Neotel i Długie Rozmowy mają od kilku dni wspólnego właściciela – giełdowe PPWK. Jak twierdzi Grzegorz Esz, autor sukcesu Heyah – Neotel i Długie Rozmowy to dwie połówki jabłka. Wspólnie mają przynieść grupie miliony.
Plany wobec ich przyszłości są jasne — wspólnie mają zbudować ofertę dla małego i średniego biznesu, w tym wirtualnego operatora komórkowego. Udział w tym projekcie Grzegorza Esza nie jest przypadkowy. To jemu swój sukces zawdzięcza Heyah, marka prepaid, należąca do PTC.
Idealna symbioza
– Rzadko się zdarza, by dwie firmy miały tak wyraźne synergie. Neotel ma dużą bazę klientów biznesowych, ale nie ma własnej sieci. Tymczasem Długie Rozmowy to trzeci co do wielkości gracz na hurtowym rynku telekomunikacyjnym i ma własną infrastrukturę – mówi Jacek Impert.
Neotel jest resellerem, co oznacza, że korzysta z sieci innych operatorów. W ramach współpracy w grupie ruch klientów Neotela przejmą Długie Rozmowy, co oznaczać będzie, że marża zostanie w grupie. W tej chwili DR mają około 3 tys. linii biznesowych, Neotel – około 25 tys. W przyszłym roku DR chce uzyskać kolejne 12 tys.
MVNO w pakiecie
Zanim obie firmy znalazły się pod skrzydłami PPWK, każda z nich chciała być liderem na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Współdziałanie może je znacznie przybliżyć do tego celu. Obecnie silnymi graczami są tu GTS Energis, eTel i Netia. Oferta ma łączyć usługi telefonii stacjonarnej, internetu i telefonii komórkowej.
– Jako DR już od pewnego czasu pracujemy nad projektem MVNO. Mamy w tej sprawie podpisaną umowę z MNI Mobile. Chcemy wejść na rynek w I kw. 2008 r. – zapowiada Leszek Moszczyński z zarządu DR SA.
Od strony PPWK projektem MVNO zajmuje się powołana w tym celu spółka RedLab. W grupie jest też przejęta w tym roku firma EL2, zajmującą się marketingiem w sieciach komórkowych.
– Mamy własne fundusze, pozwalające na realizację tej strategii. Chcemy osiągnąć szybki zwrot z inwestycji. Dlatego przy wdrażaniu usług bitstream i MVNO zdecydowaliśmy się na korzystanie z usług firm posiadających odpowiednie platformy technologiczne – mówi Jacek Impert.