Zakończył się kolejny etap całkowitej wymiany infrastruktury telekomunikacyjnej sieci T-Mobile. W ciągu 12 miesięcy wymienionych zostało ponad 4200 stacji w 141 z 363 klastrów. Dotychczas prowadzone prace modernizacyjne koncentrowały się głównie na wschodnich i zachodnich regionach Polski obejmując przede wszystkim województwa Zachodnio-Pomorskie, Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubuskie i Podkarpackie.
Dotychczas zmodernizowana sieć obejmuje swoim obszarem już 60% powierzchni kraju odpowiadającej 46% populacji Polski.
W ostatnich dwóch tygodniach rozpoczęte zostały prace modernizacyjne na terenach aglomeracji Krakowskiej, Wrocławskiej i Warszawskiej. Ze względu na ogromną ilość stacji bazowych, jakie muszą zostać wymienione i zoptymalizowane, każda z aglomeracji została podzielona na odrębne obszary, w których prace realizowane będą w różnych terminach. Szczegółowe harmonogramy prac dostępne są na naszej stronie.
Modernizacja i utrzymanie sieci to proces ciągły. Nawet po zakończeniu prac w danym klastrze, cały czas monitorujemy działanie sieci i zapotrzebowanie na usługi. Dzięki temu możemy stale wprowadzać usprawnienia, a tam gdzie jest to konieczne decydować o zainstalowaniu dodatkowych urządzeń – powiedział Milan Zika, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji.
Z każdym tygodniem rośnie intensywność wykorzystywania usług na terenach, gdzie prace zostały już zakończone. Najbardziej jest to widoczne w zapotrzebowaniu na usługi mobilnego Internetu. Obecnie wzrost ilości przesyłanych danych na obszarze, gdzie prace zostały zakończone, w porównaniu do okresu sprzed modernizacji to już 65%.
Przyrost liczby danych przesyłanych za pośrednictwem mobilnego Internetu ma związek z faktem, że sieć 3G w T-Mobile obejmuje już swoim obszarem ponad 53% powierzchni kraju odpowiadającej ponad 80% populacji Polski.
Na 2013 rok zaplanowane zostały prace modernizacyjne w większości największych miast Polski i ich aglomeracjach. Zgodnie z przyjętym harmonogramem do końca roku zostanie zmodernizowanych kolejnych 4000 stacji. Zakończenie całego projektu, budowy najlepszej sieci, planowane jest na rok 2014, a całkowita łączna liczba stacji w sieciach współdzielonych wyniesie 10 000.