Podczas MWC 2023 w Barcelonie, Huawei zaprezentował wizję zielonego przemysłu i technologii sieciowych opartą na modelu łączenia materii, energii i informacji. Firma przedstawiła także najnowsze rozwiązania dla branży komercyjnych pasywnych sieci optycznych. Ponadto, w ramach prestiżowego konkursu “2023 GLOMO Awards” Huawei został kilkukrotnie nagrodzony za wkład w rozwój technologii 5G, elektroenergetyki i łączności mobilnej.
W trakcie Going Green Summit organizowanego przez GSMA, Peng Song, Prezes ICT Strategy & Marketing w Huawei przedstawił koncepcję rozwoju innowacji firmy w zakresie nadchodzącej ewolucji sieci. Model łączenia materii, energii i informacji, na którym opierają się produkty i rozwiązania Huawei, ma na celu stworzenie w pełni połączonego, ekologicznego świata.
Materia: Kluczowe innowacje technologiczne uwalniają potencjał urządzeń
Opierając się na swoich badaniach w zakresie podstawowych teorii i rozwiązań konstrukcyjnych w ciągu ostatnich 30 lat, Huawei kontynuuje prace nad zwiększeniem wydajności konwersji energii w urządzeniach. Dotychczas firmie udało się opracować nowe, przełomowe rozwiązania w zakresie technologii sensorycznych, takie jak technologia SDIF (Signal Direct Injection Feeding), która pozwala zwiększyć wydajność anten, kolejna generacja AAU wprowadzająca funkcję uśpienia do nieaktywnych sieci, a także wzmacniacze mocy z powłoką tytanową i wysoką przewodnością, które zmniejszają zużycie energii o 21%.
Energia: Natywna inteligencja zwiększa efektywność energetyczną sieci
Aby usprawnić efektywność energetyczną, Huawei wprowadził natywną inteligencję do architektury ekologicznych sieci nowej generacji, która obejmuje trzy warstwy: NE, w której urządzenia inteligentnie zarządzają zużyciem energii; sieciowa, w której obiekty mogą inteligentnie współpracować w celu oszczędzania energii; usługowa pozwalająca na przeprowadzenie inteligentnego modelowania i analizy danych opartych na doświadczeniu i efektywności energetycznej. Dzięki niej możliwe jest celowe, oparte na konkretnych scenariuszach oszczędzanie energii.
Informacje: Rekonstrukcja algorytmów oprogramowania odblokowuje wartość danych
Huawei pracuje nad rekonstrukcją algorytmów programowych dla bardziej efektywnego planowania i zarządzania informacjami. Firma szacuje, że aplikacja AIGC ciesząca się obecnie dużą popularnością, stworzy dodatkowe 13,5 GB DOU miesięcznie i będzie napędzać 100-krotny wzrost ruchu w sieci operatora oraz 25-krotny wzrost zużycia energii w sieci do 2030 roku. Oznacza to, że przyszłe sieci będą potrzebowały lepszego planowania i zarządzania informacjami. Aby sprostać wyzwaniu, Huawei opracował mobilny inteligentny silnik, który może generować specyficzne dla danego miejsca zasady oszczędzania energii w oparciu o pasma częstotliwości i moduły każdego obiektu.
Rozwój sieci optoelektronicznych z myślą o technologii F5.5G
W trakcie Green All-Optical Network Forum organizowanym przez IDATE Huawei zaproponował swoją wizję „Green Giga”. Firma zdefiniowała cztery kierunki rozwoju „G-I-G-A” dla ekologicznych sieci optycznych i wezwała wszystkie branże do współpracy w kierunku rozwoju zielonych sieci gigabitowych i przejścia na F5.5G.
Ultra-wysoka przepustowość: Innowacyjne technologie, takie jak 400G, OXC, metro OTN, 10G PON i FTTR muszą zostać wprowadzone do sieci gigabitowych, od szkieletowych do domowych, aby budować w pełni optyczne sieci. Zapewniają one 400G do sieci szkieletowych, 100G do sieci metro, 10G do sieci dostępowych i 1G połączenia do pomieszczeń w domu. Eliminuje to wąskie gardła pojemności węzłów, warstwy sieciowej i sieci end-to-end.
Deterministyczne doświadczenie: Huawei FTTR OptiXstar F30 rozszerza domowe połączenie światłowodowe dla poszczególnych pomieszczeń. Innowacyjna architektura C-WAN zapewnia zasięg Wi-Fi 2000 Mbit/s w całym domu. Huawei OptiX Alps-WDM przenosi OTN z węzłów agregacyjnych do miejsc CO, aby zbudować w pełni optyczną sieć E2E.
Uproszczona architektura: W pełni optyczna architektura zapewnia dostęp z jednego miejsca (one-stop access) i jednoprzeskokowe połączenie (one-hop connection). Rozwiązania te umożliwiają dostęp do wszystkich usług B2H i B2B za pośrednictwem jednej sieci, jak również wdrożenie usług w pełni optycznych z chmury do użytkownika przy znacznym obniżeniu kosztów budowy sieci, powierzchni i zużycia energii.
Pełnowymiarowa inteligencja: Aby poprawić wrażenia użytkowników, zwiększyć wydajność O&M i zmniejszyć zużycie energii, Huawei wprowadził trzy rozwiązania, które pozwalają na zastosowanie wszechwymiarowej inteligencji – Premium Broadband służące do optymallizacji i proaktywnego wykrywania usterek; digitalizacja optycznej sieci kablowej wykrywająca kable optyczne i analizująca dane w sposób scentralizowany; inteligentne zielone rozwiązanie O&M dynamicznie dostosowujące zużycie energii w oparciu o płyty, wykorzystanie portów i ruch.
Nagrody dla Huawei w ramach 2023 GLOMO Award
Podczas MWC 2023 Huawei został kilkukrotnie nagrodzony w ramach 2023 GLOMO Award za osiągnięcia w zakresie wykorzystania 5G w inteligentnej produkcji i Massive-MIMO, tworzenia innowacyjnych rozwiązań, a także za wysiłki na rzecz rozwoju technologii ultraszerokopasmowych dla obszarów odległych. Firma odebrała nagrody w kategoriach:
„5G Industry Challenge Award in collaboration with the GSMA 5G Hub” za projekt w pełni połączonej z 5G fabryki urządzeń piorących – największego tego typu projektu na świecie.
„Best Mobile Technology Breakthrough” za projekt FDD Beamforming – serie uproszczonych rozwiązań ultraszerokopasmowych łączących precyzyjne kształtowanie wiązki wieloantenowej i podejście ekologiczne.
„Best Mobile Innovation for Emerging Markets” za project Huawei for RuralLink – ekologiczne, uproszczone i ewolucyjne rozwiązanie dla łączności na obszarach wiejskich.
„Best Mobile Network Infrastructure” za wieloletnie osiągnięcia w zakresie Massive-MIMO oraz tworzenie innowacyjnych produktów, które pomagają budować sieci 5G o optymalnej wydajności i efektywności energetycznej, jak również najprostszym wdrożeniu i najmocniejszych możliwościach rozwoju w branży.