Od dzisiaj każdy może używać udoskonalonej Carmen, najnowszego głosu IVONY – polskiego syntezatora mowy uznawanego za najlepszy na świecie.
„Carmen to żeński głos mówiący po rumuńsku, który praktycznie jest nie do odróżnienia od głosu naturalnego. Przy pracach nad jego obecną wersją wykorzystaliśmy m.in. doświadczenia wyniesione z prestiżowego, międzynarodowego konkursu Blizzard Challenge, w którym kolejno w latach 2006 i 2007 nasz syntezator uzyskał najwyższe oceny. Nowa Carmen w szczególności może zainteresować twórców systemów telekomunikacyjnych, sprzętu i oprogramowania, którzy myślą o ekspansji na rynku rumuńskim i mołdawskim” – mówi Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o., twórcy IVONY.
Od dzisiaj każdy może pobrać IVONĘ z głosem Carmen ze strony www.ivona.com w odpowiednim, dostosowanym do konkretnych potrzeb wydaniu. Syntezator z głosem Carmen można implementować w różnego rodzaju systemach teleinformatycznych, dzięki pakietowi produktów IVO Software opartych o IVONĘ. Jednym z nich jest IVONA Telecom, która pozwala wykorzystać Carmen w tworzonych na rumuński rynek systemach telekomunikacyjnych, jak Call Center czy IVR. Z kolei dzięki IVONA SDK, z usług Carmen mogą skorzystać producenci sprzętu lub oprogramowania, którzy chcą zaimplementować rumuński głos np. w urządzeniach mobilnych, systemach GPS itp. Firmy potrzebujące głosu rumuńskiego lektora – np. do odczytania prezentacji, audiobook’a itp. – mogą wykorzystać rozwiązanie IVONA Professional.
Językiem rumuńskim posługują się ponad 24 miliony ludzi na świecie – głównie mieszkańcy Rumunii oraz Mołdawii. Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku.
Wszyscy zainteresowani mogą wypróbować Carmen, a także inne głosy generowane przez IVONĘ na stronie: www.ivona.com. Tam też można znaleźć dokładniejszy opis produktów opartych o syntezator IVONA oraz opis ich możliwych zastosowań. Z kolei prywatni użytkownicy komputerów mogą skorzystać z Carmen lub też z innych wirtualnych głosów IVONY, dzięki Expressivo. Program ten czyta dowolne teksty ludzkim głosem. Można go wykorzystać jako pomoc przy nauce języka obcego, czy też jako głos lektora do czytania napisów w filmach. Expressivo pozwala także na słuchanie treści książek, wiadomości RSS, stron www, e-maili – nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu MP3 (np. iPod lub iPhone). Więcej informacji o programie Expressivo jest dostępne pod adresem http://www.expressivo.com.