Aplikacja mObywatel zdobyła nagrodę „Wydarzenie Przełomowe dla Rynku” podczas gali „Future of Payments”, zorganizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Nagroda ta została przyznana za innowacyjne rozwiązania dostępne w aplikacji, w tym nowy, bezgotówkowy system ePłatności. Aplikację rozwijaną przez Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji pobrano już ponad 20 mln razy. Ponad 8 mln osób posługuje się na co dzień mDowodem z aplikacji.
– Projekt ePłatności w aplikacji mObywatel, to kolejny krok w cyfryzacji usług publicznych, a tym samym zapewnienia ich większej dostępności dla obywateli. W jego pilotażu udział wzięło ponad 50 gmin, których mieszkańcy już teraz mogą opłacać zobowiązania urzędowe w prosty, szybki i bezpieczny sposób – właśnie z poziomu aplikacji. Gratulacje i podziękowania dla zespołu COI, który pracuje nad tymi oraz wieloma innymi funkcjonalnościami mObywatela – powiedział dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, Radosław Maćkiewicz.
Dlaczego mObywatel zdobył nagrodę?
Podczas gali wyróżniono osoby, firmy i projekty, które mają istotny wpływ na rozwój sektora płatniczego. Aplikacja mObywatel została nagrodzona za nowoczesne podejście do cyfrowych usług publicznych. Jury doceniło, że wprowadza innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie użytkownikom oraz usprawniają działanie administracji publicznej. Statuetkę odebrała Karolina Matysiak, dyrektor ds. rozwoju usług płatniczych Centralnego Ośrodka Informatyki, który na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji tworzy i rozwija aplikację.
Nowe możliwości – ePłatności w mObywatel
Aplikacja mObywatel oferuje usługę ePłatności, która jest obecnie testowana w wybranych miejscowościach w Polsce. Dzięki niej mieszkańcy mogą wygodnie sprawdzać swoje zobowiązania wobec urzędów i opłacać je bezgotówkowo za pomocą BLIKA lub karty płatniczej. Usługa obejmuje m.in. opłaty za podatek od nieruchomości, podatek leśny, rolny i inne.
mObywatel jako cyfrowy asystent
Aplikacja mObywatel to wszechstronny, cyfrowy asystent, który ułatwia korzystanie z usług publicznych. Dzięki niej obywatele mogą załatwiać wiele spraw administracyjnych w prosty i szybki sposób, bez potrzeby wizyty w urzędzie. Oprócz pilotażowych ePłatności, aplikacja oferuje szereg innych przydatnych funkcji m.in:
- Logowanie do serwisów administracji publicznej – umożliwia łatwy dostęp do e-usług państwowych.
- Potwierdzanie tożsamości i uprawnień kierowcy
- Zastrzeganie numeru PESEL
- Zgłaszanie zagrożeń w sieci
- Sprawdzanie mandatów i punktów karnych
- Realizacja recept – aplikacja pozwala na wykupienie leków bez potrzeby podawania numeru PESEL.
mObywatel pozwala również na potwierdzenie wielu rodzajów uprawnień, m.in.:
- ucznia, studenta, emeryta-rencisty,
- zawodowych (lekarz, pielęgniarka, adwokat, radca prawny, poseł),
- korzystanie ze zniżek Karty Dużej Rodziny.
Aplikacja mObywatel oferuje także dodatkowe funkcje, takie jak m.in. sprawdzanie danych pojazdów oraz weryfikację jakości powietrza, dzięki której użytkownicy mogą monitorować stan powietrza w swojej okolicy. Dodatkowo umożliwia składanie wniosków o bon energetyczny i refundację VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych. Aplikację rozwijaną przez Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji pobrano już ponad 20 mln razy. Ponad 8 mln osób posługuje się na co dzień mDowodem z aplikacji.