Już 1 milion polskich gospodarstw domowych – czyli niemal 2,5 miliona Polaków – jest w zasięgu internetu światłowodowego Orange. Jest dostępny w 26 miastach, a już w drugiej połowie roku rozpoczną się inwestycje w 33 kolejnych. W latach 2016-18 prowadzone będą największe w historii firmy inwestycje w sieć światłowodową, dzięki czemu w zasięgu internetu światłowodowego znajdzie się docelowo 3,5 mln gospodarstw domowych. Na ten cel przeznaczonych zostanie do 2,2 mld zł.
Nikt inny w Polsce nie inwestuje tak dużo w rozwój internetu światłowodowego.
– W ciągu trzech lat dotrzemy ze światłowodem do jednej czwartej gospodarstw domowych w Polsce. Internet światłowodowy jest najlepszym jakościowo i najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Nieograniczony dostęp do sieci jest katalizatorem rozwoju gospodarczego, daje też niespotykane wcześniej możliwości osobistego rozwoju, kształcenia, pracy i rozrywki – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.
Prędkość internetu podwaja się co 2-3 lata, a ilość przesyłanych danych niemal co roku. Odpowiedzią na to wyzwanie są nowe generacje systemów światłowodowych o wysokiej przepustowości. Internetowe wymagania związane z multimediami i rozrywką – aplikacjami, grami i filmami – rosną bardzo szybko.
Oczekiwania użytkowników co do jakości dostępu do internetu rosną równie szybko. Przeciętna gra wraz z aktualizacjami zajmuje kilkadziesiąt gigabajtów, które w dużej mierze trzeba pobrać z internetu. Wiele gier jest dostępnych tylko na platformach sieciowych. Coraz więcej graczy dzieli się w internecie swoimi doświadczeniami, streamując grę w czasie rzeczywistym. Oglądanie online pełnometrażowego filmu jakości full HD czy 4K, bądź korzystanie z sieci w tym samym czasie poprzez wiele urządzeń już teraz przerasta możliwości starszych technologii. Możliwości światłowodu są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy. W laboratoriach Orange LABS uzyskano już rekordową prędkość transmisji 10Gb/s.
Odporność na zakłócenia i niezawodność działania światłowodu przekłada się na niedostępny wcześniej komfort użytkowania internetu.
Skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu, w długim przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.
Zdecydowana większość wydatków na inwestycje światłowodowe przeznaczona zostanie na zakup towarów i usług krajowych firm. Wg szacunków badaczy z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA spowoduje, że produkcja polskich firm w ramach całego łańcucha dostaw wzrośnie o 3,02 mld zł. Przedsiębiorstwa mogą zatrudnić w najbliższych latach nawet 15 tys. dodatkowych pracowników, aby sprostać wzmożonemu popytowi. To mniej więcej tyle miejsc pracy ile przybyło łącznie w przemyśle i handlu hurtowym w całym 2015 r.