Ponad 4 tysiące pracowników Microsoft z całego świata przeszło wspólnie z uczestnikami marszów równości ulicami 60 miast, w 30 państwach. Do globalnej inicjatywy dołączyli także pracownicy polskiego oddziału Microsoft, którzy przemaszerowali ulicami Warszawy, manifestując swoje poparcie dla różnorodności. Równouprawnienie osób w ich miejscu pracy oraz wzajemny szacunek, wynikający z braku dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, wyznanie czy kolor skóry
są kluczowymi wartościami, jakimi Microsoft kieruje się w swoich działaniach.
Nieprzerwanie od 14 lat Microsoft osiąga również najwyższy wynik w Indeksie Równości Korporacyjnej HRC (100 punktów), który wskazuje, że firma ustanawia i stosuje się do zasad ochrony społeczności LGBTQ +. W 1989 roku firma Microsoft wprowadziła oficjalnie do swojej polityki antydyskryminacyjnej zapis o orientacji seksualnej. W 1993 roku Microsoft był jedną z pierwszych firm na świecie, które wprowadziły świadczenia pracownicze dla partnerów tej samej płci. W 2004 roku pojęcie tożsamości płciowej zostaje uwzględnione w oświadczeniu Microsoft o równym zatrudnieniu i rozpoczyna świadczenie usług zdrowotnych pozostających w zgodności i w poszanowaniu dla tej wartości.
Chcąc uczcić tegoroczną paradę równości, firma Microsoft zaprojektowała specjalną, limitowaną wersję klawiatury Surface Pro Pride Type Cover, z motywem Pride, a także naklejkę Pride na obudowę urządzeń Surface Pro.
Osoby wspierające postulaty LGBTQ+ mogą także pobrać darmową kompozycję pulpitu Pride 2019 ze Sklepu Microsoft, jak również projekty kompozycji prezentacji dla PowerPoint w Office 365, które wizualnie nawiązują do ideałów parady równości.