpłatnie.
Sukces Internetu rzeczy obraca się wokół prostoty i bezpieczeństwa
Odniesienie sukcesu z IoT – niezależnie od tego, czy pracujesz nad nowym rozwiązaniem, czy nad wdrożeniem gotowego rozwiązania – często zależy od odpowiedzi na pytania: czy jest to proste i czy jest to bezpieczne?
Podczas naszych rozmów z partnerami, wielokrotnie słyszeliśmy ten sam motyw: Internet rzeczy musi być prosty, od krawędzi do chmury. Mówiąc o swoich klientach, Travis Gerber, CEO Buddy Platform, powiedział: „Klienci często mówią nam, że szukają rozwiązań, które są zarówno proste, jak i bezpieczne. Dla każdego wygląda to trochę inaczej. Dla nas oznacza to przekształcenie skomplikowanych danych w sensowne spostrzeżenia, na podstawie których mogą podjąć decyzje i działania.”
Wynik ankiety oraz raport IoT Signals potwierdzają, że jedną z głównych barier IoT były wyzwania wynikające ze złożoności i aspektów technicznych projektów. W rzeczywistości 39% respondentów stwierdziło, że jest to dla nich największa bariera w adaptacji IoT.
Aby pomóc firmom w przezwyciężeniu tego wyzwania, Microsoft skupił się na znalezieniu sposobów na ułatwienie budowania i korzystania z rozwiązań IoT, takich jak wydanie IoT Plug and Play, która oferuje nowy, otwarty język modelowania umożliwiający płynne podłączanie urządzeń IoT do chmury. Teraz programiści mogą szybko łączyć urządzenia IoT z chmurą, a także tworzyć inteligentniejsze rozwiązania, a wszystko to bez konieczności pisania ani jednego wiersza osadzonego kodu. Ponadto, korzystając z Azure IoT Central lub Azure IoT Hub, firmy mogą prototypować i budować wdrożenia IoT na większą skalę w znacznie krótszym czasie.
Bezpieczeństwo powinno być procesem End-to End
Odkryliśmy również, że podczas gdy partnerzy Microsoft przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa przy tworzeniu rozwiązań IoT, rzadko stanowi ono samo w sobie barierę w przypadku adaptacji rozwiązań IoT. Raport IoT Signals potwierdza to tylko 19% firm wymienia bezpieczeństwo jako największą barierę wdrożenia – mimo, że 97% firm stwierdziło, że obawiają się o bezpieczeństwo podczas wdrażania IoT.
Obecnie, mając połączonych ze sobą miliardy nowych urządzeń, organizacje muszą je zabezpieczyć w celu ochrony danych, prywatności, bezpieczeństwa fizycznego oraz infrastruktury.
Jak więc firmy powinny myśleć o bezpieczeństwie IoT?
Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jak uprościć istotę bezpieczeństwa w rozwiązaniu IoT, dzięki wbudowanej ochronie na każdym etapie wdrożenia – włączając usługi chmurowe i urządzenia – oraz minimalizując słabe punkty bezpieczeństwa, gdziekolwiek istnieją. Zastosowanie bezpieczeństwa w każdej część platformy IoT jest niezbędne do zminimalizowania ryzyka związanego z ochrona danych i utrata reputacji.
Microsoft odnosi sukces w kompleksowym myśleniu o bezpieczeństwie – a co nawet ważniejsze – z powodzeniem pomaga swoim partnerom i klientom robić to samo. Na przykład Azure Sphere to kompleksowe rozwiązanie IoT, które obejmuje hardware, system operacyjny i komponenty chmurowe, dzięki czemu partnerzy mogą bezpiecznie łączyć istniejące urządzenia, a także budować i dodawać nowe, połączone urządzenia IoT.
Bezpieczne podłączanie istniejącego sprzętu to duży krok dla firm, które wcześniej przyjęły rozwiązania IoT. Korzystając na przykład z modułu Guardian z Azure Sphere, firmy mogą bezpiecznie łączyć chmurę z istniejącym sprzętem. To z kolei pomaga zapewnić nowe doświadczenia klientów, nowe modele biznesowe i poprawić wydajność operacyjną.
Potrzebujesz więcej niż dane: przydatne informacje w czasie rzeczywistym są ważne
Rozwiązania IoT pomagają niwelować problemy tylko wtedy, gdy klienci mogą zarządzać danymi i uzyskiwać odpowiednie informacje. Co ważniejsze, partnerzy powiedzieli nam, że informacje muszą być oparte na danych w czasie rzeczywistym i prezentowane klientom w możliwym do zastosowania formacie.
Jeden z takich partnerów, Zencity, korzysta z usług i platform Microsoft w celu zapewnienia klientom – lokalnym samorządom – wglądu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mogą oni podejmować szybkie decyzje, wpływające na bezpieczeństwo i dobre samopoczucie ich obywateli. – Korzystamy z wielu bardziej zaawansowanych możliwości platformy Azure w zakresie sztucznej inteligencji, aby uzyskać przetwarzanie, którego potrzebujemy do analizy milionów i milionów punktów danych ze wszystkich źródeł informacji zwrotnych i przekształcać uzyskane dane w czasie rzeczywistym w informacje dla liderów CD- mówi Eyal Feder -Levy, CEO Zencity.
Microsoft koncentruje się również na dostarczaniu firmom narzędzi i zasobów, których potrzebują, aby przekształcić dane w przydatne informacje. Uczestnicy spotkania IoT in Action w Warszawie 13-go listopada, będą mieli okazję dołączyć do ekspertów podczas całodniowych praktycznych szkoleń technicznych, w których bada się, jak korzystać z systemu Windows dla IoT i Azure IoT, aby zasilać bardziej inteligentne rozwiązania.
Współpraca ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia czasu wprowadzania rozwiązania na rynek
Partnerzy podkreślali również znaczenie krótkiego czasu tworzenia rozwiązania, aby mogli szybko, przed konkurentami, zaoferować produkt i zdobyć udział w rynku. Bardzo ważne jest, aby to zrobić bez uszczerbku na jakości i bezpieczeństwie, a także stworzyć skuteczny przekaz marketingowy i sprzedażowy – to wszystko może zająć cenny czas.
Podczas spotkania IoT in Action wielu partnerów dzieliło się informacjami, w jaki sposób współpracując z Microsoftem i jego ekosystemem IoT, udało im się odkryć cenne możliwości budowania rozwiązań IoT i ich sprzedaży. Ponadto, korzystając z programów akceleracyjnych zaprojektowanych dla Microsoft Azure, a także innych programów i zasobów Microsoft, firmy mogą przyspieszyć prace nad bieżącymi projektami IoT oraz rozpocząć kolejne.
IoT in Action: łączenie technologii i ludzi
Rozwiązania IoT to nie tylko technologia – to również ludzie. Zasadniczo Internet rzeczy rozwiązuje ludzkie problemy i wyzwania. A pomyślne opracowanie lub wdrożenie tych rozwiązań wymaga relacji z ludźmi: partnerami, dostawcami, producentami urządzeń.
Dołącz do nas podczas nadchodzącego IoT in Action w Warszawie, 13-go listopada, aby rozpocząć budowanie przyszłych partnerstw biznesowych, optymalizację wydajności i maksymalizację możliwości uzyskania przychodów.